Книжевни текстови што инспирираат

литературни-текстови-кои-инспирираат

Никогаш не се сметав себеси за креативна личност, иако оние кои ме познаваат добро велат дека сум, и многу ... Она што воопшто не се сомневам е дека барам инспирација во кое било време и под секоја ситуација. Што ме инспирира?

 • Дождливи попладне во есен.
 • Многу жешко и испарувано какао сервирано во шолја.
 • Линија од добро засадени чемпреси на тротоар (и не се сече на врвот, ве молам).
 • Стара слика.
 • Видео добро монтирано и монтирано од некои „јутубери“ што го следам.
 • Неколку текстови од Харуки Мураками.
 • Добар филм што ве тера да размислите.
 • Песна која ве потсетува на некого.
 • Мојата просторија за учење уредно распоредена од светлината на мојата ламба за сол и неколку свеќи.
 • Сосема нова и уредна бележник.
 • Тажни моменти, моменти за уживање во осаменост, соло кафе во кафетерија, автобуски и железнички станици, авион што лета над небото, одредени цитати и фрази од уметници и / или други историски личности ... Итн ...

И што ве инспирира? Што правите кога ви треба инспирација за да ги напишете и креирате своите текстови?

Следно, за да ви помогнам, ви донесувам одредени литературни текстови што мене лично ми сметаат многу инспиративни.

Барате инспирација меѓу книгите ...

 • «… Велам дека сме зли и не можеме да му помогнеме. Кои се правилата на оваа игра. Дека нашата супериорна интелигенција го прави нашето зло поубаво и примамливо ... Човекот е роден предатор, како и повеќето животни. Тоа е вашиот неодолив порив. Да се ​​вратиме на науката, нејзиниот стабилен имот. Но, за разлика од остатокот од животните, нашата комплексна интелигенција нè тера да пленуваме на добра, луксуз, жени, мажи, задоволства, почести ... Тој импулс нè исполнува со завист, фрустрација и незадоволство. Тоа уште повеќе нè прави она што сме ». (Од книгата „Сликарот на битките“ de Артуро Перез Реверте).
 • «Нема ништо на светот, ниту човек, ниту ѓавол, ниту ништо, што ми е толку сомнително како loveубовта, бидејќи таа продира во душата повеќе од што било друго. Нема ништо што го окупира и врзува срцето повеќе од loveубовта. Од оваа причина, кога нема оружје за управување самостојно, душата тоне, од loveубов, во најдлабоките урнатини. (Од книгата „Името на розата“ de Умберто Еко).
 • Нема среќа или несреќа на овој свет; постои само споредба на една држава со друга. Само човекот кој почувствувал најголем очај е способен за најголема среќа. Неопходно е да сте посакале да умрете за да знаете колку е добро да се живее. (Од книгата „Грофот од Монте Кристо“ de Александар Дима).
 • „Не е сјај на злато и не се изгубени сите лутачки луѓе”. (Од книгата "Господарот на прстените" de JRR Tolkien).
 • „Не можам да се вратам во времето затоа што тогаш бев друга личност. (Од книгата "Алиса во земјата на чудата" de Луис Керол).
 • „Постарите луѓе никогаш не можат да разберат нешто самостојно и многу е досадно децата да мораат да ги објаснуваат одново и одново. (Од книгата „Малиот принц“ од Антоан де Сент-Егзипери).
 • „Тие сакаа да зборуваат, но не можеа; На нивните очи имаше солзи. И двајцата беа бледи и слаби; но тие бледи лица беа осветлени со зората на новата иднина. (Од книгата "Злосторство и казна" de Фјодор Достоевски).
 • "Што е животот? Бес.
  Што е животот? Илузија, сенка, фикција;
  а најголемото добро е мало;
  дека целиот живот е сон,
  а соништата се соништа ». (Од книгата „Ивотот е сон“ de Калдерон де ла Барса).
 • Одбери живот. Изберете работа. Изберете кариера. Изберете семејство. Изберете голем телевизор што го серате. Изберете подлошки, автомобили, ЦД плеери и електрични отворачи на конзерви. Изберете здравје: низок холестерол и стоматолошко осигурување, изберете да плаќате хипотеки со фиксна камата, изберете рамен шоу, изберете ги своите пријатели. Изберете спортска облека и соодветни куфери. Изберете да платите на рати за брендиран костум во широк спектар на ебани ткаенини. Одете самостојно и запрашајте се кој сте по ѓаволите во недела наутро. Изберете да седнете на ебениот кауч и да гледате телеконкурнисти зачудувачки и уништувачки духови додека ја исполнувате устата со ебана брза храна. Изберете да скапувате ставајќи го серање и мочање над себе во мизерен азил, претставувајќи им товар на себичните и уништени мали деца што сте ги мрестеле или ве замениле. Изберете ја својата иднина. Одбери живот.Но, зошто тој би сакал да направи такво нешто? Избрав да не бирам живот.

  Избрав нешто друго и причините… Нема причини. Кому му е потребна причина кога имате хероин? “. (Од книгата «Трејнспотing » de Ирвин велшки).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   раскажувачблог dijo

  Кои јутубери ви се допаѓаат?

 2.   Кармен Естефанија Пардо Ортиз dijo

  Проценето,

  Задоволство, сакам да ги видам вашите вкусови и препораките што ни ги давате.

  Со почит

  Кармен Пардо

бул (точно)