Книжевни движења

Мигел де Сервантес и ренесансата.

Мигел де Сервантес и ренесансата.

Низ историјата, воспоставени се различни книжевни движења во светот на буквите. Секој во својот момент, синтетизирајќи ги пребарувањата и желбите на човештвото. Како и вашите најдлабоки стравови и стравови. На крајот на краиштата, уметноста отсекогаш функционирала како одраз на реалноста.

Многу од движењата се самосвесни. Тие имаат основачки документи и манифести кои даваат сметка за мотивациите, целите и потребите. Во повеќето случаи, насловот одговара на историски преглед кој не вклучува само литература или уметност.

Класичен период: умереност

Сè започна во Грција, а потоа се прошири и во Рим. Се разбира, ова е целосно евроцентрично гледиште. Класицизмот вклучува XNUMX век п.н.е. Ц. до V г. В. Балансот и хармонијата беа главните вредности. Авторите се грижеа за гледачот. Забавата беше една од мотивациите. Но, и возвиши ја душата.

Илијадата Хомер и Кралот Едип од Софокле се два амблема на ова време. На еден или друг начин, со текот на годините, литературата секогаш им се враќа на овие автори. Покрај тоа, „аристотелската структура“ продолжува да биде голема парадигма кога станува збор за раскажувањето приказни. Концепт кој уште од пронаоѓањето на кино на крајот на XNUMX век ја потврди својата валидност.

Средниот век: темнина?

Убавината престана да биде важна. Сè започна да се врти околу Бога ... добро, наместо во стравот што го имаше. Период колку е контроверзен, толку е долг. Таа се движи од падот на Западната римска империја до доаѓањето на Колумбо во Америка. Ова се совпадна хронолошки со падот на Византиската империја и пронаоѓањето на машината за печатење.

Средновековните автори, генерално, исполнувале дидактичка функција. Неговата „работа“ беше да ги промовира моралните стандарди и луѓето да ги знаат социјалните правила на кои требаше да се покоруваат. Многу од делата преживеале благодарение на усното пренесување, што го зголемува степенот на непрецизност во анализата на овој период. И покрај тоа, основните парчиња достигнаа до нашите денови. На Пејте од мојот Сид е доказ за тоа.

Преродба (на човештвото)

Враќање на светлината. Многумина дефинираат што се случило во голем дел од Европа во текот на XNUMX и XNUMX век со оваа фраза. Оправдување за класичните движења што беа гестатирани во Античка Грција. Тоа е еден од најпознатите иконски уметнички моменти во историјата на човештвото. И иако визуелните уметности и архитектурата ги монополизираат сите рефлектори, литературата е аспект што не може да се игнорира.

Природата зазема централно место. Исто како и обновениот поглед на филозофијата, но сега сфатен како елемент на христијанството. Ова се денови на Леонардо Да Винчи и Микеланџело. Вториот, истакнат поет, покрај својата добро позната аспект како сликар и вајар. На сцената се појавуваат и Шекспир, Макијавели и Лутер. Исто како и најважната работа во Кастилјан на сите времиња: Дон Кихот од Сервантес.

Вчитај повторно барок

Барокот се чинеше дека ја прекина очигледна нормалност што владееше за време на ренесансата. Во сила во текот на XVII век, додека го одржувале духот на класицизмот, гласовите на протести довеле до покомплексни наративи во литературата. Каде што не се обрнуваше внимание само на формуларите. Изборот на теми за дискусија беше од витално значење

Витешки приказни продолжија во мода, оставајќи простор и за пасторални и пикарески приказни. Неколку самосвесни движења беа фалсификувани внатре во неа, многу од нив беа спротивни едни на други. Како она што се случи во Шпанија со Култеранизам, претставено од Луис де Гонгора и Арготе и Концептуализмо, кои го имаа својот најголем експонент во Франциско де Квеведо.

Неокласицизам: нова ревизија на вообичаените вредности

Низ вековите, човештвото развиваше сè пофренетично темпо. Ова е совршено рефлектирано во уметноста: „помодерното време“, несогласувањето и промените се појавуваат побрзо. Л.Полнењето на барокот најде скоро непосреден одговор со неокласицизмот. Уште едно враќање на она што го предложија Грците и Римјаните.

Во текот на XNUMX век, писмата ја обновиле својата морализирачка цел, иако овој пат се фокусирале на разумот. Формите сè уште беа важни, но целта беше да се постигне чиста, јасна и едноставна комуникација. Излишни украси беа оставени настрана. Раскош Гете е едно од најрепрезентативните парчиња од овој период.

Романтизмот и уметноста на сонување

Во текот на првиот дел од XNUMX век, капитализмот и прагматизмот започнаа да се појавуваат како сегашни парадигми. Книжевноста не покажа голем ентузијазам пред оваа панорама и одговори со појавата на романтизмот. Одбраната на индивидуалната слобода беше еден од главните мотори на овој тренд. Како и оправданоста на субјективизмот, фантазијата и интимноста.

Првите новинарски извештаи се развија не само со информативна визија или како што се појави протест. На нив се гледа и како форма на уметничка манифестација. Списокот со имиња од овој период е исто толку обемен, колку што е и хетероген: Мери Шели, Брам Стокер, Едгар Алан По, Густаво Адолфо Бекер и многу долга итн.

Реализам

„Царството“ на романтизмот не траеше долго. Во истиот деветнаесетти век тој најде опозиција во реализмот. Нема повеќе субјективизам, нема повеќе блискост. Анализата на реалноста и колективните човечки искуства ја исполнуваат сцената. Чувствата и потребата за бегство се осудени на заборав.

Мадам Бовари Густав Флобер претставува во плус плус ултра на овој период. Роман кој покрај тоа што беше контроверзен, беше и неверојатно револуционерен. Имињата како Александар Дума и Хенри Jamesејмс, меѓу многу други, исто така се издвојуваат.

Модернизам

Рубен Дарио и модернизмот.

Рубен Дарио и модернизмот.

Конечно пристигнаа „модерните времиња“. На почетокот на XNUMX век, по вртлогот на движења и контра движења што се појавија во текот на претходниот век, литературниот модернизам повторно го буди, до одреден степен, минатото. Loveубовта и еротиката ја завземаат сцената. Избегнување на текот на времето е повторно дозволено.

Латиноамериканските текстови се веќе зрели. Она што доаѓа од Шпанија не само што се имитира, туку е и предложено. Толку многу што големата референца на текстовите од овој период се роди точно на средина на континент кој отсекогаш тврдел дека е оригинален. Зборуваме за Никарагва Рубен Дарио и неговото фундаментално парче: Azul.

El Авант - Гарда

Франц Кафка и Авангардата.

„Сите против светот“. Можеби оваа фраза е малку претерана, но уметничките авангарди се родени да раскинат со сè пред тоа. Тие, исто така, се појавуваат да се сомневаат во вредноста на академизмот. Тоа е неверојатно незадоволен период кога главното тврдење се фокусира на слободата на изразување.

Роден е паралелно со модернизмот, и истиот истмус што стави кочница на неговиот „современ“ (Втора светска војна) принуди да се разгледа нејзината важност. Имиња разновидни како детерминанти во историјата на буквите се појавуваат меѓу нивните експоненти. Четири примери:

  • Андре Бретон.
  • Хулио Кортазар.
  • Франц Кафка.
  • Ернест Хемингвеј

Ерата на „Пост“

До одредена мера, тоа е периодот што го живееме. Зборуваме за постмодернизам, како и за пост-авангарда. И во обете, други суштински движења изобилуваат во историјата на литературата. Особено важен за латиноамериканските букви, магичниот реализам, со Габриел Гарсија Маркез како една од најголемите референци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)