Кратка анализа на симболите на Лорка

Потпис на Федерико Гарсија Лорка

Потпис на Федерико Гарсија Лорка

Ако нешто се издвојуваше Гарсија Лорка тоа беше во мајсторството со кое тој беше во можност симболи што ги користеше и во неговите песни и во неговите драми. Овде објаснуваме некои од најкористените:

La месечината Тој е најсложен од овие симболи бидејќи содржи различни значења кои честопати се спротивставени едни на други. Lifeивотот и смртта се изразени со овој симбол од страна на Лорка, како и плодноста и стерилитетот, што сепак е јасна референца и во двете антитези на животниот циклус. Други автори истакнуваат дека Месечината е за Федерико Гарсија Лорка симбол на убавина и совршенство.

Романса на месечината, месечина

Романса на месечината, месечина. // слика - Фликр / Етруско

На метали Тие се уште еден од симболите што изобилуваат меѓу многуте страници на авторот роден во Гранада и кога ќе се појават тие се синоним за лош знак бидејќи тие обично се дел од оружје со раб што предизвикува или предизвикува смрт на некои од ликовите. Смртта, како на Месечината или во металите, може да се појави во вода, се додека е во стагнација. Ако тече слободно, тоа е симбол на секс и loveубовна страст.

Конечно на коњ, претставува машка мажественост, иако има и такви кои во него гледаат и гласник на смртта. Во секој случај, поистоветувањето со страста на човекот изгледа многу појасно отколку на пратеникот на мрачниот жетвар.

Симболиката на Лорка во главните книги на Федерико Гарсија Лорка

Со цел да стане појасно кои се елементите што Лорка ги користеше редовно во своите дела, како и значењето што тој го дава во секоја од нив, избравме некои од неговите дела во кои ќе ги воспоставиме симболите и сугестивните слики и неговото значење.

Симболиката на Лорка во Бодас де Сангре

Крвава свадба е едно од најпознатите дела на Лорка, каде тој раскажува приказна за две семејства со несреќи, но чии деца ќе стапат во брак, и покрај фактот дека меѓу нив навистина нема loveубов.

Сепак, станува збор за драма, а приказната добива радикален пресврт кога вистинската loveубов кон невестата влегува на сцената.

Меѓу елементите што можете да ги најдете во ова дело се:

 • Земјиште. Земјата за Лорка во ова дело значеше мајка, затоа што прави сличност затоа што земјата е способна да дава живот како жената, а исто така и да се грижи за мртвите.

 • Вода и крв. И едната и другата се две течности и двете тела и полиња се во можност да се хранат сами. Затоа, за авторот ова има значење на живот и плодност.

 • Нож. Ножот е предмет што предизвикува болка. За Гарсија Лорка, тоа е симбол на трагедија, на смрт што треба да дојде или на закана што се надвиснува над другите ликови.

 • Боите En Крвава свадба има неколку претставени бои кои имаат различно значење. На пример, розовата боја во која е насликана куќата на Леонардо, авторот доаѓа да ја претставува надежта за нов живот или промената за нов живот. Од друга страна, црвената боја што се гледа во ковчегот е бојата на смртта (самата кутија ја симболизира нишката на животот што ја има секоја личност и како може да се пресече); жолтата боја е исто така симбол на трагедија и предзнак дека смртта ќе се случи. И, белата е бојата на погребниот обред.

 • Месечината Тој претставува дрвосечач во Крвава свадба, но подразбира насилство во смисла дека дрвосечач го прекинува животот и прави река на крв, па оттука и разговорот во таа смисла.

 • Коњот Осврнувајќи се пред се на Леонардо, тој зборува за силата, мажественоста, заднината страст.

Симболиката на Лорка во циганските балади

El Романска романса Составена е од 18 романси кои зборуваат за ноќта, смртта, месечината ... со две централни заговори: Циганите и Андалузија. Раскажува како има Циган кој живее на маргините на општеството и кој е прогонуван од властите, иако Гарсија Лорка не го опишува секојдневниот живот на тој град, туку различните поетски ситуации низ кои се наоѓаат .

Во овој случај, наоѓаме:

 • Месечината Симбол што го користи скоро секогаш во сите свои дела. Особено во оваа, таа зборува за женственост, сензуалност, но и за претскажана смрт со „привлекување во нејзината магија“ секој што ја гледа.

 • Вода За Лорка, водата претставува движење и живот. Кога таа вода не се движи, тогаш тоа зборува за изгубената страст и смртта. Наместо тоа, кога вибрира, се движи, итн. се вели дека постои силна и преплавена страст, желба да се живее.

 • Дупка. Бунарот укажува на тоа дека нема излез, таа страст повеќе не живее на тоа место.

 • Коњот Повторно ви претставуваме коњ со иста дефиниција како во Крвава свадба. Зборуваме за невиност, за дива страст. Но и на смртта. Во овој случај, коњот би бил Циган за неговиот слободен живот, за тоа што сака што сака, но и за фокусирање на претскажаната смрт.

 • Петел. Во циганските балади петелот е симбол на жртвата и уништувањето на Циганите.

 • Граѓанската гарда. Тие претставуваат авторитет, затоа симболи на уништување и смрт над Циганите.

 • Огледало. За Лорка, огледалото е културата Паја, како и фиксниот дом и седечкиот живот на луѓето кои се судираат со животот на Циганите.

 • Алкохолот. Тој го додава за да претставува симбол на „цивилизираниот свет“, но освен Циганите. Повеќе е за седечкиот свет, пајо.

Симболиката на Лорка во куќата на Бернарда Алба

Федерико Гарсија Лорка во дворот на Алхамбра, во Гранада (Шпанија)

En Куќата на Бернарда Алба Среќаваме жена протагонист, Бернарда, која откако по втор пат беше вдовица на 60 години, одлучи дека нејзините следни 8 години ќе бидат во жалост. Што ги принудува нивните ќерки да бидат сексуално потиснати и да не можат да продолжат со животот. Меѓутоа, кога Пепе ел Романо ќе се појави на сцената, со цел да се ожени со најстарата ќерка на Бернарда, започнал конфликтот. Сите ќерки прават што вели мајката. Сите освен најмладите, најбунтовните и најлудите.

Откако делото ќе биде кратко сумирано, симболиката на Лорка што можете да ја најдете во ова дело е следната:

 • Месечината Како што претходно коментиравме, Месечината е симбол на смртта, но исто така е симбол на еротизмот, желбата, страста ... Затоа, можеме да кажеме дека и за мајката и за ќерките, освен за најмалите, тоа би било симбол на смртта; Од друга страна, за Адела, најмладата, тоа би било еротизмот, страста итн.

 • Крв. Покрај тоа што претставува живот, може да укаже и на смрт и на сексуално.

 • Коњот Тоа е јасна претстава за мажественоста од страна на Гарсија Лорка, со тоа што претставува машка еротика, сексуална желба итн.

 • Стапот на Бернарда Алба. Персоналот е предмет на команда и моќ.

 • Листови. Во делото, сите везеат чаршави, што прави да се разбере дека станува збор за врски што им се наметнуваат на жените.

 • Сопствена куќа на Бернарда Алба. Бидејќи ги принудува своите ќерки и самите себе да бидат во строга жалост 8 години, куќата на Бернарда Алба станува затвор за сите членови кои живеат во неа.

 • Адела. Ликот на Адела значи бунт, револуција, потрага по слобода, а исто така и младост.

 • Кучето. Во претставата, кучето има двојно значење бидејќи, од една страна, тој најавува смрт (или трагедија) со предупредување за доаѓањето на човекот; од друга страна, тоа подразбира лојалност, особено во ликот на Понсија.

 • Овци Ова животно има многу врска со Исус и е во роднинска врска со Адела, бидејќи, како и многу други овци, на крајот е жртвувано од други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анонимни dijo

  Ви благодарам многу

  1.    Диего Калатајуд dijo

   До вас за посетата на нас!

 2.   Јајца на Алберто Карлос dijo

  Здраво

 3.   Елвер Галарга dijo

  Многу добра содржина, многу ми помогна во едно јазично дело.

  1.    Пола Елиас dijo

   И јас сум тука на домашна задача. XD