Кратко резиме на книгата «Ел камино» од Мигел Делибес

Шпанскиот писател Мигел Делибес, спојте се во вашата книга "Патот", социјалниот реализам и романот за учење. Идиличната природа, руралните обичаи и широката галерија на ликови ги сочинуваат спомените од детството на главниот лик, кои ги поврзува сезнаен наратор со агилен ритам и стил полн со природност и нежност.

Во оваа статија, ќе видиме кратко резиме на книгата "Патот" од Мигел Делибес, а во исто време, ќе го вметнеме авторот во она што е шпанска литература за сето ова време.

Авторот: Мигел Делибес

Мигел Делибес може да биде врамен во литературниот период што одговара на годините помеѓу 40-ти и 50-ти години. За тоа време, романот повторно се појави по граѓанската војна во Шпанија и се покажа дека е најсоодветен жанр што рефлектира сè што се случуваше за време на оваа граѓанска конфронтација и за годините што доаѓаат, односно страшната општествено-политичка состојба во која се наоѓа земјата.

Мигел Делибес роден во Ваladадолид во 1920 година. Тој првично се посвети на бизнисот и правото, студии што успешно ги заврши, станувајќи Професор по трговско право во трговското училиште од истиот Ваladадолид. Подоцна и комбинирајќи се, тој исто така му се посвети на новинарството, дури и стана директор на весникот „Северот на Кастилја“.

Но, ние не би го сретнале писателот Делибес сè додека не се појави во годишен 1947 дадени ништо повеќе и ништо помалку од Надал награда за литература за неговата работа „Сенката на чемпресот е издолжена“, еден од најпознатите за авторот. Ова дело раскажува одредени егзистенцијални проблеми како што е опсесијата со смрт и / или несреќа.

Со неговото дело објавено во 1950 година, "Патот", дело што накратко ќе го сумираме подолу, Делибес го инаугурира пристапот кон селската реалност, што ќе биде проследено со други дела како на пр. „Мојот идолизиран син Сиси“ o „Дневник на ловец“.

Мигел Делибес ги окупираше првите позиции во современ шпански роман. Во однос на неговата идеологија, тој самиот се карактеризираше како Христијански хуманист посветен на проблемите од своето време и против буржоаско општество. Контрастот помеѓу буржоаскиот и руралниот живот отсекогаш бил референца во голем дел од неговото литературно дело. Ако ја погледнеме неговата техника како писател, Делибес поседуваше извонредна квалитети како раскажувач како и извонредна способност да се рефлектираат различни видови на животна средина. Покрај тоа, тој имаше исклучително познавање на нашиот јазик.

За жал, тој не напушти пред скоро 8 години, поточно на 12 март 2010 година.

«Начинот»: Кратко резиме

Следно, накратко ќе ја раскажеме заплетот на книгата «Ел камино», од Мигел Делибес.

Даниел Малиот був

Даниел беше единаесетгодишно момче кое го познаваше како Малиот був. Тој беше во кревет и размислуваше за патувањето што ќе го преземе следниот ден за да ги започне своите средношколски студии во градот.

Тројцата пријатели

Во текот на ноќта, Даниел се сети на своето детство меѓу луѓето од долината: свештеникот, учителот, ковачот, телефонските оператори ... Видно место заслужува авантури и бегства на Даниел со неговите тројца пријатели: Роке, ел Можиго и Герман, ел Тињосо.

Ла Мика и Мариука-ука

Исто така, дел од неговите спомени, односот што го имаше со Мариука и Мика. Вториот, Мика, беше млада жена десет години постара од Даниел, за кого секогаш чувствуваше вистинска платонска убов. Еден ден, Даниел отиде во куќата на Мика да земе сирења и на враќањето ја сретна Мариука. Таа упорно го прашуваше зошто станал толку убав за едноставно да однесе сирења на Мика, зошто траеше толку долго итн. Мариука бил воодушевен од Даниел, сепак, во овој разговор, тој јасно clear објаснил дека е грда, додека Мика била најубавата девојка во градот. Мариука стоеше неутешно плачејќи.

Сепак, Даниел наскоро ќе откриеше дека Мика има момче и дека таткото на Мариука одлучи да се ожени повторно. Веднаш штом ќе го знае второто, тој почнува да чувствува нежност кон девојчето, кое, како него, мора да ја прифати неговата судбина.

Трагична несреќа

Последните денови на Даниел во градот пред да замине на студии во градот се одбележани со трагичната несреќа на неговиот пријател Герман. Оттогаш, Даниел чувствува дека нешто големо е „прекриено“ во него и дека отсега натаму ништо нема да биде како што беше до тој момент.

Збогувањето

Кога се раздени, Даниел сфати дека цела ноќ бил буден, сеќавајќи се на неговите стари моменти во градот и дека е време да се соочи со неговото непосредно заминување.

Ако ви се допаѓа Мигел Делибес, "Патот" е едно од неговите најдобри дела заедно со „Сенката на чемпресот е издолжена“. Не може да недостасува во вашата колекција на готови читања. Силно се препорачува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Џони dijo

    ееееелелл пееееееееееееееееееееее