Новела Негра, широк обем на сиви.

Од Шерлок Холмс до Лизбет Саландер: Криминалистичкиот роман еволуира.

Од Шерлок Холмс до Лизбет Саландер: Криминалистичкиот роман еволуира.

Криминалистичкиот роман произлегува со Едгар Алан По и кустос Огист Дупин на улиците на Париз со книгата раскази под наслов Злосторствата на улицата мртовечница. Од тогаш криминалниот роман еволуирал, тоа е диверзифицирано, локализирано, феминизирано, радикализирано и дури му пријде на теророт. Толку многу што дури и најстраствените читатели на криминалистички романи не ги сакаат сите стилови.

Дали е можно Мис Марпл, Филип Марлоу, Пепе Карваhoо, Лисбет Саландер и парот на цивилните чувари Вила и Шаморо да припаѓаат на ист пол? Е. Ист жанр, многу различни стилови.

За пуристите: Класичен роман за ноар.

Американски роман од 50-тите и 60-тите години на минатиот век со машки детектив, тврдо момче претепано од животот, убави и немилосрдни жени кои го мачеле главниот јунак и околината во длабочините на еден голем град. Со Сем Спејд од Дашиел Хамет и Филип Марлоу од Рејмонд Чендлер како први мечеви, или дури и нашиот Пепе Карва byо од Мануел Васкез Монталбан, сега тој се приклучува на групата Корморан страјк, од Робертх Галбрајт, кој не е никој друг, туку новиот псевдоним на anона Роулинг позната по сите како Kеј Кеј Роулинг.

За оние кои се прилагодуваат на времето без да ја изгубат традицијата: Модерен црн роман.

Не е ниту повеќе ниту помалку, подмладување на полот, со машки или женски детектив кој работи сам или во компанија, но со измачен живот и е сместен или во подземјето или во луксузниот и декадентен и корумпиран свет на заработени пари врз основа на кршење на законот и почитување на другите човечки суштества, ние врамуваме многу од тековните романи. Една од претходниците на женските детективи во криминалистичкиот роман беше Сју Графтон со нејзината детективска Кинзи Милхорн. Во Шпанија, без сомнение, прва што го пренесе американскиот криминален роман на наша територија од страна на детектив, беше Алисија Гименес Барлет со Петра Деликадо. Други примери на овој роман со голем удар се Виктор дел Ербол или Леонардо Падура со неговиот маченик полицаец, Марио Конде

За класиците: британски роман за интриги.

Убиства со малку крв и решени со единственото богатство на интелигенцијата и лукавството на истражителот, поставени во прекрасни рамки, имаат за главна референца Агата Кристи, со Поаро, Мис Марпл или Томи и Тупенс и, во моментов, најдобар пример Таа е позната како дама на криминалот: Дона Леон и нејзиниот комесар Брунети, во неспоредливата Венеција.

За оние кои го изучуваат извртениот човечки ум: нордиски номан роман.

Нордискиот криминален роман го живее својот најсладок момент. Роден во 60-тите години на минатиот век од Сјовал и Вали и нивниот инспектор Мартин Бек, бум на Хенинг Манкел со инспектор Валандер и меѓународен успех на Стиг Ларсон со Лисбет Саландер, денес е претставен од автори како Nо Несбро, Камила Лакберг и многу повеќе, бидејќи тоа е многу плодна област во овој вид романи.

Насилни убиства и експлицитни описи, мрачна околина која ја фамилираат климата и пределот на областа, малку емоции или екстремни емоции и машки и женски детективи со измачени животи ги обележуваат карактеристиките на овој поджанр.

За трговците на мало: Детективски роман.

Тие се оние кои се фокусираат првенствено на методите на истражување. Полициски тим со различни профили, вклучувајќи судии и форензичари кои истражуваат кривично дело. Тоа е жанрот кој најмногу се донесува на екранот и инспирира серии како CSI. Патриша Корвел или Артур Конан Дојл се примери за овој вид криминалистички роман каде истрагата е клучна.

Во Шпанија, Естебан Наваро, пензиониран полицаец, е најдобриот пример за овој жанр. Во неговите романи можеме да се превезуваме внатре во полициска станица и секојдневната работа на полицијата: соработки со граѓанскиот чувар, извештаи, изјави ... тие ги врамуваат неговите романи.

За loversубителите на ориенталната култура: Јапонски роман Ноар.

Вреди да се третира одделно затоа што, иако повеќе непознато во Шпанија и покрај фактот што и беше посветено едно од црните романи на Гетафе, тој има одлики кои се уникатни.

  • Недостаток на импулсивност на ликовите: Ладни и пресметливи, тие никогаш не дејствуваат како заробеници на емоциите, секогаш од одмор и студ.
  • Во амбиентот на јапонскиот роман, технологијата е сеприсутна.

Споделува грубост со тврдо варениот, класичен американски крими-роман, полн со неволји и безнадежност.

Како експоненти на јапонскиот криминалистички роман, можеме да цитираме од повеќето класици како Сеиши Јокомизо, Харуки Мураками или Јукио Мишима до сегашни автори како Нацуо Кирино, Масако Токава, Мијсујо Какута.

Јапонскиот криминалистички роман ја вади на виделина суровоста на подземјето во Токио.

Јапонскиот криминалистички роман ја вади на виделина суровоста на подземјето во Токио.

За оние кои го обожаваа Неискретен прозорец: Домашен ноар.

Ова се романи на интриги кои бегаат од сериски убијци, радикални психопати и рекреација на насилство. Кривичните дела се случуваат дома, во семејства, што ги прави уште поладни. Тие ја истражуваат емотивната страна на убијците, мотивите за убиство на обичните луѓе, протагонистите ги истражуваат и анализираат нивните лични проблеми и навлегуваат во внатрешниот свет на криминалците и жртвите, нивните мотиви и страдања. Нормално, истражувачот не е професионалец. Тие се експоненти на овој жанр Стив (СJ) Вотсон, Роџер Jonон Елори. Во Шпанија, Клара Тискар, Лорена Франко и Марија Хозе Морено се добри примери.

Во внатрешноста на домашниот ноар е зафатениот лит (фаќајќи литература за психолошки трилери), со повеќе емотивни призвуци, во некои случаи блиски до романтичниот роман и со писатели кои пишуваат за жени: illилијан Флин со Изгубениот или Пола Хокингс со „Девојчето на возот“ се најмногу меѓународни претставници.

За оние од нас кои сакаат да јадат: гастрономски ноар.

Не можеме да престанеме да се повикуваме на жанр создаден дома, од нашиот омилен готвач и директор за иновации во Арзак, Кабиер Гутиерез, со неговата трилогија „Ел Арома дел Кримен“. Гастрономски ноар не само што значи да се даде кујна на криминалистичкиот роман, како што тоа го стори Стенли Гарднер со неговиот незаборавен гастрономски адвокат Пери Мејсон, но романите се сместени во кулинарскиот свет.

Не знам дали сите тие се, но она што можам да ве уверам дека сите што се, се.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)