Кратко резиме на „Историја на скалило“ од Антонио Буеро Валехо

Слика на зачувани места Антонио Буеро Валехо

Во работата на Слика на зачувани места Антонио Буеро Валехо, «Историја на скали», три генерации што живеат во иста зграда се организирани за да ја претстават социјалната и егзистенцијалната фрустрација во шпанскиот живот во првата половина на XNUMX век. Скалилото, затворениот и симболичен простор и незапирливото поминување на времето, фаворизираат циклична и повторувачка структура што го подвлекува неуспехот на ликовите.

Дејствувајте еден

Првиот чин се случува на еден ден во 1919 година. Кармина и Фернандо, двајца млади луѓе кои живеат во скромна зграда, се среќаваат на слетувањето или „казиното“ на скалите.

Акт два

Вториот чин се случува десет години подоцна. Урбано ја замолува Кармина да го прифати за сопруг. Елвира и Фернандо се венчаа.

Акт три

Овој трет чин се случува во 1949 година, годината кога претставата е објавена. Фернандо, син на Елвира и Фернандо и Кармина, ќерка на Урбано и Кармина, се за loveубени, но нивните родители ја забранија оваа врска поради горчина и фрустрација предизвикана од сопствен неуспех.

Содржина на „Приказна за скалата“

«Историја на скали» е претстава (1947 и 1948 година) на Антонио Буеро Ваleехо, за која ја доби наградата Лопе де Вега. Премиерно беше прикажан во Шпанскиот театар во Мадрид на 14 октомври 1949 година. Во него, шпанското општество, со сите свои лаги, се анализира низ соседството на escalera.

Централната тема на Приказна за скалилата

Приказна за скалилата ни ја раскажува приказната за неколку луѓе кои се во сиромаштија и низ своите генерации, продолжуваат да го одржуваат тој статус, иако сакаат да излезат надвор. Сепак, тие не наоѓаат излез од својата ситуација и тоа предизвикува незадоволство, завист, лаги, незадоволство ... меѓу сите соседи на скалилата. Особено ако некој од нив се истакне.

Така, Антонио Буено Ваleехо ни покажува како фрустрацијата, желбата да се издвојуваме од другите и да се бориме во пониските класи без да добиеме награда тоа е поткопување на личноста, правејќи ја горчлива и расцутување на сите лоши работи во човечкото суштество.

Се издвојуваат некои приказни што може да бидат верен одраз на општеството, како што е случајот со Фернандо, кој како тинејџер сонуваше дека ќе биде голем и богат архитект; А сепак, како минуваат годините, се гледа дека тој продолжува да живее во таа куќа и сè уште е сиромашен.

На некој начин, авторот покажува дека образованието и начинот на лекување на децата влијае врз нив да ја повторат истата шема што ги спречува да излезат од таа сиромаштија.

Ликовите во Приказна за скала

Како што може да се види од претходното, Historia de una escala не се фокусира само на една ера, туку напротив опфаќа три генерации од три различни семејства и како тие различно се развиваат. Така, има многу карактери, но секој од нив одговара на една генерација. Во овој случај, станува збор за:

Прва генерација Приказна за скалилата

Во него ликовите се:

 • Дон Мануел: Тој е богат лик кој живее на тоа место, но, за разлика од другите, сака да им помогне на своите соседи со парите што ги има. Неговото „десно око“ е неговата ќерка Елвира, проблемот е што станува збор за каприциозно девојче кое, живеејќи во богатство, не сфаќа што е навистина важно.
 • Доша Бондадоса (Асунсион): Таа е мајка на Фернандо, жена која прави што може за нејзиниот син да има пријатен живот. Многумина мислат дека таа е богата, но во реалноста таа е најсиромашна на тоа место.
 • Бејл: Таа е мајка на три деца Трини, Урбано и Роса. Нејзиниот сопруг е г-дин Хуан и тој е авторитарна жена која сака да ги држи своите деца под контрола.
 • Григориј: Тој беше татко на Кармина и Пепе, но почина и го направи семејството во тажна ситуација.
 • Generosa: Таа е сопруга на Грегорио, вдовица и тажна од загубата на нејзиниот сопруг. И покрај тоа што има две деца, неговата омилена е девојчето.

Втора генерација

Во втората генерација поминаа неколку години и децата кои беа видени во првата пораснаа. Сега тие се млади возрасни луѓе кои почнуваат да одат низ животот сами. Така, имаме:

 • Фернандо: В Inубен во Кармина. Сепак, сакајќи да биде некој друг и наместо да одлучи за своето срце, тој тоа го прави за парите, па се ожени со Елвира. Тоа го прави, по некое време, тој да се фали, мрзлив ... и да ја изгуби илузијата за живот. Тој исто така има две деца, Фернандо и Манолин.
 • Кармина: Кармина започнува како срамежлива девојка која не сака некој да и верува. Таа е за loveубена во Фернандо, но на крајот завршува во брак со Урбано. Таа има ќерка именувана по неа.
 • Elvira: Елвира пораснала меѓу каприците и парите, па никогаш не и недостасувала ништо. Сепак, тој е завидлив за тоа што го има Кармина.
 • Urbano: Се верува дека тој е во право во сè и дека може да биде над другите затоа што знае повеќе. Тој е груб, но многу вреден, реален и секогаш кога може се обидува да помогне.
 • Пепе: Братот на Кармина. Тој е човек кој, како што поминува животот, станува се повеќе воочен и поизуштен од него. Конечно, иако е оженет со Роса, тој е женкар и алкохоличар.
 • Rosa: Таа е сестра на Урбано. Се омажува за Пепе и нејзиниот брак ја води во мизерен живот, со кој умираат во животот.
 • Трини: Таа останува сингл и покрај тоа што е убава и пријатна со другите.

Трета генерација Приказна за скалилата

Конечно, третата генерација ни претставува три лика, кои веќе се гледаат во претходната:

 • Фернандо: Синот на Елвира и Фернандо, многу сличен на неговиот татко по привлечност, нејасност, жиголо и сл. Тој обожава да прави планови за иднината и неговиот главен удар е ќерката на Кармина, Кармина.
 • Манолин: Тој е брат на Фернандо и отсекогаш бил мила на семејството, па секогаш кога ќе добие шанса се меша со Фернандо.
 • Кармина: Таа е ќерка на Кармина и Урбано, со начин да биде многу слична на нејзината мајка во нејзината младост. Таа е исто така за loveубена во Фернандо, но нејзиното семејство не сака таа да биде во врска со него.

Структурата на приказната

Скали, главниот елемент на Приказната за скалите

Приказна за скалила има структура многу слична сама на себе со роман, каде што имате воведен дел, јазол или конфликт; и дел од исходот што, на некој начин, се чини дека има крај што ќе ја повторува истата низа одново и одново за ликовите.

Поточно, во оваа приказна ќе го најдете следново:

Вовед

Тоа е несомнено првата генерација во историјата, оттогаш се раскажува потеклото на ликовите, оние деца кои се појавуваат и кои ќе бидат протагонисти по скокот на времето.

Голи

Јазолот, или конфликтот, е делот каде се посветува најголемо внимание во романите затоа што тука се јавува целата суштина на романот. И, во овој случај, самиот јазол е целата втора генерација каде што гледате како живеат, фрустрации, негодувања, лаги и сл.

Исход

Конечно, крајот, кој е навистина отворен и го следи истиот образец, така што сè се повторува, Тоа е трета генерација, каде што се гледа дека децата ќе ги прават истите грешки како и родителите. Па дури и овие ги поттикнуваат на она што го прават.

Значењето на скалата

Еден од клучните елементи на Историјата на скалилото е самото скалило. Станува збор за а несоборлив елемент, тоа е таму трајно со текот на годините, и генерација, по генерација останува како алка на обединување на сите соседи на тоа место.

Сепак, тоа го покажува и текот на времето, бидејќи на почетокот се гледа ново, сјајно скалило, и со текот на времето, и пред сè продолжува во тоа море на сиромаштија и не може да се издвојува, тоа е консумира, станува се постара, позасистена.

На овој начин, самата скала станува уште еден лик што е присутно во сите генерации и размислува за неми животи на другите ликови.

Цитати на Антонио Буеро Валехо

 • Ако твојата loveубов не недостасува, јас ќе преземам многу работи.
 • Многу е убаво да се види дека сè уште те паметат.
 • Не брзај ... Има толку многу да се зборува за тоа ... Тишината е исто така неопходна.
 • Те сакам со твојата тага и твојата мака; да страдаш со тебе и да не те води во некое лажно царство на радост.
 • Си дозволиле животот да ги надмине. Триесет години поминаа нагоре и надолу по оваа скала ... секој ден станува се помал и вулгарен. Но, нема да дозволиме да бидеме поразени од оваа средина. Не! Затоа што ќе заминеме од тука. Supportе се поддржуваме едни со други. Willе ми помогнеш нагоре, да ја напуштам оваа мизерна куќа засекогаш, овие постојани борби, овие тесни тела. Willе ми помогнеш, нели? Кажи ми да, те молам. Кажи ми! (Фраза од книгата «Историја на скали»).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Алонсо Перез dijo

  Аитами одговори меее