Лирски поджанрови

Лирски поджанрови

Лирски поджанрови.

Наречен е „лирски поджанр“ во категоризацијата на текстови што се карактеризираат со изразување на „поетското јас“ на писателот. Овие се групирани - според должината на нивните строфи - во големи песни и помали песни. Исто така, важно е да се земе предвид видот на постојната рима и бројот на метрички слогови присутни во секоја од нив.

Според гореспоменатите, најчестата форма на композиција во рамките на лирскиот жанр е песната, а тоа, пак, се изразува преку стихови. Неопходно е да се напомене дека прозната поезија не мора нужно да се отфрли. Се сеќавам дека она што е навистина значајно во лириката е длабочината и ресурсите што ги користи авторот за да ги пренесе своите чувства.

Главни песни

Како што беше речено, неговиот главен квалитет е должината на неговите строфи. Меѓу најчестите, се издвојуваат следниве:

Песната

Тоа е вид на изразување - скоро секогаш - во стихови создадени за да бидат обелоденети како дел од музичко парче. Најголемиот бум во лирската песна се случил за време на средниот век од рацете на иновативни поети како Франческо Петрарка (1304-1374) и Лопе де Штига (1415-1465).

Низ вековите, лирското пеење еволуираше во различни манифестации од групна природа (обично интегриран во драматургијата). Меѓу нив: хорот, оркестрите и операта. Овие обично се претставени со тенори, сопрани и пејачи чија главна одлика е длабочината на нивниот глас.

Химната

Химната е лирски поджанр тесно поврзана со песната (поради сличноста на стиловите на толкување). Сепак, се разликува од второто по начинот на кој ги воздигнува патриотските или религиозните мотиви. Всушност, во античко време тие биле вообичаен начин за фалење на богови.

Денес, Националната химна е дел од националните симболи - Заедно со знамето и националниот штит - на сите народи во светот. Дури и оние држави кои не се признати на меѓународно ниво, обично имаат своја национална химна.

Елегијата

Тоа е лирска манифестација тесно поврзана со чувството на жалење, меланхолија, копнеж и идилични спомени. Затоа, Елегиите се мотивирани од загубата (материјална, емоционална или духовна) на саканата личност. На ист начин, тие се поврзани со други лирски поджанови (песната, на пример).

Елегијата е форма на лирски израз основана во Античка Грција. Хелените го дефинирале со таканаречениот елегичен метар. Овие беа конституирани со менување на хексаметарски стихови со пентаметри. Оттогаш, елегијата го надмина практично секој историски и политички момент во западната цивилизација.

Еколог

Еклогот е лирски израз конструиран преку дијалог помеѓу две или повеќе луѓе. Обично, Овој поджанр се манифестира во театарски дела сместени на село, каде дејството се одвива со разговор меѓу двајца пастири. Повеќето од најпознатите еколози се состојат од еден чин и станаа многу популарни во Европа за време на ерата на ренесансата.

Одата

Одата е вид на песна натоварена со длабока рефлексија каде се возвишуваат квалитетите на една личност, предмет или место. Овој вид лирски израз бил многу чест во делата посветени на богови од античката грчка митологија. На ист начин, тоа служеше за пофалби на воените победи или убавината на елинските места (или на некои ликови).

Потоа, За време на средниот век, одата повторно беше во мода благодарение на интелектуалците како Фреј Луис де Леон. Уште повеќе, сегашната химна на Европската унија е Химна на радост компонирана од Лудвиг ван Бетовен (Симфонија број 9). Кој, пак, беше инспириран од Ода на радоста (1785) од германскиот поет Фридрих фон Шилер.

Сатирата

Сатирата е лирски поджанр чијашто валидност е овековечена до денес заради неговите бурлески песни и остри фрази. Неговото потекло датира од античка Грција. Дури ако, најзапаметените сатири на шпански јазик биле создадени на крајот на средниот век.

исто така, сатирата стана „прифатен“ начин за критикување на општеството и воспоставениот поредок. За оваа цел, најкористените ресурси во сатирата се сарказам и иронија, без разлика дали се во проза или во стихови. Овие карактеристики се очигледни кај двајца големи автори кои припаѓаат на таканареченото шпанско златно доба:

Фраза на Феликс Лопе де Вега.

Фраза на Феликс Лопе де Вега.

Мали песни

Следејќи го редоследот на покренатите идеи, композициите со помало проширување продолжуваат. Тие се издвојуваат:

Мадригал

Некои научници ја сметаат мадригалата како варијанта на песната. Како и да е, мадригалот претставува многу специфични упатства што го разликуваат од другите лирски манифестации. Меѓу нив, најрелевантно е тоа што неговиот број на стихови не може да биде поголем од петнаесет. Понатаму, овие, метрички, мора да бидат heptasyllables и hendecasyllables.

Затоа, тие се кратки композиции со теми поврзани со loveубовни или пасторални дијалози. Еден од најзначајните примери на мадригал во шпанскиот јазик е Мадригал до билет за трамвај на шпанскиот поет и драматург Рафаел Алберти.

Епиграмот

Се издвојува по својот духовит, остар и стил на гризење, па оттука се смета за многу сличен на сатирата. Сепак, тој се разликува од вториот со тоа што е пократок (вообичаено, се состои од два стиха) и обелоденува единствено трансцендентално чувство. Епиграмот потекнува - како и повеќето лирски поджанови - во Античка Грција, неговиот збор значи „да се пребрише“ (во камен).

Хелените ги поставувале на влезовите на важни згради или во основата на статуи и мавзолеи. Нивната цел беше да го одбележат историскиот настан или да го прослават животот на една личност. Подоцна, епиграмите на надгробните споменици беа преименувани во „епитафи“. Сепак, некои епиграми беа напишани со цел да одразат некои грижи од тоа време.

Хаику

Хорхе Луис Борхес.

Хорхе Луис Борхес.

Тоа е еден вид традиционална поетска композиција од Јапонија. Се карактеризира со неговите теми на возвишување на природата и нејзината структура од три стиха од пет, седум и пет слогови, последователно, нема рима. Меѓу најпознатите хаикуси на шпански се 17-те вклучени во книгата Бројката (1981) од Хорхе Луис Борхес. Исто така, потребно е да се спомене и книгата Катче Хаикус (1999) од Марио Бенедети.

Други познати лирски поджанови

  • Летрилата: тоа е кратка песна со рефрен чија цел е да се пее.
  • Епиталамио: краток лирски состав напишан за свадба.
  • Escolión: лирска манифестација со кратка должина, создадена на импровизиран начин среде банкети или забави во Античка Грција, рецитирани од една или повеќе пејачи (кои се вртат наизменично). Се карактеризира со своите зборови со зборови и воведување елементи како гатанки.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.