Квадриплегичен автор Лут што е поврзан со „Јас пред тебе“

Франческо Кларк

Франческо Кларк, автор на автобиографски извештај за иднината на тетраплегија, се приклучи на хорот на инвалидни активисти кои го критикуваат филмот „Јас пред тебе“, со Емилија Кларк во главната улога.

Книгата на авторот, „Пешачки документи“, го опишува неговиот живот по несреќата во раните дваесетти години, несреќа што го остави парализиран од вратот надолу. Контроверзноста започна затоа што оваа книга се повикува на филмот без знаење на авторот.

„Никогаш не ме прашаа дали мојата книга може да биде вклучена во филмот, ниту пак некогаш ми рекоа дека ќе биде вклучена. Иако разбирам дека филмот се базира на фиктивно дело, моја книга и мојот живот, не е така “.

* Од тука можете да најдете спојлери на приказната *

„Јас пред тебе“ се покажа како контроверзна тема поради застапеност дека тие сметале дека попреченоста е нешто што го тера квадриплегичарот да претпочита да умира отколку да го носи товарот. Во приказната, Лу, главниот јунак кој го игра Емилија Кларк, се заубува во Вил, кој го игра Сем Клафин, инвалид за кого ќе треба да се грижи. Низ историјата се открива дека, пред состанокот, Вил одлучил дека повеќе сака да умре отколку да живее со таа попреченост.. Неговата одлука се должи на фактот дека Вил претходно бил слободен човек кој сакал да истражува опасност, но по несреќата, тој бил затворен на стол без да може да ги живее сите авантури што ги имал на ум, водејќи го на осамен држава. На крајот од приказната го среќаваме Лу, кој го наследи богатството на Вил по асистираното самоубиство се обидоа да го избегнат.

Франческо Кларк, кој е амбасадор на Фондацијата Кристофер и Дана Рив, призна дека добил повеќе електронски пораки со најава за вклучување на неговата книга во филмот. Сега тој е подготвен да ја оддели својата работа од приказната зад „Јас пред тебе“.

Филмска сцена

„Јас работев неуморно за да им покажам на луѓето дека да се биде квадриплегичар не е крај на вашиот живот, дека тоа е само уште еден почеток. да во ред Не сакам да заземам никаква позиција во врска со асистираното самоубиство, се чувствувам принуден да го искажам својот гнев затоа што се најдов себеси несвесно поврзана со аргумент што сугерира дека единствената опција за оние кои претрпуваат повреди како мојата е смртта “.

Филмот „Јас пред тебе“ беше објавен оваа недела во Велика Британија и Премиера ќе се одржи во Шпанија на 1 јули. Во Велика Британија, активистите веќе го нарекоа „филм за тутун за попреченост“. Ова го бранеше нејзината режисерка Теа Шарок, која рече дека контекстот е „фундаментално недоразбран“ и ojоџо Мојс, најпродаваниот автор на книгата врз која се темели филмот.

„Чувствувам дека ова не треба да се користи како прирачник„ како “

Од моја страна, ја прочитав книгата минатата година и во ниту еден момент немав реакција каква што имаа многумина. Иако е точно дека тој предлага решение што не е најдобро и кое не треба да го преземаат останатите инвалиди, тоа претставува решение за кое многумина би можеле да помислат и го прави реалност. Иако не сум за еутаназија, мислам дека книгата успеа да ја пренесе тежината на одлуката и семејството што го опкружува инвалидното лице. Не мислам дека станува збор за приказна фокусирана на тоа како да се соочиме со попреченост, но да имаше друг крај, приказната немаше да биде толку добро позната и немаше да успее да пренесе толку многу затоа што тоа е грубоста на крајот што ве тера да размислите за тоа колку може да биде тешко Понекогаш избирате дали да продолжите со живот во кој не уживате и да ги гледате само вашите најмили како страдаат или дали да ставите крај на животот и да предизвикате страдања што постепено ќе се ублажуваат. Мислам дека не е лесен одговор, го имате?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марбри dijo

  Овој филм го видов пред два дена и ми остави трага и не можам да престанам да размислувам за тоа, толку многу што решив да пребарувам и открив дека авторот на романот врз кој се темели филмот веќе напиша вториот дел, после тебе, Иако не сум стигнал до половина на патот, гледам како смртта на Вил ги остави животите на оние што ги вовлече во вознемиреност и како за само 5 месеци пред да почине се сретна со девојка која ја смени за цел живот, без сомнение дека таа имаше многу што да понуди и тој беше незаборавен човек, многу сум размислувал за неговата одлука, себичен или не?, но без сомнение брилијантен мозок кој сè уште може да даде премногу, но се соочува со тежок и поинаков живот, па дури и сакајќи и сакан, тој претпочиташе да престане да постои.

 2.   Анонимен dijo

  Имам мултиплекс склероза дијагностицирана пред 3 години, мојата болест може да ме остави во инвалидска количка и со сите видови на попреченост, во моментов сум како некој друг, немам каков било вид на попреченост, но јасно ми е, ако завршам горе во инвалидска количка сакам да умрам, или ако зависам од некого, без оглед колку е минимална зависноста, бидејќи би го сметал својот живот за недостоен во тој случај, отсекогаш сум бил многу независен и атлетски, за мене би било да изгубам моето достоинство, би било понижувачко и знам дека мразејќи го своето постоење, постојано го колнам денот кога сум роден.
  Не сум го гледал филмот.
  Јас почитувам дека другите луѓе се чувствуваат добро и покрај тоа што ги имаат овие тешкотии, но не вредам за тоа.

бул (точно)