Алан Рикман. Неговите најзапаметени литературни ликови. И нивните дневници

Фотографија во заднина: Алан Рикман. Кембриг од onesонс Гети Имиџ.

Алан Рикман, Англиски актер и режисер, почина на ден како денес во 2016 година. На 69-годишна возраст беше пренесен од рак на панкреас. Неговото наследство беше А. кариера во театар и кино полн со успех и признание. Помеѓу карактери кој играше, имаше неколку литературен. Во негова меморија, ова е преглед некои од нив.

Алан Рикман

Роден во Лондон, град кој исто така го отпушти, тој беше актер, театарски и филмски режисер и графички дизајнер. Син на татко Ирски и мајка Велшанка и второ од четирите браќа и сестри.

Театро

Како добар британски актер, Рикман беше високо класично обучен, што очигледно го вклучува и Шекспир. Тој доби стипендија што му овозможи да студира на Кралска академија за драмска уметност, Лондон, што го натера да ја започне својата професионална актерска кариера.

Тој беше дел од престижниот Кралската Шекспир компанијата. Така, меѓу неговите улоги беа и оние на quesак де Како сакаш, Ахил, од Троил и Кресида, или Фернандо де Бура, меѓу многу други. Повеќе улоги се:

Шерлок Холмс

Придружуван од ништо помалку од Дејвид Суше како доктор Вотсон, Холмс тоа беше едно од неговите први хитови на табли, во 1976, што му донесе и прво признание од критиката.

Тибалт

Неговото деби како Тибалт, на Ромео и Јулија, во производство за телевизија од БиБиСи, се разбира исто така. Тој се совпадна со друг голем како Ентони Ендрус. Тоа беше во 1978.

Висконт на Валмонт

En 1987 беше Висконт де Валмонт, од Опасни пријателства, од Пјер Хорделос де Лаклос, во театарска монтажа на Западен крај огромно успешен и му донесе номинација за Награда Тони театарски. Тоа беше она што го привлече вниманието на холивудските продуцентски куќи кои го адаптираа кратко потоа во најзапаметените верзии на киното во кое го играа Johnон Малкович или Колин Фирт.

Кине

Полковник Брендон

Неколку ликови толку романтични како полковник Брендон од Чувство и сензибилитет, еден од најголемите романи на Џејн Остин. И голем предизвик за Рикман, повеќе поврзан со помалку благодарни и лошо на функцијата, особено што во 1988 година со тој незаборавен го компонираше еден од најдобрите негативци во кино на сите времиња Ханс Грубер, на Theунгла од кристал. Или во 1991 година бев заблуден шерифот од Нотингем en Робин Худ, принц на крадци.

Но, исто така одлични актери се оние кои непречено се движат помеѓу негативци и херои а Рикман беше олицетворение на lovingубовниот, грижлив, пожртвуван викторијански господин што го претставува Брендон. Тој го стори тоа во многу успешна исто така верзија на Анг Ли за кино во 1995.

Северус Снајп

Мора да признаете. Помладите генерации секогаш ќе го паметат Рикман како противречен и сакан, како и омразен учител на Хари Потер во кино сагата за момчето волшебник создаден од Џ.К. Роулинг. Можеби неговиот најдвосмислен лик и во кои најдобро се ценат нијансите што тој може да ги даде со својот глас, гестови и присуство на кое било од неговите интерпретации

Антоан богати

И, конечно, постои овој помал лик во Парфем во 2006 година, во адаптацијата на познатиот роман од Патрик Сискинд, и со starsвезди како Дастин Хофман.

Вашите дневници

Се знаеше пред извесно време во публикација на Гардијан. Алан Рикман пишуваше весници повеќе од 25 години. Во нив тој се допре сите видови теми, од неговите размислувања за неговата трговија до неговите политички мислења или лични искуства, минувајќи низ, се разбира, многу анегдоти од неговите пукања, секако и оние на Хари Потер.

Вкупно додаваат тие 27 рачно напишани томови дека Рикман започнал во раните 90-ти со намера да ги објави. Па сега тие ќе бидат уредувани во А. само резервирај и се планира да се види светлината во есен 2022 година. Ако е така, дали ќе се придружите на големо наследство што остави толку многу и толку добри настапи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Славниот Алан Рикман го напушти овој свет многу рано и неговата иконска актерска кариера е неговото фантастично наследство.
  -Густаво Волтман.