10 кратки цитати од Волт Витман

10 кратки цитати од Волт Витман

Волт Витман, американски поет, е роден во 1819 година и починал во 1892. Во текот на целиот свој живот, покрај тоа што ни остави прекрасни дела како О, капетане! Мојот капетан! "," Обемот на моето тело "," Ножеви од трева " o „Песна за себе“, Тој остави безброј фрази што можеме добро да ги најдеме кратки животни настава во секоја од нив.

Имаше многу поети под влијание на неговата модерна поезија, вклучително и великани како Рубен Дарио, Валас Стивенс, Дах Лоренс, Фернандо Песоа, Федерико Гарсија Лорка, Хорхе Луис Борхес, Пабло Неруда, Итн

Тогаш ве оставаме со 10 кратки цитати од Волт Витман кои ни кажуваат многу за него, неговиот карактер, неговиот хуманизам ...

Кратки фрази и цитати

10 кратки цитати од Волт Витман -

 • „Кога ќе сретнам некој, не ми е гајле дали е бел, црн, евреин или муслиман. Доволно е да знам дека тој е човечко суштество.
 • „Оној што оди една минута без loveубов, оди обвиткан кон својот погреб“.
 • „Ако стигнам на мојата дестинација во моментов, со задоволство ќе го прифатам тоа, и ако не пристигнам десет милиони години, и јас со радост ќе чекам“.
 • «Земете ги розите додека можете
  времето лета брзо.
  Истиот цвет на кој денес му се восхитуваш,
  утре таа ќе биде мртва ... ».
 • «Дека јас сум противречен на себеси? Па да, јас се контрадицирам себеси. И тоа? (Јас сум огромна, содржи мноштво).
 • „За мене, секој час од денот и ноќта е неописливо и совршено чудо.
 • „Погледнете колку што можете повеќе, таму има неограничен простор, сметајте колку што можете повеќе часови, има неограничено време пред и потоа.
 • „Не очајувај ако не ме најдеш наскоро. Ако не сум на некое место, барај ме во друго. Некаде ќе те чекам.
 • „Бевме заедно, јас заборавив“.
 • „Научив дека е доволно да се биде со она што го сакам“.

Поднасловен документарец за Волт Витман

И, како што веќе знаете за другите мои неодамнешни написи, многу треба да барам во прекрасната платформа на YouTube, видеа или документарни филмови што зборуваат за писателот со кој се занимаваме. Тука презентирам многу добра што ја најдов за Волт Витман, таа е титлувана.

Уживај!

Куриозитети на Волт Витман

Во 2019 година се одбележаа 200 години од постоењето на Волт Витман, еден од поетите што се смета за еден од Најдоброто во Америка во втората половина на XNUMX век. Сепак, како и секоја личност, постојат некои карактеристики кои го прават уникатен или го привлекуваат нашето внимание.

Ние сакаме да собереме некои од највпечатливите куриозитети на овој автор. И некои од нив ќе ве изненадат доста.

Таткото на Волт Витман

Волт Витман живеел од 1819 до 1892. За него се вели дека е „татко“ на модерната поезија во Америка и човек кој ја трансформирал поезијата. Сепак, нешто што може да се земе од неговите песни, особено автобиографскиот „Имаше момче што отиде напред“ е дека неговиот однос со татко не бил идиличен.

Всушност, тој раскажува за него дека бил А. силен човек, авторитарен, злобен, неправеден и лут. Со други зборови, лице кое може да се претвори во насилство ако не го направи она што го сакаше. Сега, зборуваме за време кога ваквиот став беше вообичаен кај многу семејства и родители.

Опседнат со преглед на неговата работа

За Витман, совршенството беше многу важно. Толку многу што тој тоа го направи дури и со свои дела. Секогаш менував нешто затоа што мислев дека можам да го подобрам. Затоа тој исто така имаше проблем да ги обелодени неговите списи.

Постојано ги исправуваше, ги менуваше, ги менуваше работите. Всушност, неговото дело „Лисја од трева“ се состоеше од 12 песни и во текот на целиот живот постојано ги менуваше затоа што не беше задоволен од нив.

Тој стана самопромоција на сопственото дело

Кога авторот зборува за својата книга, нормално е тој да го стори тоа во прво лице и да го фали она што го сторил. Но, Витман отиде малку подалеку. И, дали, кога виде дека има многу негативни критики, разумно ако земеме предвид дека неговата поезија не беше во „нормалното“ во тоа време, тој делуваше.

Што направи Добро искористете ја неговата работа во весниците за да напише рецензии, под други имиња, фалејќи ја работата и тврдејќи дека е добро, но дека не го познаваат и не знаат што му недостасува. И сите овие самокритики беа дел од изданијата што излегуваа од неговата книга.

Совети за фитнес Волт Витман ги остави зад себе

Па да, не е нешто што сме го измислиле. Всушност, овој поет го напишал „Водич за здравје и фитнес на мажите“. Всушност, ова беа статии што авторот ги објавил во lasујорк Атлас, поточно во неговиот дел за фитнес.

Тој го стори тоа под псевдоним Мосе Велзор, еден од оние што порано работел како новинар кога имал финансиски проблеми. И неговиот совет е привлечен. На пример, јадете три оброка на ден (појадок, ручек и вечера). Но, не застана тука. Тој ви кажа што треба да јадете во секоја од нив: свежо месо со варен компир; свежо месо; и овошје или компот. Тоа беше неговата диета.

Еден час вежбање наутро за вежбање на целото тело, не поминување многу време со жени, туку со пријатели, или растење брада и носење чорапи беа други совети што поетот ги оставил отелотворени во тие написи.

Мозокот на Волт Витман беше фрлен во ѓубре

Витман помислил дека за да запознаеш човек, мора да му влезеш во мозокот. Можеби затоа, кога почина, неговиот мозок беше испратен до Американското антропометриско друштво. Таму се занимаваа со мерење и мерење на тој орган за да воспостават односи за животот на таа личност.

Проблемот е што мозокот падна на земја и се распрсна, за на крај да биде фрлен. Исход низ кој никој не треба да поминува.

Други добро познати цитати од Волт Витман

Волт Витмен

Волт Витман остави многу фрази кои се познати, како претходните што ви ги претставивме. Сепак, има и други кои, само по себе, се важни и беа изговорено или напишано во значајни моменти од вашиот живот.

Толку многу, што сакаме да составиме некои од оние што, кога ќе ги прочитате, можат да активираат механизам во вас. Дали сакате да знаете кои се нашите избрани?

 • Јас постојам каква што сум, доволно е, ако никој друг на светот не го забележи тоа, јас се чувствувам среќен, и ако секој и секој го сфати тоа, јас се чувствувам среќен.

 • Колку е чудно, ако дојдете да ме пречекате и сакате да разговарате со мене, зошто не зборувате со мене? И зошто да не разговарам со тебе?

 • Секојдневно се среќавам со нови Волт Витманс. Има десетина од нив на површина. Не знам кој сум.

 • Највалканата книга од сите е избришаната книга.

 • Одмарај со мене на тревата, пушти го горниот дел од грлото; Она што сакам не се зборови, музика или рима, обичаи или предавања, дури ни најдобри; Само смиреноста што ми се допаѓа, зуењето на твојот вреден глас.

 • Застани со мене дење и ноќе и ќе го поседуваш потеклото на сите песни, ќе го поседуваш доброто на земјата и сонцето ... остануваат милиони сонца, повеќе нема да земаш работи од втора или трета рака ... ниту ќе гледате низ очите на мртвите ... ниту ќе се храните со гледачите во книгите, ниту ќе гледате низ моите очи, ниту ќе ми земате работи, слушајте насекаде и филтрирајте ги од себе.

 • Иднината не е понеизвесна од сегашноста.

 • Уметноста на уметноста, славата на изразувањето и сончевата светлина на буквите е едноставност

 • Најмалиот лист трева нè учи дека смртта не постои; дека ако некогаш постоело, тоа било само за да произведе живот.

 • Бесконечните непознати херои вредат колку и најголемите херои во историјата.

 • Јас славам и си пеам. И она што сега го велам за себе, го велам и за тебе, затоа што тоа што го имам е твое, и секој атом на моето тело е исто така твој.

 • Битките се губат во истиот дух во кој се добиени.

 • И невидливото се тестира од видливото, сè додека видливото не стане невидливо и се тестира за возврат.

 • Дали ги научивте лекциите само од оние кои ви се восхитуваа, беа нежни со вас и ве туркаа настрана? Дали не научивте големи лекции од оние кои се подготвуваа против вас и спорни пасуси со вас?

 • Тајната на сè е да се напише во моментот, отчукувањето на срцето, потопот на моментот, оставајќи ги работите без размислување, без да се грижите за вашиот стил, без да чекате соодветен момент или место. Јас секогаш работев на тој начин. Го зедов првото парче хартија, првата врата, првото биро и напишав, напишав, напишав ... Со пишување во моментот, се фаќа срцевиот ритам на животот.

 • Патот до мудроста е поплочен со вишок. Ознаката на вистински писател е неговата способност да го мистифицира познатото и да го запознае чудното.

 • Писателот не може да стори ништо за мажите освен што едноставно им открива бесконечна можност за сопствените души.

 • Јас постојам каква што сум, доволно е, ако никој друг на светот не го забележи тоа, јас се чувствувам среќен, и ако секој и секој го сфати тоа, јас се чувствувам среќен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор Ривера Паско dijo

  Недостига стихот кој горе-долу чита вака:

  Остани со мене еден ден и една ноќ
  и ќе го знаете потеклото на сите песни ... »