Крајниот крај на создавањето, од Тим Вилокс. Преглед

Тим волкови (Сталибриџ, 1957) е психијатар y писател Британец, со 6 објавени романи, допира до кој било жанр - вели дека ги нема, има само добри приказни - а неговите најпознати наслови се Крајниот крај на создавањето (криминалистички роман) y Редот (историски роман). Тој е еден од моите најидолизирани автори, можеби по она што не е заслужено познато, но вонредна Што е тоа. Ова е мое преглед историја исто толку тешка, колку и моќна, не е погодна за деликатни стомаци.

Крај последен на создавањетоод Тим Вилокс (1994)

Синопсис

Зелена река е името на затворот во Тексас што е прилично бесконечно на земјата. Во режија на управникот Johnон Хобс, Еден манијак од рачно, во него тие се преполни затвореници од сите услови како убијци, силувачи или дилери на дрога, кои ги прават своите сопствени војни на територии и меѓу раси.

„И што по ѓаволите, ти е гајле“ е мотото на Реј Клајн, хирург, обвинет од неговата поранешна девојка за силување што не го извршил. На денот кога започнува романот, тој конечно ќе го добие условна слобода. Но, тоа ќе трае долго и ќе биде најлошото во вашиот живот кога избувнува немири и лудилото ги зафаќа сите.

Затоа што колку и да се трудам да го следам тоа мото, нема да имате друг избор освен да се вклучите ако сакате да преживеете и пред се тоа да го сторат и оние за кои се грижите. Меѓу нив, Ерл (жаба) Коли, негов колега во болницата каде се грижат особено за пациенти со СИДА; Ietулиет Девлин, надворешен психијатар и за loveубен во Клајн, кој работи со нив и го посетува тој ден; Клод / Клодин Тусант, транс изгубен во криза на идентитет и главната причина за немирите; Y Хенри Абот, убиствен шизофреник, кој се покажа дека е најмоќниот - и најфасцинантен - сојузник на Клајн.

Заглавени во амбулантата Коли и Девлин ќе мора да се соочат со група затвореници, предводен од суров и безмилосен психопат. Додека, Клајн и Абот тие ќе мора да добијат стигне до нив влегување во секој агол, коридор и канализација не само од wallsидовите на Грин Река, туку и покрај најтемната од нејзините умови и духови.

Во Грин Ривер, душата беше опасна непријатност, лична комора за мачење што ја посетуваа само мазохисти или морони.

Тим волкови

Тим Вилокс е психијатар и писател, специјализиран за третман de пациенти со проблеми на зависност од дрога. Значи, во неговите книги се повикуваат на медицина и боречки вештинибидејќи е црн појас прво дан карате шутокан. Тој исто така е сценарист.

Тој напиша шест романи од кои јас имам прочитано четири романи. Овде објавија само две, иако пристигна и првиот, Град на жолчката. Но, најпознатите се ова и Редот, монументален историски роман, со продолжение, Дванаесетте деца на Париз, исто така прекрасно, но тоа не пристигна.

Преглед

Но, без никакво сомневање Зелена река се крева o Крајниот крај на создавањето (наслов на шпански јазик преземен од цитат на Кант со кој започнува) е најпознат и најпосебен. Се одвива во еден ден и е структурирана во Два дела:

  • во Primera ни го покажува контекстот и ги воведува ликовите и нивните различни ситуации пред да започне немирот;
  • и во вториот се ослободува целата спирала на насилство и хаос.
  • Потоа, тука е епилог каде, со многу поголема иронија и хумор, ни е кажано што се случува со ликовите кои успеваат да избегаат - или да преживеат - во пеколот.

Мора да се стави до знаење дека не е погоден за деликатни или скромни духови, кои обично се етикетираат како непристојни и гнасни заради тоа многу графички, експлицитен и насилен јазик. Сепак, тоа исто така дестилира а длабочина и убавина скоро поетски. Постојат фрази, пасуси и, пред сè, слики натоварени со сензибилитет и огромно знаење на некој посветен на влегување и истражување на најсложените, извртени и изменети умови од болести или самата човечка природа.

Хитови

Значи, прв хит: рака одбивање пред остар јазик да има иста јачина дека восхит што исто така може да предизвика. Во мојот конкретен случај, тоа беше инспирација при пишувањето на мојот роман Marie. Во него го користев без комплекси или како катарза. Бидејќи тоа е уште една од целите предложени од Вилокс.

Најважно е да се создаде и да се користи a алтернативна реалност - Од затвор - како совршена метафора на тој стегнат ум и за предизвиканото зло и за добиеното. Во него се прикажува галерија од карактери кои едноставно се многу примери за тоа како вашите различни врски: На сексуален идентитет и неговите конфликти, употребата на самиот секс како плаќање, понижување, опстанок или подарок, насилство вродена или стекната, на лудило минливи или производ на болеста, на моќ огромна и од двете amor како на мразат. И тие ликови успеваат да бидат клишеа колку што се апсолутно уникатни.

Тоа е тој втор хит и можеби најсуштинското што го вадам од сè што прочитав за Вилокс: неговиот совршена линија на стереотипи и приказни чисти како кинематографски и, во исто време, со нивните несовршени рабови. Капацитетот на сочувствува со нив, или херој в inубена, храбра и подготвена за нешто слично Реј Клајнили вознемирен повеќе смртоносно и, во исто време, поверно, лојално и благодарно како Хенри Абот, огромниот затвореник кој го убил целото семејство со удари од чекан и кој на крајот бил ангел одмазда.

Двајцата го формираат Идеален пар во друга метафора на рамнотежа целосно избалансиран Помеѓу доброто и лошото. Затоа и двајцата го наметнуваат истото почит сите, најискрените и најслабите мажи и најобесните штетници. Мали од страна на рамноправноста и дипломатија, И Абот едноставно со парализирање терор што предизвикува. А сепак ...

„Клајн…“, му рече Абот. Тоа беше прв пат да не го нарече „доктор“. Никој не ме сакаше повеќе од тебе. Клајн сакаше да погледне настрана, но оние што гореа очи го принудија да продолжи да го гледа. Никој никогаш немал подобар пријател. Дојдовте на моја страна кога бев скршен, и останавте со мене. Ме исцели.

Со нив, некои момци во нивните повеќе нехумани верзии како Хектор Грауерхолц, или повеќе длабоко човечки како Ерл Коли. Затоа што тие ја ослободуваат и својата најпримарна и најбезумна лудост и инстинкти, спонзорирани од тој ограничувачки универзум, како и најнесебичната дарежливост и најпосветената жртва. Дали е така физички заклучен, затоа што тие го заслужуваат тоа, затоа што се најлоши. Но само тоа.

Оние кои ги чуваат и казнуваат се исто така затворени, заразени од тој скапан воздух на болести, зла и ментална нерамнотежа. На службени лица како капетанот Бил Клетус или чуварот Виктор Галиндез, крстот и лицето на истата паричка. ИЛИ Ietулиет Девлин, уникатен женски карактер, храбар и неограничен, кој исто така се занесува и кој, случајно и исто така моќна желба, е заробен во затвор.

На кратко

Вилокс едноставно ве поттикнува прво да размислите за тоа, а потоа ќе ви покаже Што можеше да сториш во пекол полн со човечки верови. И сите знаеме дека тоа се најлошите. Значи, за да добиете минимална идеја, најдобро е да излезете надвор и да ја прочитате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)