Федерико Гарсија Лорка. 119 години од неговото раѓање. Фрази и стихови

Фотографија на Мариола ДЦА. Статуа на Лорка на Плазата де Санта Ана, Барио де лас Летрас. Мадрид

Минатото месечини тие беа исполнети 119 години на раѓањето на Федерико Гарсија Лорка. Поетот на Фонт на каубои ја виде светлината а 5 јуни 1898 и тој беше на овој свет премногу кратко време. Но неговото наследство е неизмерно и со вредност на еден вечна убавина во која секогаш можете да уживате. Неговиот живот, неговата чувствителност, неговата меморија, неговата уметност ... Сè се сведува на тоа да продолжиме да го читаме и восхитувам. Денес земам еден мал избор на некои негови фрази и стихови.

Поет во Newујорк

 • Сакам да плачам, бидејќи ми се допаѓа.

Крвава свадба

 • Ох што е неразумно! Не сакам кревет или вечера со тебе и нема минута од денот дека не сакам да бидам со тебе, затоа што ме влечеш и јас одам, а ти ми велиш да се свртам и ќе те следам низ воздухот како сечило од трева. Акт три - табела еден
 • После бракот размислував ноќ и ден чија грешка беше, и секогаш кога ќе размислам, излегува нова вина што го јаде другиот; Но, секогаш има вина! Втор чин - Прва рамка

Куќата на Бернарда Алба

 • Тиранин на сите околу неа. Тој е во состојба да седне на вашето срце и да ве гледа како умирате една година без да ја затвори таа студена насмевка на проклето лице. Дејствувајте еден
 • И не сакам да плачам. Смртта мора да се гледа лице в лице. Биди тивок! Акт три
 • Womenените во црквата не треба да гледаат повеќе на маж отколку на службеник, а тоа е затоа што тој има здолништа. Дејствувајте еден
 • Она што го порачувам е направено овде. Повеќе не можеш да одиш со приказната кај татко ти. Нишка и игла за жени. Камшик и мазга за човекот. Со тоа се раѓаат луѓето. Дејствувајте еден

Поетска книга

 • Без ветер, слушај ме! Сврти се, душо; сврти душо. ване
 • Во детското утро има детска сладост. Средби на авантуристички полжав
 • Ништо не ги вознемирува минатите векови. Не можеме да извлечеме воздишка од старото. Гушна
 • Тоа е ковчег на бакнежи од веќе затворени усти, тој е вечен заробеник, на сестринското срце. Утре
 • Божествен април, доаѓаш натоварен со сонце и есенции, полни ги цветните черепи со гнезда од злато! Пролетна песна
 • Телото направено од хармонија сте одлично резиме на лирското. Во тебе меланхоличен сон, тајната на бакнежот и плачот. Песната на мед
 • Стигнав до линијата каде што престанува носталгијата и капката солзи станува алабастер на духот. Сенката на мојата душа
 • Јасно упокојување и таму нашите бакнежи, звучни точки на ехо, ќе се отвореа далеку. И твоето топло срце, ништо повеќе. Желба
 • И дури и да не ме сакаше, би те сакал за твојот мрачен изглед како аривата да го сака новиот ден, само за роса. Летен мадригал
 • Отфрлете ја тагата и меланхолијата. Lifeивотот е kindубезен, има неколку дена и само сега мора да уживаме. Шеснаесетка пеперутка
 • Првиот бакнеж што вкуси бакнеж и беше за моите деца усни како свеж дожд. Внатрешна балада
 • Дождот има нејасна тајна на нежност, нешто од оставка и kindубезна поспаност. Со неа се буди скромна музика што ја тера вибрира заспаната душа на пределот. Дожд

повеќе

 • На знамето на слободата ја везев најголемата loveубов во мојот живот. Маријана пинеда
 • Осаменоста е одличен резбар на духот. Впечатоци и пејзажи
 • Мртво лице во Шпанија е поживо како мртво лице отколку каде било во светот. Теорија на игри и гоблини
 • Има затворени работи во thingsидовите, кои ако одеднаш излезат на улица и викаат, би го исполнувале светот. Јерма
 • Зелена Те сакам зелена. Зелен ветер. Зелени гранки. Бродот на море и коњот на планината. Романска романса.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нели Гарсија dijo

  Поетот претворен во мит одразува тажно време во нашата земја и ни ја дава убавината на неговото културно наследство, во исто време кога служи како референца.