Леополдо за жал, Кларин

Фраза на Леополдо Алас.

Фраза на Леополдо Алас.

Леополдо Алас, попознат по неговиот алијас, Кларин, бил шпански писател со огромно дело богато со ресурси. Повеќето академици се совпаѓаат во поставувањето на својата литературна творба во екот на славниот Бенито Перез Галдос. Всушност, Регентот (1885), се смета за еден од најзначајните романи на шпанската литература од XNUMX век.

Покрај тоа, Кларин беше истакнат новинар, правник и критичар за прашања поврзани со политиката, религијата и книжевната теорија. Меѓу неговите статии и есеи, тој ја истакнува својата посветеност на социо-политичките прашања од неговото време и влијанието на Краусистичкиот идеализам врз неговата филозофска мисла. Затоа, за да се разбере величието на овој интелектуалец, неопходен е сеопфатен пристап.

Биографија

Раѓање и детство

Леополдо Енрике Гарсија-Алас и Уреша е роден во Замора, Шпанија, на 25 април 1852 година. За време на неговото раѓање, неговиот татко - enенаро Гарсија-Алас - служел како гувернер на градот. Како и да е, астуриските корени на неговите предци (особено оние на неговата мајка, Леонора) имаа големо влијание врз неговите идни творби.

На седумгодишна возраст бил запишан во Језуитскиот колеџ во манастирот Сан Маркос во Леон. Таму, малиот Леополдо се истакнуваше по своите добри оценки, дисциплина и приврзаност кон верата, до тој степен што се смета за студент-модел. Во меѓувреме, тој ја разви својата loveубов кон писмата за време на неговиот престој во семејната куќа во Овиедо.

Предвремено момче

Леополд се уште пред адолесценцијата веќе можеше да чита автори со големина од Сервантес или Фреј Луис де Леон. Неговиот степен на предвременост беше таков што со само единаесет години примен во подготвителните столчиња на Универзитетот во Овиедо. Каде што добил инструкции по аритметика, христијанска доктрина, етика, филозофија, латински и природни науки.

Исто така, во тој дом на студии тој се спријатели со идните писатели како Томас Туеро, Пио Рубин и Армандо Паласио Валдес. Во 1869 година добил диплома. Две години подоцна се преселил во Мадрид со цел да се стекне со докторат како правник. Во главниот град повторно се сретна со неговите пријатели од Овиедо и започна да го чести собирот на клубот Билис.

Пристап кон краусизмот

Гарсија-за жал ги научил поуките на Крауизмот и секуларниот либерализам додека го завршил својот докторат благодарение на столчињата на Николас Салмерон и Адолфо Ками. За возврат, вторите беа истакнати краусисти и ученици на филозофот iулијан Санц дел Рио, кои ги поставија идеолошките основи за создавање на Institución Libre de Enseñanza.

Први новинарски дела

Заедно со неговите академски обврски, младиот Леополдо служеше како соработник на весникот Солфеџо, основана и режирана од Антонио Перез Санчез. Овој весник, основан во 1875 година, се појави многу дискретно како гласноговорник за републиканизмот. Една година порано, Првата Република Шпанија падна по државниот удар на Мануел Павија, со кој започна монархиската реставрација.

Директорот на Солфеџо тој ги повика сите свои уредници да користат име на музички инструмент. Од оваа причина, Леополдо Гарсија-Алас започна да се потпишува под псевдонимот „Кларин“ неговата колумна со наслов „Ел Азотакалес де Мадрид“. Во него, тој напиша поезија заедно со политички критики кои станаа доста контроверзни, бидејќи безмилосно ја напаѓаше новата владејачка елита.

Докторат по граѓанско и канонско право

Во 1876 година, Кларин ги напишал своите први раскази за Списание „Астуриас“, режиран од друг негов близок пријател, Феликс Арамбуру. Две години подоцна се појави единствената книга со неговото вистинско име: неговата докторска теза со наслов Закон и морал. Сепак, неговите академски заслуги не беа доволни за да стане носител на стол на Универзитетот во Саламанка.

Главната пречка за неговите наставни аспирации беше отелотворена од грофот од Торено, некогаш мета на остри критики од страна на Кларин и министерот за јавна настава во тоа време. Како и да е, универзитетот во Сарагоса го назначи за професор по политичка економија и статистика во 1882 година. Истата година - 29 август - се омажи за Онофре Гарсија-Аргиел.

Професорот

Во 1883 година, Кларин со кралски налог го примил столчето за римско право на Универзитетот во Овиедо. Во својата наставна работа тој се одликуваше со многу скрупулозни евалуативни стратегии и педагошки методи чија главна задача беше да предизвикаат анализа наместо меморирање. И покрај тоа што беше многу строг, тој предизвика големо воодушевување кај неговите студенти и колеги.

Консолидација како најголем критичар на своето време

Во тоа време, тој веќе беше многу ценет како политички аналитичар и литературен критичар. Написите на Кларин се одликуваа со нивната острина, што ги направи многу популарни (во исто време кога тој го зголеми својот список на непријатели). Скоро сите негови написи беа објавени во медиуми како на пр Непристрасно, Стрип Мадрид y Илустрација, Меѓу другите.

Во меѓувреме, во 1884 година првиот том на Регентот, неговото ремек-дело (вториот том излезе следната година). Благодарение на неговиот огромен капацитет за работа, тој беше во можност да ја комбинира својата наставна работа заедно со неговите статии во весниците. плус разработка на приказни и романи. Вкупно, Кларин објави повеќе од две илјади мислења до крајот на својот живот.

Последните години

Во текот на 1890-тите, Кларин претрпе духовна трансформација и личност. Понатаму, тој не се идентификувал целосно со ниту една социјална класа во Шпанија во тоа време. Се разбира, оваа околност не го спречи неговото дело, за што тој го продолжи своето литературно творештво преку разни приказни, па дури и театарско дело, Тереза (Тоа резултираше со убедлив неуспех).

Со доаѓањето на XNUMX век, Кларин се согласи да направи превод за кој му беа потребни месеци -Работиод Амил Зола - дури и кога симптомите на нејзината болест се влошија. Конечно, дијагнозата не охрабруваше: цревна туберкулоза во напредна фаза (неизлечива во тоа време). Во сојузност, Леополдо Алас починал во Овиедо на 13 јуни 1901 година; имал 49 години.

Градилиште

Novelas

Регентот.

Регентот.

Романот можете да го купите тука: Не се пронајдени производи

La Регент (1884-1885)

Најпознатото дело на Кларин е многу обемно, исполнето со разни рамнини и комплементарни ликови. Има наратив заснован на протокот на сеќавањата на главниот јунак, каде пре adубата е главна тема. Затоа, се споредува со дела како што се Мадам Бовари, од Флобер, Ана Карењина, од Толстој, Или братучед Базилио, од Eça de Queiroz или Освојувањето на Пласанцитеод Зола.

Од друга страна, описот на провинциската средина е многу детален, со евидентни карактеристики на натурализмот и самосвесен роман. Како дополнување, Кларин успеа да го одрази својот интерес за етички прашања (krausistas). Во исто време, читателите целосно ги согледуваат чувствата на ликовите и карактеристиките на општеството од тоа време.

Други романи на Кларин

 • Надолнина (1890-1891).
 • Прегратката на Пелајо (1889).
 • Неговиот единствен син (1890) Тоа беше неговиот најдолг роман.

Компилации на политичка, уметничка и литературна критика

 • Кларин Солос (1881).
 • Литература во 1881 година (1882).
 • Изгубена беседа (1885).
 • Нова кампања (1887).
 • Есеи и списанија (1892).
 • Краток разговор (1894).

Приказни

Господ и останатите се приказни.

Господ и останатите се приказни.

Книгата можете да ја купите тука: Господ и останатите се приказни

 • Збогум, јагнешко! Збогум, Кордера!.
 • Love'è furbo.
 • Бургундија.
 • Морални приказни.
 • Куерво.
 • Од Комисијата.
 • Двојно преку.
 • Доктор Ангеликус.
 • Дон Пако од пакувањето.
 • Г-ѓа Берта.
 • Двајца мудреци.
 • Дуото за кашлица.
 • Петел на Сократ.
 • Господ и останатите се приказни.
 • Д-р Пертинакс.
 • Книгата и вдовицата.
 • Постарата мечка.
 • Капа на свештеникот.
 • Во возот.
 • Во аптека.
 • Медал… мало куче.
 • Цевка.
 • Трикови.
 • Тапан и гајда.
 • Тереза.
 • Кандидат.
 • Повратник.
 • Глас.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Благодатно објаснување, возвишен напис. Големата работа за пребарување и пишување на оваа страница е неопходна.
  -Густаво Волтман.