Литературни детали што не треба да недостасуваат во добра книга

Литературни детали што не треба да недостасуваат во добра книга

Ако почнеме внимателно да анализираме книга што ни се допадна и ја сметаше за многу добра, некои од заклучоците што се издвојуваат на крајот од читањето се следниве:

 • Јас бев закачен од самиот почеток.
 • Јас го прочитав за многу кратко време.
 • Јас се идентификувам со овој лик, или со тој друг.
 • Поставката создадена од авторот е навистина добра и тој успеа да ме „внесе“ во приказната и секој настан што го опиша.
 • Не би имал ништо против за некое време повторно да го прочитам.

Ако продолжиме да анализираме, секој од овие заклучоци е многу поврзан со тоа литературни детали што не треба да недостасуваат во добра книга и дека тие прават мали богатства од нив за грижа и зачувување. Ако пишувате книга, можеби овој напис ќе ви помогне да поставите приоритет на одредени точки во неа, така што ќе достигне повеќе луѓе и повеќе им се допаѓа.

Направете ја вашата книга како многу

 • Првиот детал што треба да го земете предвид кога ја пишувате вашата книга е да побарате а централна тема дека колку повеќе луѓе сакаат, толку подобро. На пример, постојат неколку теми кои се многу популарни и им се допаѓаат на огромното мнозинство на луѓе. Една од нив е loveубовта, без сомнение. Ако вашата книга вклучува aубовна приказна (не мора да биде главната тема на приказната), луѓето што ќе ја прочитаат ќе сакаат да знаат како ликовите ја живеат таа loveубовна приказна и како завршува таа. Други големи теми кои се повторуваат се: егзистенцијално исполнување, размислување за себе мешано со различни чувства како што се осаменост, омраза, итн.
 • Друг фундаментален детал што треба да го има вашата книга е одредена карактеристика во главен лик или во споредните што го прави читателот чувство на сигурност емпатија за него. И иако секоја личност е различна и секој од нас повеќе сака одредени ликови, тој мора да има нешто што се движи, дури и ако априори изгледа како омразен и гнасен карактер.

Литературни детали што треба да ги има добра книга

 • Друга точка што многу им се допаѓа на читателите е присуство на дијалози, но течни, кохерентни и реални дијалози. Создавањето дијалог може да биде најтешко за почетниците, бидејќи тие имаат тенденција да бидат површни, а понекогаш и апсурдни. Ако не сакате ова да ви се случи со вашата книга, препорачуваме да ги прочитате на глас со помош на друго лице за да го направите другиот глас. На овој начин ќе видите дали вашиот дијалог е „нормален“ и не изгледа премногу „присилен“.
 • Создадете средини што го закачуваат читателот; се надминуваат премногу оптоварени и долги описи; замислете сцени и средини во кои би сакале да бидете и кои добро го завиткуваат она што се случува во книгата во тој момент. Добра поставка ќе го закачи читателот уште повеќе и ќе го натера да живее со повеќе емоции и „реалност“ тој дел од книгата.

На крај, но не и најмалку важно, препорачуваме да уредувате добар капак или корица за вашата книга. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, ве охрабруваме да прочитате Оваа статија во која ви кажуваме подетално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   нео-литературна школа dijo

  Предмет на фиока. Во нашите работилници инсистираме многу на овие мали детали, но големи богатства, бидејќи токму тие го прават романот да остане во меморијата на читателот.

  Темата на осаменоста е токму она со што се занимава еден од моите студенти во неговиот роман и изненадува колку е тоа збогатувачко. Само таа точка го трансформира романот.

  Што се однесува до ликовите, што да кажам? Ако писателот успее да го натера читателот да сочувствува со нив, и покрај нивните сиви области, тој е целосно освоен.

  Многу добра статија, уште еднаш. Ние споделуваме.

  Поздрав и среќен четврток.

бул (точно)