Мари, романтичен криминалистички роман, финалист на Атлантида награди - Ла Исла де лас Летрас 2018 година.

Мари, романска мешавина од жанрови, патувања, црни и еротски, на Островот на буквите 2018.

Мари, романска мешавина од жанрови, патувања, црни и еротски, издадена од „Едитинес Атлантис“.

Marie, од Мариола Диаз-Кано Аревало, бил финалист за најдобар романтичен / еротски роман на IX издание на Атлантида награди - Ла Исла де лас Летрас, што издавачката куќа Атлантис им ја даде на делата објавени во 2017 година.

Во ера кога има повеќе романи отколку читатели, многу читатели ги напуштија маалските книжарници за гигантите за дигитални книги, книжевните награди ставија печат на квалитетот на литературата, понекогаш одобрува и заменува други препораката што направија и продолжуваат да прават книжарниците на целиот живот, дека читателите се родени и одлучија својата страст да ја направат свој начин на живот.

Мари: спој на патнички романи, жанр ноар и еротика.

„Осумнаесет месеци зад решетки не се ништо и доволно за да сакате да ја заборавите дури и вашата кожа, особено кога ви ја играа на вас, па мразот и снежната бура беа милувачки милувања.

Marie е патнички роман, врамен во еротскиот романтичен жанр. Во него наоѓаме loveубовен секс (што е loveубов без секс ...), музика y игри покер, црни допири, драматичен и крај што може да изненади.

Според зборовите на самата авторка, Marie

„Не е лесен роман, иако може многу брзо да се прочита ако некој не е предрасуден и сака loveубовни приказни кои не се вообичаени.

Тоа е како А. филм за патишта со многу состојки каде преовладува внатрешно патување на ликовите кога ќе се појави loveубовната приказна што служи како заедничка нишка на романот. Тоа е исто така приказна за надминување, желба за живот и откуп.

И има повеќе влијание del груб и суров тон de Последниот крај на создавањето, од Тим Вилокс, отколку од садо без кофеин, но исто така и со чувство и интензитет од Janeејн Ер.

«„Не ме бакнувај во уста, те молам“. Знаеш колку ме сакаш.Немав намера да го сторам тоа и таа го знаеше тоа, но јас секогаш го велев тоа пред да влезам во нејзиниот кревет. Не ми беше важно и помалку по тој повод.

„Нема да ми кажеш ништо, нели?

„Не знаете. Јас само сакам да се заебавам.

„Последен пат водевме loveубов“.

„Никогаш не сме воделе loveубов, Кити, и повеќе да не зборуваме, добро?".

Зачудувачки е што е така напишано во прво лице машко, и тоа вреди за корист на читателите мажи, кои се идентификуваат со главниот јунак.

„Но, ниту тој ден, ниту уште не можев да ја допрам колку и да е, од тоа утро па натаму, јас секогаш ја сакав со сите мои сили затоа што мислев дека, исто така, секогаш, би сакал да спијам со неа, да се за loveубам и да се за loveубам неа “.

Мари е роман со име на жена и раскажан во прво лице од маж.

Мари е роман со име на жена и раскажан во прво лице од маж.

Содржина на Marie

1973. Ел Франсес е плеер и музичар кој штотуку излегол од затвор. На посета кај поранешен ментор и пријател се среќаваат на неговата внука, Marie Мартин. Заедно тие ќе започнат патување од исток кон запад на Соединетите држави. Тој за покајание и одмазда, таа да започне нов живот со нејзината сестра.

Долги патувања со воз и автомобил минувајќи низ Чикаго, Денвер или Солт Лејк Сити што ќе ве однесе до средби и несогласувања со пријатели, непријатели и поранешни loversубовници. Помеѓу тоа, покер игри и повеќе облози на илузии за да стигнат до нивната дестинација, што можеби е дефинитивен почеток или крај.

Но, што навистина ќе најдат на тоа патување и со кого ја играат најважната игра?

Авторот:

Мариола Диаз-Кано Аревало припаѓа на гроздоберот манчега од 70 години y es читател, писател и филмски работник по дефиниција и гени. Студирал англиска филологија и е правопис и коректор на стилот.

Страсни за жанр ноар, исто така е привлечен од историски и романтичен роман. Неговите референтни писатели се Р.Л. Стивенсон, Е.А. По, Чарлс Дикенс или Перл С. Баки современици како Артуро Перез-Реверте, Виктор дел Ербол, Франциско Нарла, Фред Варгас, Дон Винслоу, ејмс Елрој или Nо Несба.

Мислења на некои читатели за Marie:

«Читам долго време Marie И оттогаш не ми замина од главата. Мала приказна што ве закачува затоа што ќе почувствувате дека нивните ликови се вистински, дека некогаш сте ги сретнале и невозможно е да не се соживувате со нив. Секоја страница ужива и остава трага. Она што најмногу ме изненади и зачуди е вашата способност да влезете во машкиот лик и да ги опишете неговите чисто машки инстинкти “.

„Во тој автомобил бевме тројца. Јас од задното седиште чувствувајќи толку многу емоции: бес, одмазда, страст, лојалност, пријателство, разочарување, loveубов, омраза, сладост, жалење, страв… Кога дојде последната станица, не сакав да се симнам. Излегов од автомобилот со нотка во стомакот, ги оставив Мари и Французинот да ја продолжат својата авантура. Ви благодариме што напишавте како што правите ».

"Од почетокот, јазикот на сиромашните квартови и арогантната и кавга личност на Французите го привлекуваат вниманието на приказна во која првиот дел е како присуство на високо-ризично искачување од две лица кои се обединети само со достигнување на дестинација и споделување на патувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.