Книжевни новини како идеи за подароци

уреднички-вести-6

Морам да кажам и исправи ме ако грешам, дека луѓето како нас, кои ја сакаат литературата, ја прават многу, многу лесно Папи Ноел или да мудри луѓе. Лесно е како да знаеме малку (што помалку, нели?) Нашите литературни вкусови можеме да го добиеме подарокот како што треба ... Не ми ја давај книгата на Белен Естебан, добро? Благодарам

Поради оваа причина, ви донесов неколку литературни вести кои неодамна заминаа или ќе заминат овој месец, што може да биде добра идеја за подарок за ова Божиќ што веќе го имаме одозгора.

„Лавиринтот на духовите“, од Карлос Руиз Зафон

Со оваа книга дојдовме до крајот на сагата за „Сенката на ветерот“. За оние луѓе што ги прочитале трите книги досега објавени од овој каталонски автор, оваа книжевна новина можеби е совршен подарок. Еве го нејзиниот преглед:

два-литературни-новини-лавиринт-на-духови

Во Барселона на крајот на 50-тите, Даниел Семпере веќе не е тоа момче кое откри книга што ќе му го смени животот меѓу премините на Гробиштата на заборавени книги. Мистеријата за смртта на неговата мајка Изабела отвори бездна во неговата душа од која неговата сопруга Беа и неговиот верен пријател Фермин се обидуваат да го спасат.

Токму кога Даниел верува дека е на чекор од решавање на енигмата, заговор многу подлабок и потемен отколку што можеше да замисли, се расплетува од мрежата на режимот. Тогаш се појавува кога Алиша Грис, душа родена од сенките на војната, се чини дека ги води кон срцето на темнината и ја открива тајната историја на семејството ... иако со страшна цена.

„Олимп на бедниот“ од Јасмина Хадра

За луѓе кои бараат во книга за А. интересна приказна и различна од останатите. 

литературно-новости-2

Корозивна басна полна со нежност што нè потопува во универзумот на карактери без минато и сегашност. Сместено помеѓу пуста земја и море, надвор од времето и просторот, ова дело со неизмерна убавина е дифузна територија населена со суштества на работ, кои решиле да му свртат грб на светот.
Ах, iorуниор, Пача и други мрачни и интересни ликови живеат таму. Место на миражја, на голема осаменост, на срам и на неискажливи тајни. Но, на тоа место се раѓа дух на солидарност, чувство на дружење кое е во контраст со индивидуализмот на современото општество.

Слета на. Сега и засекогаш »од Ана Тод

Ако сакате некому да му дадете литература jovenМожеби оваа книга од Ана Тод можеби ви се допаѓа. Исходот на оваа сага е колку нов, така и интересен.

уреднички-вести

Lifeивотот на Лендон во Newујорк не се одвива баш како што замислуваше. Теса е сè уште тажна и затворена во себе заради Хардин, работата што ја доби не е многу возбудлива и, како супер, Дакота повторно се појави во својот живот токму кога почна да чувствува нешто за убавата и енигматична Нора. Но, Лендон е подготвен да ги надмине сите пречки за да го најде својот пат и конечно да ја добие својата вистинска убов. Кој ќе го окупира твоето срце?

„Theерката на Кајетана“ од Кармен Посадас

За оние луѓе кои го сакаат и светот на „срцето“ и Историја.

уреднички-вести-3

Неверојатна и заборавена епизода во која глуми една од најпознатите жени во нашата историја: Кајетана де Алба, незаборавната муза на Гоја. Ексцентрична, каприциозна и слободна, повеќе од двесте години нејзината моќ на заведување останува непроменета. Сепак, малкумина знаат дека војвотката посвои црно девојче Марија Луз, која ја сакаше и ја одгледуваше како ќерка и на која и остави дел од своето богатство. Кармен Посадас има маестрална рака во авантурите на двете мајки: посвојувачката, со нејзините lovesубови и драми на дворот на Карлос IV, вистинско гнездо на интриги, и онаа на биолошкиот, Тринидад, кој е роб во Шпанија, да го најде бебето кое му било одземено при раѓањето.

„Само за твоите очи“ од Jеј еј Бенитез

За оние кои уживаат во тоа паранормални и со можност дека има вонземски живот.

уреднички-вести-5

Во септември на 2016, Jеј еј Бенитез наполни 70 и 45 години од истражувањето за НЛО. Во моментов тој е еден од најискусните истражувачи. Совпаѓајќи се со овие два јубилеи, пишува авторот
Само за твоите очи како комеморативно дело, по 22 книги на оваа тема. Вклучува 300 тотално необјавени случаи на НЛО, регистрирани низ целиот свет, кои од една или друга причина влијаеле на истражувачот.
Оваа книга, полна со интерес и curубопитност, е заокружена со повеќе од 300 оригинални цртежи, извлечени од тетратските тетратки на авторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)