Резиме на „Вистината за случајот Саволта“, од Едуардо Мендоза

Едуардо Мендоза ја објави својата книга „Вистината за случајот Саволта“ во годината 1975. Оваа книга може да се смета во голема мера како почетна точка на тековниот наратив. Во овој детективски роман, без да се одрекне од употреба на експериментални техники, Мендоза нуди аргумент што го привлекува вниманието на читателот.

Ако сакате да дознаете малку повеќе за што станува збор за оваа книга, продолжете да читате со нас ова кратко резиме на „Вистината за случајот Саволта“од Едуардо Мендоза. Ако, пак, планирате да го прочитате наскоро, подобро да престанете да читате овде. Известување за можно спојлери!

Најважни настани во книгата

Корица на случајот Саволта

„Вистината за случајот Саволта“ е роман на интриги во кој асоцијалното и политичкото опкружување на Барселона помеѓу 1917 и 1919 година (Какво совпаѓање со денес!). Делото, кое го насочува својот интерес кон заплетот, исто така вклучува структурни и стилски иновации.

Следно, накратко ќе резимираме што се случува во секој диференцијален дел од книгата.

Изјава од Хавиер Миранда

Иако главен раскажувач во овој роман е Хавиер Миранда, сведок на настаните, има и документи предвидени во судска постапка. Изјавата на нараторот пред судија во Newујорк во 1927 година, чии стенографски белешки се репродуцирани, обезбедува витални информации.

Убиството на Саволта

Пол-Андре Лепринс е Французин со мистериозно потекло, кој се свршува со ќерката на Енрик Саволта и влегува во нивните фабрики за вооружување, каде што планира нелегална продажба на оружје на Германците за време на Првата светска војна. Набргу потоа, Енрик Саволта ќе умре во напад обвинет за терористи од работничките движења.

Марија Корал

Во реалноста, Лепринце беше тој што го нарача убиството на Саволта, од страв да не биде откриен и затоа што тој беше желен да ја контролира неговата компанија. Хавиер Миранда, кој длабоко му се восхитува на Пол-Андре Лепринс и не е свесен за неговите криминални активности, исто така ќе биде негова жртва: Лепринс го замолува да се ожени со Марија Корал, шоу-девојка која претходно и беше lубовник за да и даде достоинствена социјална позиција; тогаш е кога таа ќе му ја открие вистината во дискусијата што е раскажана во краток дел од книгата.

Смрт на Лепринце

Лепринс уби и изневери од компанијата Саволта, но крајот на војната го распадна банкрот на фабриката за оружје. По обидот за неуспешна политичка кариера, Лепринс мистериозно умира.

Кога Лепринс веќе почина, комесарот Васкез му кажува на Хавиер Миранда за неговите злосторства. Набргу потоа, до Миранда стигнало писмо од Лепринце во кое тој ја известува дека направил животно осигурување за да можат сопругата и ќерката да го соберат по некое време, за да не предизвикаат сомневање. По неколку години, Миранда се обидува да управува со тоа полнење. Романот завршува со благодарница од Марија Роса Саволта, вдовицата на Лепринце.

Резиме на Вистината за случајот Саволта поглавје по поглавје

Приказната за Вистината за случајот Саволта од Едуардо Мендоза може јасно да се подели на два дела, и секој од нив во неколку поглавја каде се случуваат настани, кои, како читател, мора да ги паметите во текот на целата приказна.

Затоа, ние ќе направиме да ви резиме поглавје по поглавје за да знаете каде се случуваат сите горенаведени што ги споменавме.

Поглавја од првиот дел

Првиот дел е составен од пет поглавја. Секој од нив е важен сам по себе, иако ако требаше да се држиме со еден, ќе кажеме дека првиот е главниот. Ова е затоа што токму тука се запознаваат ликовите и сценаријата каде што е секој од нив. Секако, препорачувам да имате при рака хартија за да ги запишете бидејќи има доста и може да биде малку збунувачки.

Во поглавје 1, покрај состанокот со ликовите, ќе имате и неколку референци и низи кои, во тој момент, нема да ги поврзете, па дури и да мислите дека имаат смисла. Сè е многу збунувачко и се меша минатото со сегашноста.

Општо, резимето на ова поглавје би било кратко: Поради написот што го чита Лепринце, директорот на компанијата Саволта во Гласот на правдата, тој стапува во контакт со човек. Тој тоа го прави преку адвокатската канцеларија Кортабанис, која е поврзана со компанијата Саволта и каде работи Хавиер Миранда. Таму дознаваат дека постои закана за штрајк во компанијата и одлучуваат да ангажираат двајца насилници за да им дадат пример на водачите.

Покрај тоа, има новогодишна забава и скок во кој гледаме изјава за сведоштво со првата верзија на настаните.

Поглавјето 2 е најкратко и опфаќа само две прашања: од една страна, второ испрашување на Хавиер Миранда; од друга, секвенца од минатото на ликот во која гледаме какво е неговото дело, односот со „Пајарито“, со чудната смрт на Тереза ​​и Пајарито.

Следното поглавје повторно ни кажува за минатото, за како Хавиер Миранда стана „пријател“ на менаџерот на Саволта, блиското пријателство што го постигна за толку кратко време ... И, се разбира, се фокусира на забавата на крајот на годината, кога креаторот и главниот директор на Саволта е застрелан на неговата забава и пред сите таму.

Претпоследното поглавје, четири, ни нуди нешто повеќе логика, бидејќи, иако ќе имаме одделни низи од главната приказна, таа го следи заговорот за тоа што се случува по смртта на бизнисменот, како Лепринс, управителот на Миранда, пристигнува на купола на моќ, проекти што ги има и различни активности што ги презема за да се осигура дека никој нема да го симне од тоа место.

Конечно, петтото поглавје, зборува за полициска истрага, како тој внимателно ги следи и Лепринце и Миранда, и ситуацијата на овие два лика: едниот на врвот, а другиот минува низ прилично тешка ситуација.

Поглавја од вториот дел

Вториот дел од оваа приказна исто така може да се подели на два блока, од една страна, првите пет поглавја; а од друга, последните пет.

Во првите пет поглавја има скоро три приказни кои се менуваат наизменично и кои раскажуваат приказна за три лика: прво, Хавиер Миранда и како се оженил со Марија Корал (покрај сè што се случува); втората, партија каде што живее Лепринце и како тој треба да се справи со проблемите во неговата компанија (која е во стечај) и со акционерите (еден од нив многу важен); и третиот, кој не враќа во минатото, раскажувајќи ја приказната за сведок кој бил сведок на смртта на Пајарито, разјаснувајќи многу точки од претходниот дел.

Конечно, последните поглавја раскажуваат на линеарен начин сè што се случува со ликовите. Тоа е начин за поврзување на точките и во секоја од нив завршуваат ликовите, некои со трагични моменти, а други не толку.

Ликовите што се појавуваат во Вистината за случајот Саволта

Сега кога знаете резиме поглавје по поглавје за она што се случува во историјата на Едуардо Мендоза, не сакаме да ве оставиме без да ги запознаете главните протагонисти. Сепак, нема да се фокусираме на ликовите (кои, сепак, веќе сте ги виделе), туку на социјални класи кои се претставени низ поглавјата. Имајте на ум дека зборуваме за Барселона каде има неколку социјални нивоа.

Значи, имате:

Господата

Тие се оние ликови со голем социјален статус, богати, моќни ... Во овој случај, ликовите во Вистината за случајот Саволта кои би влегле во оваа класа се акционери и управители, на пример тој самиот Саволта, Клаудедеу, Пере Парелс ... За ова, манипулации, правење работи без да им дадете скрупули (дури и кога знаат дека тоа што го прават е погрешно) итн. вообичаено е

Но, не постојат само мажи, исто така, паровите на ликовите се под влијание на ова социјално ниво, иако, во овој случај, повеќе наликуваат на „жена од вазна“, односно тие се наведнуваат на она што мажите го кажуваат и се грижат само за „Преправај се „во општеството.

Средна класа

Што се однесува до средната класа, мнозинството е претставено со службеници, или луѓе кои се грижат за административни и судски задачи…, но во исто време има и сомнежи дали тоа што го прават е правилно или не. На пример, адвокатот Кортабанис или полицајците кои го проучуваат случајот.

Социјална класа со плата

Во романот, овој колектив станува само сведок на она што се случува низ историјатаи дека се плашат дека може да ги поздрави на негативен начин. Како што би рекле „плати ја патката“.

Пролетаријатот

Да речеме дека тоа е најниско ниво на синџирот на социјален статус и тие се ликови кои, иако не се развиваат (бидејќи авторот се фокусира на горната буржоазија), има и такви кои малку се истакнуваат.

Лумпен пролетаријат

Конечно, во оваа категорија би можеле да кажеме дека постојат оние карактери кои имаат дури и понизок статус од претходните, кои се, на некој начин, негираат за она што го прават, без разлика дали станува збор за проституција, насилство и сл.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.