Литературата како начин за промена на светот

Светски книги 1

Во последниве години, Интернетот и новите технологии и овозможија на уметноста да стекне нови (и ефективни) аспирации. Факт што превзема една историја што низ вековите покажа дека, пред блоговите и твитовите, многу уметници, а особено писатели, дури се осмелиле да го оспорат системот. Потврдувачки примери капацитетот на литературата како начин за промена на светот.

Напиши Прочитајте Размисли.

Дарвин ја предизвика Црквата со својата теорија за еволуција. Откако го скокотка исламот со „Сатански стихови“, писателот Салман Ружди мораше да се засолни ако не сакаше да му ја отсечат главата. Години подоцна, на Роберто Савијано ќе му требаше придружба откако ќе ја објави Гомора, приказната за таа друга Италија што не ја сакаше неаполската камора. Дури и Кодот на Да Винчи треба да се заблагодари за неговата способност да ги крене веѓите на повеќе од еден посветен читател.

Историјата е полна со големи автори кои во тоа време се осмелија да ја надминат едноставната забава и да се обложуваат на приказни што го сменија начинот на размислување. Меѓутоа, во време кога новите технологии како што се Интернетот и неговите блогови или социјални мрежи, светот се чини дека станува џунгла на уметнички идеи со уште поефикасни аспирации.

Всушност, едноставното пишување им отстапува на проекти во кои литературата достигнува уште помоќен степен кога станува збор за промена на светот: неодамнешниот пример за кој споменавме Литература ЛаПрек и нејзиното влијание врз Индија која уште еднаш им подлегна на буквите; културата на „микро“ како инспирација за некои писатели кои се осмелија да остават неколку стихови на својот Твитер секој ден; блогови во кои младите од неразвиените земји ги претворија своите фрустрации за да завршат со објавување книга. . . Успеси кои, со одреден добар маркетинг вклучен во одредени прилики, овозможуваат мобилизирање на илјадници луѓе и промена на начинот на размислување.

Во овој момент, прашањето во овој напис станува обична изјава што сигурно веќе би ја знаеле однапред, па затоа намерата не е друга инспирирајте луѓе како вас да направат се во оваа одлична џунгла на идеи наречена Интернет. И со нив, можеби целиот свет.

Кој негативен аспект од денешниот свет би сакале или сте се обиделе да го промените преку вашите стихови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.