Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн

Мајката на Франкенштајн е историски роман елабориран од Алмудена Грандес и е петтиот дел од серијата Епизоди од бесконечна војна. Овој наслов претставува наративен сет во повоена Шпанија. Исто така, темата на книгата покажува дел од психијатриските последици предизвикани од Граѓанската војна и режимот на Франко.

За ова, авторот претставува стотици ликови - некои измислени, други реални - среде историската ситуација од тоа време. Таму се одвива заговор околу последните години од животот на Аурора Родригез Карбалеира, која се појавува затворена во азил. Покрај тоа, книгата ги разоткрива доверливите искуства на оваа Шпанка која се прослави во 30-тите години од минатиот век затоа што ја убила својата ќерка.

Мајката на Франкенштајн

Контекст на делото

Грандес се запозна со приказната за Аурора Родригез Карбалеира по читањето Ракописот пронајден во Симепозеулос (1989), од Гиilleермо Рендеелес. Интригиран од овој лик, Писател од Мадрид продолжиле со истрагата со цел детално документирање на случајот. Поради оваа причина, во текот на заплетот се претставени неколку реални настани, кои и даваат поголемо влијание на приказната.

Развојот го сместува читателот во азил Сиемозуелос (близу Мадрид), во текот на 1950-тите. Текстот опфаќа 560 страници натоварени со историја кои ги опишуваат перипетиите што произлегуваат од толку вооружени конфликти. На овој начин, се појавува заговор околу 3 карактери: Аурора, Марија и Герман, кои го менуваат првото лице во нарацијата.

Синопсис

Почетен пристап

En 1954, психијатарот Герман Веласкез се враќа во Шпанија за да работи во азил за жени во Симпозуелос, откако престојуваше 15 години во Швајцарија. Поради примената на новиот третман со хлорпромазин - невролептик кој се користи за да се намалат ефектите на шизофренија - тој е сериозно критикуван во психијатрискиот центар. Сепак, резултатите ќе ги изненадат сите.

германски наскоро открива дека една од неговите пациенти е Аурора Родригез Карбалеира, жена која создава iosубопитност уште од своето детство. Како дете, тој се сеќава дека ја слушнал исповедта што му ја дала на нејзиниот татко - д-р Веласкез - за него. убиство на неговата ќерка. Така, психијатарот влегува во случајот да го најде најдобриот третман и да се обиде да ги направи неговите последни денови подобри.

Пациент

Аурора Родригез Карбалеира е исклучително осамена жена, само што ја посети Марија Кастејон, медицинска сестра која отсекогаш живеела таму (таа е внука на градинарот). Марија чувствува голема благодарност за Аурора, затоа што ја научи да чита и пишува. Покрај тоа, секој ден ужива да поминува време во нејзината соба, каде што се посветува на читање на него, бидејќи Родригез ослепува.

Болеста

Аурора Таа има профил на многу интелигентна жена, бранител на евгениката и женските права. Нејзината страда од болест што предизвикува халуцинации, прогонувачки манија и заблуди на величие. Приказната раскажува за неговите последни две години од животот, по повеќе од две децении во затвор поради злосторството извршено врз неговата ќерка, за кое никогаш не се каеше.

Одлучна да ја создаде „совршената жена на иднината“, Аурора тргна да роди ќерка и да ја воспитува со нејзините главни идеали. Дамата ја повика таа девојка: Хилдегарт Родригез Карбалеира - за неа тоа беше научен проект. Според тој критериум, одгледа дете чудо, со голем успех во принцип. Но, желбата на младата жена за слобода и желбата да се извлече од нејзината мајка доведе до un трагичен крај.

Извонредна млада жена

Хилдегарт Тој беше исклучително интелигентен, со само 3 години веќе знаеше да чита и пишува. Беше најмладиот адвокат дипломирал во Шпанија, додека студираше две дополнителни кариери: Медицина и филозофија и писма. Покрај тоа, тој беше политички активист на млада возраст, затоа имаше многу ветувачка иднина ... Скратен кога била убиена од нејзината мајка, со само 18 години.

Ciempozuelos Азил

En Мајката на Франкенштајн, авторот се обидува да ја одрази реалноста на жените од тоа време. Поради оваа причина, Грандес го користи менталниот санаториум Симепозелос за жени како амбиент. Бидејќи овој азил не беше наменет само за жени со ментални проблеми, имаше и жени затворени затоа што сакаа да бидат независни или слободно да ја живеат својата сексуалност.

Невозможна loveубовна приказна

По пристигнувањето до Ciempozuelos, Герман го привлече Марија, потисната и фрустрирана млада жена. Таа, од своја страна, го одбива, нешто што го збунува Германецот, кој ќе мора да открие зошто е толку осамена и мистериозна. Забранета loveубов поради околностите на земјата во која владеат двојни аршини, полни со нелогични правила и неправди насекаде.

Вистинските ликови

Нарацијата вклучува неколку вистински ликови од тоа време, како што се, на пример, Антонио Ваleехо Најера и Хуан Хозе Лопез Ибор. Антонио беше директор на Циемпозелос, човек кој веруваше во евгеника и кој веруваше дека сите марксисти треба да бидат елиминирани. Соодветно на тоа, тој промовираше стрелање на возрасни лица со таа идеологија и доставување на нивните деца во семејствата на Националното движење.

Од своја страна, Лопез Ибор - и покрај тоа што немаше пријателство со Ваleехо - се согласи дека лошо се однесувал кон таканаречените „црвени“ и хомосексуалци. Ова беше психијатар во времето на Франко, кој практикуваше електрошок и лоботомија сесии. Овие постапки се применувале само на мажите, бидејќи жените не можеле да имаат сексуална независност.

Други членови на приказната

Во заплетот се појавуваат споредни ликови (измислени) кои помагаат да се надополни приказната. Меѓу нив, отец Арментерос и монахињите Белен и Анселма, кои го претставуваат верскиот субјект во азилот. Покрај тоа, Едуардо Мендез - хомосексуален психијатар - кој во младоста беше жртва на практиките на Лопез Ибор и стана добар пријател на Герман и Марија.

Собрани е авторот

Алмудена Грандес Хернандез е роден во Мадрид на 7 мај 1960 година. Своите стручни студии ги заврши на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, каде што дипломираше географија и историја. Неговата прва работа беше во издавачка куќа; Неговата главна задача беше да ги напише фуснотите на фотографиите во учебниците. Оваа професија и помогна да се запознае со пишувањето.

Цитат на писателот Алмудена Грандес.

Цитат на писателот Алмудена Грандес.

Книжевна трка

Неговата прва книга, Возраста на Лулу (1989), имаше голем успех: преведен на повеќе од 20 јазици, добитник на XI вертикална награда La Sonrisa и прилагодена на кино. Оттогаш, писателот има направено неколку романи кои добиле добри уреднички броеви, плус признанија од критичарите. Всушност, оние наведени подолу, исто така, се однесени во кино:

 • Малена е танго име (1994)
 • Атлас на хумана географија (1998)
 • На тежок воздух (2002)

Епизоди de на војна бесконечен

En 2010, Големите објавен Агнес и радост, првата рата од серијата Епизоди од бесконечна војна. Со оваа книга, писателот ја освои и Иберо-американската награда за роман на Елена Понијатовска (2011), меѓу другите награди. Досега има пет дела што ја сочинуваат сагата; Четвртото: Пациентите на д-р Гарсија, ја доби Националната награда за наратив во 2018 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Серхио Рибеиро Понте dijo

  Мелена е танго име (1994), не е во ред. Вистинскиот наслов вели „Малена“, а не Мелена. Понатаму, насловот на тангото за кое се споменува е токму », Малена; а не Мелена.

бул (точно)