Книжевни препораки за одбележување на „Пазарна градина“

корица на книга

Корица на англиското издание на книгата «мост премногу далеку»

Денес, 17 г. Поминаа 72 години од операцијата “Пазарна градина". Една од најважните операции извршени од сојузниците во рамките на Втората светска војна.

Планот на Монтгомери бил ослободување на Холандија преку комбиниран напад помеѓу воздушни сили што требаше да одржат голем број клучни мостови недопрени (Пазарот) и копнена сила што мораше да ги обедини овие мостови како што напредуваше (градина).

Конечно, она што се очекуваше не беше постигнато и сојузниците мораа да ја продолжат војната уште неколку месеци поради невозможноста за ослободување на Холандија во месец септември. Затоа Германците тактички ја добија битката.  и тие ги изложија грешките на пристапот на Монтгомери.

Во секој случај, оваа операција е една од најпроучуваните поради големината на персоналот и материјалот наменет за нејзиното достигнување. Ние мора да размислиме дека сме пред него најголем пад на падобранците и воздушните сили во единствена битка во историјата. Сето ова со катастрофалниот исход на вкупно убиени околу 18.560 сојузнички и германски војници. Податоци на кои мора да додадеме неопределен, но голем број жртви меѓу холандските цивили.

Би сакал, да научам малку повеќе за ова историско поглавје и да ја цениме од прва жртва на војниците, од едната и од другата страна, за време на страшните борби што се случија на холандска почва, да препорачам две книги кои според мене се клучни за справување со оваа битка.

Прво на сите, сакам да ви кажам за она што е можеби, квинтесенцијалната книга на "Маркет Гарден “ и оној што, за loversубителите на филмот, ќе биде попознат по адаптацијата во режија на Ричард Атенборо со истиот наслов. Јас се осврнувам на книгата напишана од Корнелиус Рајан со наслов „Мост премногу далеку“.

Се смета Корнелиус Рајан еден од писателите што се осврна на темата на Втората светска војна. Факт што се заснова на објавувањето на гореспоменатата книга и друга со наслов: „Најдолгиот ден“, исто така, на големото платно го донесоа Кен Анакин, Ендру Мартон и Бернхард Вики.

Неговите искуства како воен дописник за време на конфликтот му дозволија да ги пишува овие дела на маестрален начин. Затоа, за мене треба да биде „Многу далечен мост“ книгата покрај постелите на сите заинтересирани за ова поглавје од војната што ја погоди Европа во средината на XNUMX век.

Конечно, би сакал да ви претставам уште една книга што ја сметам за чудо за нејзината историска строгост и литературен стил. Зборувам за „Пораз на Рајна“ од Антонио Муњоз.

14359229_10154134078209051_8122110266835862584_n

Книга „Пораз на Рајна“ од Антонио Муњоз.

Фантастично дело кое ни овозможува да разбереме кои аспекти доведоа до тактички пораз на сојузниците, со какви историски последици се состоеше овој пораз и какви размери на воени ресурси подразбира таквиот потфат. Работа што, според мене, мислам дека треба да се појави во мојот личен избор за да ја одбележам оваа годишнина.

Се збогувам со тебе и те поканувам да научиш читајќи од минатото, така што во сегашноста никој не ги прави истите грешки и не жали што не ги прочитал кога играл.

Добар викенд.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)