Лолита од Набоков. Фрази од вашата класика за овој петок на Долорес.

Es Петок од болка. Прва операција надвор од велигденските празници и ономастика на тагите дека сме во светот, без разлика колку тие инсистираа пред години да го сменат датумот за 15 септември. За нас од старото училиште и со многумина Лолас во семејството продолжуваме да го славиме и денес.

И мојот подарок за овој почетен ден на процесии и торијаи е преглед на Lolita, најлитературен и најпознат од пенкалото на руски родениот и американски национализиран писател Владимир Набоков. Таму оди а кратка анализа со избор на фрази.

За Lolita

Прво објавено во 1955, Lolita се смета од многу критичари како а ремек-дело на современата светска литература и а модерна класика. Во негово време тоа беше одбиен од четири издавачи, наведени како порнографски. Беше Олимпија Прес, мал издавач на Париз специјализирани за еротски дела, кои се осмелија да го објават. Три години подоцна се појави во САД.

Тој веднаш покрена а прашина од скандал, полемики и полемики, покрај обвинувањата за пркос на табуата и отворено покажување на најнеискажливите и најмрачните желби на општеството. Неговата популарност стана уште поголема кога Стенли Кјубрик ја однесе во кино en 1962 со сценарио од самиот Набоков. Тие играа во тоа Ејмс Мејсон, Шели Винтерс, Питер Селерс и Сју Лион. Подоцна имаше повеќе верзии, но оваа е најзапаметена.

Значи, имаме дело со различни призми за читање кои одат од романтична и еротска приказна до портрет на прилично самобендисано општество. И, се разбира, во овие нови времиња на инквизиција, литературна цензура, во и x за граматички родови и толку многу политичка коректност, тие веќе ја ставија во центарот на вниманието. Приказната за опсесијата Хамберт Хамберт, четириесетгодишна учителка, за многу младата Лолита никого не остава рамнодушен.

 Некои од неговите фрази

 • Лолита, светло на мојот живот, оган на моите утроби. Мојот грев, мојата душа. Ло-ли-та: врвот на јазикот презема патување од три чекори по непцето додека не се потпре, во третиот, на работ на забите. Беше Ло, само Ло, наутро кога тој стоеше на осум нозе осум на една нога облечена во чорап. Тоа беше Лола кога ги носеше панталоните. Доли беше на училиште. Тоа беше Долорес кога потпиша. Но, во моите прегратки таа секогаш беше Лолита.
 • Тоа беше loveубов на прв поглед, на прв поглед, на кој било поглед.
 • И еве ја, изгубена меѓу сите, гриза за молив, згрозена од наставниците, со погледите на сите момчиња вперени во нејзината коса и на вратот, моја Лолита.
 • Дотогаш бев во состојба на возбуда што се граничи со лудило; но во исто време имаше итрина на лудак.
 • Мислам дека сè е прашање на loveубов; колку повеќе сакате спомен, толку е посилен и чуден.
 • Сè беше подготвено. Нервите на задоволство беа изложени. Најмало задоволство би било доволно за да се ослободи целиот рај.
 • Одеднаш бевме лудо, незгодно, бесрамно, агонизично за loveубени еден во друг ...
 • О, Лолита, ти си мојата девојка, исто како што Вирџинија беше на По и Беатриз на Данте.
 • Ја погледнав и ја погледнав, и знаев со толкава сигурност како дека мора да умрам, дека ја сакам повеќе од што било што замислувал или видел на земјата.
 • Замисли ме: Не можам да постојам ако не ме замислиш.
 • Ние се сакаме со предвремена loveубов, со насилство кое често ги уништува животите на возрасните.
 • Таму, на песочната пристаниште, на неколку метри од нашите старешини, лежевме цело утро во скаменета пароксизма, искористувајќи ја секоја благословена пукнатина отворена во просторот и времето; нејзината рака, половина скриена во песок, се лизгаше кон мене, нејзините прекрасни кафени прсти беа сè поблиску, како во соништата;
 • Таа врескаше со ненадејна писклива нота во нејзиниот глас, и го затресе своето тело, и се искористи и ја фрли главата, а мојата лелекава уста, господа од жирито, стигна скоро до голиот врат, додека јас ја задушив на левата дојка градите последниот подолг ритам на екстази што човекот или чудовиштето го знаела некогаш.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.