Макбет. Амбиција, моќ и лудило според Nо Несба

Фото: видео снимање на презентација на Магбет во Лондон. Со благодарност од Фејсбук страницата на Nо Несба.

'Llе зборуваат за тебе со години, Макбет.. Ова е една од фразите што Даф (Мекдаф на Шекспир) ја кажува во романот што го напишал Nо Несба за класичниот англиски бард за Хогарт проект. И да, веќе зборувавме за Магбет 500 години. Но, ќе поминат уште 500 и оваа универзална приказна за амбиција, моќ и предавство ќе продолжи да се чита и верзионира.

Јас го завршив овој Макбет што го зеде Несба 2 години во писмена форма. Тоа траеше за мене 6 дена, 100 страници на ден и без да сакам да застанам. Тоа е она што обично ми се случува со секоја книга од овој писател, слабост на моите црни слабости, како што веќе знаат вообичаените клиенти овде. Она што можам да го кажам со два збора: чист Несбø. Значи, оние што не се согласуваат со нивната религија или се чисточисти на класичното, не продолжуваат да читаат. Но, оние што не се предрасуди, продолжете напред. Суштината на највитканите, но кревки, темни и најстрашни од човечката природа сè уште е тука. И Викинг Несба е мајстор што го раскажува тоа.

Мекбет и јас

Во колеџ години (студирајќи ја Ф. Инглеса) морав да напишам есеј за Магбет, моето омилено дело на Вилијам Шекспир. Ја избрав еволуцијата на врска помеѓу тој и банко, исто така генерал во армијата на кралот Данкан и негов најверен пријател. Тоа беше она што најмногу ме привлече кон претставата: пријателство кое се чини непоколебливо и кое е расипано од предавство на најсуров начин поради несоодветната амбиција на Магбет, поттикната од неговата сопруга Лејди Магбет. Исто така, многу ме привлекуваше Развој на карактерот на Мекдаф.

Магбет и Несба

Повеќе од 20 години откако го напишав тој есеј, ја прочитав оваа верзија и ги чувствувам истите разочарани црева со овие ликови како и со класиците и од истите причини. Со други зборови, суштината не сменила ниту една трошка во ова историјата се гуши од постојаниот дожд и темнина што опфаќа хаотичен неопределен град од 70-тите години. Град удавен во распаѓање, индустриска криза, трговија со дрога и морална сиромаштија на неговите корумпирани владетели и органите на прогонот. Скоро сè може да се сумира во оваа реченица:

„Можеби ништо нема смисла, можеби сме само единечни фрази во вечен и хаотичен шум во кој сите зборуваат и никој не слуша, а нашето најлошо претчувство се покажува како вистинито: сами сме. Потполно сам.

Вака изгледаат сите ликови на класиката, плус себичноста, амбициите и траумите што ги влечат. Неговите ликови се исто така таму, но сега ги има градоначалници, полициски началници и полициски службеници некои се корумпирани, а други кои се борат да не бидат такви, иако на крајот го прифаќаат тоа. Тие се исто така дилери на мотори, наркобосови кои управуваат со секого и чија услуга е три вештерки готвачи на напивки и отровна „моќ“. И сите одат и се среќаваат внатре ноќни клубови, несигурни напуштени станици и фабрики, сиви пристаништа или светкави казина како Инвернес каде што владее Lady, безусловна loveубов но и лудило и пропаст на Макбет кој е исто така тој што е и живее само за неа.

«Womenените ги разбираат срцата и како да им се обратат. Затоа што срцето е жената што ја носиме во нас ».

Тоа вели Даф, и тој го кажува тоа многу добро. Бидејќи со развој сличен на развојот на Макбет, сподели ја целата главна улога со него во оваа верзија. Тука е пријателот и поддршката на Макбет, бидејќи тие се запознаа во сиропиталиштето кога беа млади и ги загубија своите семејства. Тие исто така споделуваат многу потемни моменти и, како возрасни и стануваат полицајци, тие завршуваат отуѓени од себичноста на Даф и желбата за унапредување, недостатокот на амбиција, па дури и наивноста на Макбет и на една жена, онаа на Даф (Мередит), во loveубовен триаголник важно за заплетот.

Theyе бидат тие, жени, кои ја обележуваат судбината на двајцата, како што тоа го прават и во класиката. Даф ќе ја изгуби својата сопруга, а Макбет ќе биде занесен од амбиција и лудило на Lady, кого го запознава во маестрална сцена од полициска акција во казиното што го управува. Постар од него, блескав, вознемирувачки и длабоко трауматизиран, судбината неповратно ги обединува. Она што му недостасува, таа доволно и бескрупулозно го надополнува. И, исто така, го осудува. Или не.

„Никогаш не стануваме нешто што веќе не сме. Макбет

Да.Тој веќе знае. Сè за луѓето, за луѓето и со луѓето, затоа што е од градот. Тој нема ниту крв, ниту образование ниту припаѓа на елитата која е или се преправа дека е Даф или началник на полицијата Данкан или градоначалник. Но, тоа го носи до парадокс да станеш убиец. Понесете се од индуцирана амбиција.

Можете ли да го прочитате овој Магбет без да ја знаете Шекспировата класика?

Се разбира Без комплекс.

Оние што сме го прочитале или виделе во толку многу филмски адаптации, ова беше последно, ние најдовме сите од класиката: вештерки, клетви, сабји, ками, духови, предвидувања и многу стил скоро на театарски јазик. Тука се и сите ликови од Данкан вратарот на замокот (тука е многу релевантен дилер за историја) кој поминува низ благородници но проширување и вкрстување на нивните приказни во загатка во стилот на Несба. Постојат и такви куќа синџир на сцени и пресврти што успеваат да ве натераат да се сомневате дури и добро да го знаете аргументот.

Најмногу неволно до читање на класици (или Шекспир), чиј стих и стил им е тешко дури и ако е кратко дело, треба да дознаат (или не) во овие 638 белези. Не им недостасуваат крв, ниту насилство во изобилство. И тие имаат интриги, акција, лудило и спектакуларен крај со тој скоро фантастичен допир од кој не се одрекува ниту Несба. Тој ви фрлаше трошки од леб до крај и таму завршувате, воодушевувајќи се како го решава тоа предвидување што Макбет верува дека нема да има маж роден од жена што може да го убие. Така што лузната Даф значи сè. И одиш Флеранс одмаздувајќи се за неговиот татко и повторно плачете за големото Банко, тука исто така стана татко на Макбет повеќе од пријател.

Дефинитивно

За сите. Loveубители на криминалистички романи, класици, Шекспир, Несбо и едноставно одлични приказни што можат да се раскажат на многу начини.

Уште некои фрази

  • «Theелбата да бидат сакани, способноста за giveубов им даваат сила на луѓето, како и нивната ахилова пета. Дајте им надеж дека ќе имаат loveубов и тие ќе преместат планини; тргнете го и здив од ветре ќе ги сруши “. Хекате
  • „Тоа се вашите добри квалитети што ве срушија, вашиот недостаток на суровост. Даф.
  • Отсекогаш сте знаеле, цел живот, дека сте осудени да изгубите на крајот. Таа сигурност беше и си ти, Макбет. Даф
  • „Станав убиец за никој да не може да го валка името на полицијата, тоа беше за градот, против анархијата. Магбет

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.