Маслиново-зелениот фустан

Академските патешествија што треба да ги направи студент по Писма како мене (и сака, ајде да одиме ...), понекогаш доведуваат до места што некој ги оставил паднати во заборав, не за забава, туку затоа што огромната акумулација на приказни понекогаш не дури и оставете не да дишеме. Без да сакам да бидам свечена, сакам да споделам со вас приказна, многу убава приказна од еден од моите омилени писатели, Силвина Окампо, што поради предмет морав повторно да го прочитам (по долго време ...). Можеби не е место, можеби не кажува ништо, но кој и да го направи, го прави тоа за да се прочита, а најдобриот начин уметноста да има смисла е со затворање на циклусот. Се надевам дека, како мене, уживате многу.

Маслиново-зелениот фустан

Витражните стакла дошле да го пречекаат. Таа беше излезена за ништо друго освен шопинг тоа утро. Госпоѓицата Хилтон лесно поцрвенеше, имаше проирна кожа од хартија за пергамент, како пакувањата во кои сè се гледа.
тоа доаѓа завиткано; но во рамките на тие проarenири имаше многу тенки слоеви на мистерија, зад гранките на вените што растеа како мало дрво на челото. Тој немаше возраст и мислеше дека е изненадувачки
во неа гест за детството, токму во моментот кога беа нагласени најдлабоките брчки на лицето и белината на плетенките. Во други времиња, некој веруваше дека е изненадена од мазноста на една млада девојка и многу руса коса, токму во моментот кога беа нагласени периодичните гестови на старост. Таа го обиколи светот со товарен брод, обвиткана со морнари и црн чад. Ја познаваше Америка и поголемиот дел од Ориентот. Тој секогаш сонувал да се врати во Цејлон. Таму се сретнал со еден Индијанец кој живеел во градина опкружена со змии. Госпоѓицата Хилтон се капеше во костум за капење долг и голем како балон на месечината, во топло море каде што човек бараше на неодредено време вода, без да ја најде, бидејќи беше иста температура со воздухот. Тој купи широка сламена капа на која беше насликан паун, врнеше крилја во бранови на замисленото лице. Му дадоа
камења и нараквици и дадоа шалови и балсамирани змии, птици изедени од молци што ги чуваше во трупец во пансионот. Целиот живот беше заклучен во тој трупец, целиот живот беше посветен на собирање
скромни curубопитства низ нејзините патувања, за подоцна, во гест на врвна интимност што ја приближи ненадејно до суштествата, отворете го багажникот и покажувајте ги по една своите спомени. Потоа се враќаше да се искапат на плажите
топла од Цејлон, таа патуваше повторно во Кина, каде еден Кинез се закани дека ќе ја убие ако не се омажи за него. Патуваше повторно во Шпанија, каде помина во бикови, под крилјата на паунот на тресечката капа.
најавувајќи претходно, како термометар, дека се онесвести. Тој повторно патуваше во Италија. Во Венеција била придружник на Аргентинец. Тој спиеше во една соба под насликано небо каде што една пастирка облечена во розова боја се потпираше на еден куп трева со срп во раката. Тој ги посети сите музеи. Повеќе му се допаѓаа тесните улици на гробиштата во Венеција, отколку каналите, каде што нозете му течеа и не заспиваа како во гондолите. Тој се најде на гардеробата Ел Анкла, купувајќи иглички и шноли за
држете ја фината долга плетенка извртена околу главата. Му се допаднаа излозите на продавницата за галерија поради одреден воздух за јадење што имаат редови карамелизирани копчиња, кутии за шиење во форма на бонбони и
хартиената чипка. Шнолите требаше да бидат златни. Неговиот последен ученик, кој имаше nessубител на фризури, го молеше да дозволи да се чешла еден ден кога, закрепнувајќи од студ, не ја пуштија да излезе на прошетка. Мис Хилтон
Таа се согласила затоа што немало никој во куќата: дозволила да ја чешлаат четиринаесетгодишните раце на нејзиниот ученик и од тој ден ја усвоила таа фризура со плетенки, што се гледа однапред и со нејзините сопствени очи, а
Грчка глава; но, гледано од задниот дел и со очите на другите, гужва од лабави влакна што врнеа на набрчканиот тил. Од тој ден, неколку сликари упорно ја погледнаа и еден од нив ја побара дозволата
да направи нејзин портрет, поради нејзината извонредна сличност со госпоѓицата Едит Кавел. Во деновите кога одеше да позира за сликарката, госпоѓицата Хилтон носеше маслиново зелена кадифена наметка, дебела како тапацирот на коленото.
стар. Студиото на сликарот беше магливо со чад, но сламената капа на госпоѓицата Хилтон ја носеше во бесконечните региони на сонцето, во близина на периферијата на Бомбај.
Слики од голи жени висеа на wallsидовите, но liked се допаѓаа пејзажи со залези на сонцето, а едно попладне го зеде својот ученик да и покаже слика на јато овци под златно дрво на зајдисонце. Госпоѓицата Хилтон очајно го бараше пејзажот, додека тие двајцата беа сами и го чекаа сликарот. Немаше пејзаж: сите слики беа претворени во голи жени, а прекрасната фризура со плетенки ја носеше гола жена во свежа слика на штафеланд. Пред нејзиниот ученик, госпоѓицата Хилтон позираше тој ден поцврста од кога и да е, покрај прозорецот, завиткана во нејзиниот кадифеен фустан.
Следното утро, кога отиде кај неговиот ученик, немаше никој; На масата во работната соба, ја чекаше плик со половина месец пари, што и беа должни, со мала картичка на која пишуваше големи букви од

огорченост, напишана од ressубовницата на куќата: „Не сакаме наставници кои имаат толку малку скромност“. Госпоѓицата Хилтон не го разбираше значењето на фразата; зборот скромност заплива во неговата маслинесто-зелена кадифена глава. Таа почувствува како расте како лесно фатална жена во неа и ја напушти куќата со запалено лице, како да има само играно тенис.
Отворајќи го паричникот за да плати за шнолите, тој ја пронашол навредливата картичка која сè уште peиркала меѓу хартиите, и тој погледна погледна кон неа како да е порнографска фотографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.