Издавачката куќа „Кратко издание“ и нејзините машини за продажба на кратки раскази

Дистрибутери на кратко издание

Дистрибутери на кратко издание

Сите сме виделе машини за продажба на книги во метро и железнички станици, секако при уплата на износот. Сега француската издавачка компанија Short Shortdition, создадена во 2011 година, ја продолжува идејата, но го менува концептот. Започнаа со инсталирање на некои машини на железничката станица во Гренобл. Исто така, продажба, но наместо книги, тие дистрибуираат приказни и раскази. Без бренд, без слоган. Само јасно и концизно име: дистрибутер d'истории учтивост. Едноставно, притиснете копче и одете. О, и без да потрошиме евро. 

Тоа е текстови на продолжение и од сите жанрови, исто така детски. Покрај тоа, копчињата се нумерирани (еден, три и пет), колку што се потребни минути за да се прочитаат текстовите. Иницијативата беше исклучително успешна, што е веќе заслуга во овој дигитален свет во кој живееме. Значи, тие не забавија да дистрибуираат уште многу машини на најразновидните места. Исто така се шири и веќе стигна до САД. Се прашувам дали ќе ги видиме овде.

Покрај бесплатната услуга, таа е и неограничена. Го удирате копчето онолку пати колку што сакате и читате што и да е, бидејќи текстот е случаен и не го зема предвид вкусот на потрошувачот. Повеќе од 5 автори и повеќе од 000 приказни во форма на микро-приказни, микро-сапунски опери, поезија… Целиот процес на избор, работење и читање не трае повеќе од 20 минути.

Различна форма на брзо и интересно културно одмор, достапна за секого и во секое време. Прво железничка станица, сега многу повеќе станици, автобус, метро, ​​во чекалната во болницата, кафетерија, музеј; дури и во супермаркет или скоро во парк.

Таа ја фаворизира размената на културата и читателот има можност да ги избере своите омилени приказни и автори, на кои им овозможува видливост. Краткото издание има за цел да им помогне на овие автори и неговите кратки дела да направат место во литературните вкусови читатели воопшто, но и новинари, книжари и кој и да е. Авторите едноставно ги испраќаат своите текстови преку мрежата и уредничкиот комитет составен од читатели на Интернет ги проценува и одлучува за нивното објавување. Овие текстови се исто така достапни на Интернет и можат да се читаат на кој било електронски уред.

Овде, а особено во големите градови, постојат иницијативи како што се Книги на улица. Или оние што ги оставаат на различни делови од градот за некој да ги најде, да ги прочита и да ги врати. Добро, можеби еден ден ќе најдеме една од овие машини во кој било агол. Ако само.

За повеќе информации, веб-страницата на Уредничко кратко издание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Нурилау dijo

    Се надевам, ти рече така. Би било радост за читателот да ги има овие машини. Написот беше многу интересен, не бев свесен за неговото постоење. Ви благодарам многу Мариола