_ Снешко -, неуспешна филмска верзија за романот на Nо Несба

На крајот на јули јас напишав Оваа статија откако го виде првиот трејлер на филмската верзија на Снешко, Најпродаваниот и најпопуларниот роман на Nо Несба. Го задржав тонот содржан, како и резервиран за тоа што би можеле да очекуваме и од читателите на норвешкиот писател и од гледачите без препораки. Па, тој беше објавен пред десет дена и денес веќе го имам тоа мислење дека само јас можам да преземам одговорност и веќе бев сомнителен.

Повторно кино не ја погоди повекеесетата книжевна адаптација на роман. И овој е особено слаб затоа што материјалот беше повеќе од добар во однос на заплетот, атмосферата и одличните ликови создадени од Несба. Бидејќи неговото најсакано и харизматично суштество, Комесарот Хари Хол, не заслужи портрет или раскажување на една од неговите најдобри приказни толку измиена, празна и здодевна. Ниту режисерот, Швеѓанецот Том Алфредсон, ниту меѓународната и многу нередовна екипа не е на висина на задачата.

Филмот

Овој филм мораше да го гледате, особено и особено ако сте безусловен читател на Jo Nesbø и сметате дека Хари дупка Тој е еден од најмоќните, харизматичните и најдобро создаваните литературни ликови на современиот криминалистички роман. Уште повеќе, мора да го видите тоа за да имате вистинско и целосно мислење и чувство дека можете ефикасно да продолжите да ги идолизирате без никакви проблеми. И тоа ќе биде така. Затоа што ова непотребна верзија кинематички апсолутно ништо не се менува во врска со задоволството дека ги добивме читателите на Несба со нивните романи.

La разочарување Не затоа што овој филм беше непотребен и пропаднат, туку поради длабока индоленција кога го прави тоа. Можеби на почетокот просветлен ум одлучи дека можеби е добра идеја. Нордиски писател на најдобрите и најголемите бестселери, тоа ладно кино толку модерно и што обично дава меѓународна игра, тоа звучи Мартин Скорсезе како режисер, светкави имиња за меѓународна екипа, прекрасната Норвешка со многу бел сет ... Можеби. 

Тогаш Скорсезе останува само како продуцент, Американците ги ставаат парите и потпишуваат Том Алфредсон, шведски директор по претпоставен престиж и А. фрлија со премногу националности и тоа, воопшто, не одговара на физичките описи на литературните ликови. И она што се случи се случува. Ова

Режисерот и филмот

И се чини дека Алфредсон седеше еден ден во режисерското столче и помеѓу низата и низата или пушеше цигара или дремеше. Затоа што ако тој навистина беше таму каде што требаше, овој филм не можеше да излезе така избледени, измиени, слаби и досадни. Сосема спротивна од романите на Несба и секако кој и како се нивните карактери.

Сигурен сум дека тоа Ако овој проект го стореа Норвежаните, немаше да помине толку лошо. SТреба само да го видите најдобриот Данска сага на Одделот П., напишано од Јуси Адлер-Олсен. Но, бескорисно е да жалиме за невозможно.

Она што е е она што постои: ништо, а глупости од почеток до крај. Само тие прекрасни норвешки планини се спасени, мраз, снег и тој славен студ за оние кои го сакаат. Останатото е сукцесија на бавни, темни и депресивни сцени во збунувачка монтажа, особено во скокови во време. Нема душа, нема живот или емоции. Y никој не чини да знае каде е, а уште помалку кого игра. И ако го сторат тоа, се чини дека се прашуваат што прават таму.

Актерската екипа

Првиот, се восхитував Мајкл Фасбендер. Се чинеше дека прифатил дека не му го дал телото на Хари Хол и се ограничил на тоа да му биде ладно на лицето што му се гледа и најмалку да ги мрда трепките. Y Хари Хол не е тој човек содржина, ниту студена, ниту тажна ниту секако депресивна, туку страствена, непредвидлива, дива и романтична. И алкохоличар, но не и пијаница, понесен од оној што со трипати дека го покажуваат како лежи на земја, веќе сакаат да веруваш дека е така. Само еден детал толку навидум безначаен, но значаен за читателите на серијата: тие дури и не го погодуваат знакот со шише Jimим Бим затоа што ставија една вотка. 

И втората, таа култна актерка (секако, од авторските филмови) која е Французинка Шарлот Гејнсбург, многу изгубена во улога како извонредна и со иста тежина како онаа на Ракел Фауке. Така, не може да има хемија или нешто веродостојно помеѓу два литературни лика кои се издвојуваат по нешто, што е резултат на нивната хемија, страст и убов.. Колку е безобразна и студена таа сцена наводно да се испушти, што двајцата актери ја делат во наводно најромантичниот момент. 

Но, тоа е дека никој не е добар и последната сламка е да се види непрепознатливо со препрочитување Вал Килмер. Или што потрошени дека тие се добри актери како англискиот Jamesејмс Д'Арси или норвешки Јакоб Офтебро. Единствените може да се спаси малку се Швеѓаните Ребека Фергусон во улогата на Катрине Брат и Јонас Карлсон во улогата на Матијас Лунд. Но сега.

И уште еден важен аспект е дека ...

… Ако читателите на Nesbø можат да го најдат тоа без никаква суштина, гледачите кои не го знаат универзумот Дупка се изгубени без сомнение во тој измиен наратив. И тие нема да ги разберат оние едвај развиени портрети на ликовите, особено главниот. Во врска со панто Гор, колку добро нордиското кино има тенденција да им покажува, се разредуваат во апатија пред она што го гледате.

Како и да е, може да се истакнат повеќе детали, како тоа конечно безгр дека разбирам најизводливо (и веродостојно) да се прилагодувам. Но, веќе ќе беше врв на катастрофата ако се осмелеа да го снимат многу пошокантното книжевно финале.

Значи ...

Ништо не се случува. Хари Хол е сè уште беспрекорен, беспрекорен и совршено несовршен на пиедесталот на неговите милиони читатели ширум светот. Но подобро да не го играат тоа повторно во кино. Не ви направија никаква услуга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.