Кралот Артур. Нови фрагменти од нејзината историја и уште некои други

1. Тркалезна маса во Винчестер. Насликана е во 1522 година по наредба на Хенри VIII. 2. Крал Артур, од Чарлс Ернест Батлер.

Легендата за кралот Артур и Витезите на тркалезната маса (или табелата) е еден од најголемите митови на Стариот континент, кој се протега на литературата. И нејзината приказна и ликовите поминаа низ многу промени со текот на времето. Сега има уште едно: наоѓање, во архивите на Централна библиотека во Бристол, од антички и непознат Верзија од XNUMX век од приказната за волшебникот Мерлин и кралот Артур. Искористувајќи ги вестите, ги разгледувам четири од бесконечните верзии што е со Артуро и неговите витези.

Кралот Артур и јас

Артуро не е еден од моите најголеми литературни херои, но Имам симпатии кон него. Можеби заради безброј филмски верзии, од најпознатата класика Витезите на кралот Артур (1953) до последниот, Кралот Артур, легендата за Екскалибур (2017) Но, признавам дека тоа инспирираше ликови во моите приказни. И нивната иконографија и нивните имиња (Утер Пендрагон, Ланселот, Мерлин, Гвиневер, Галахад, Моргана итн.) универзално познато.

Исто така, и на мојот прв престој во Англија Бев во градот Винчестер и ја видов таа позната трпеза изложени во неговиот замок. Исто така, од очигледни причини за проучување на англиската филологија, морав да го разгледам класикот на Томас Малори од XNUMX век.

Ново откритие

Пронајдените фрагменти се припишуваат на Jeanан Герсон, француски научник. Вкупно има седум свитоци, напишано на стар француски јазик, кои собираат А. верзија со забележителни разлики од познатата приказна. Тие би можеле да бидат дел од верзијата на повикот Естоар од Мерлин, од други текстови познати како Ланзароте-Грал или циклусот на Вулгата.

Во она што сега закрепна Артур е веќе крал. Тој и Мерлин триумфираа во битка, една од претходните фази што водат до историјата на потрага по светиот грал од Артур и неговите витези. Важноста на откривањето на овие фрагменти е дека тие покажуваат некои промени во деталите што даваат a малку изменета верзија на наративот за таа битка, и вклучени се и подолги описи на дејството.

Четири приказни

Насловите на книги и романи посветени на Артуро се бесконечни, затоа ги истакнувам овие четири:

Томас Малори - Смртта на Артур

Ова дело е одговорно за верзијата што ја имаме денес за артурскиот мит.

Господине Томас лошо (1408-1471), господин со бурен живот, кој живеел за време на војната на двете рози, ја напишал оваа прва голема епопеја во англиската литература. Тој тоа го стори наводно од затвор и од компилација што ја имав на стари француски и британски извори дека тој преведувал додека додавал сопствени идеи.

Печатен е во 1485 година во работилницата на Вилијам Какстон, првиот англиски печатач, кој го наслови Ле Морте Д’Артур. Тој беше пролог и ги обедини сите осум романи на Малори во дваесет и една книга. Тоа е онаа што инспирираше најмногу рекреации во сите уметнички полиња, од нови литературни верзии до сликовити претстави како што покажаа предрафаелитите.

Jackек Зошто - Летописи на Камелот  

Шкотски писател кој престојува во Канада, А. Зошто Тој е познат по своите историски романи, особено по оваа серија напишана кон крајот на 90-тите години, посветена на Летописи на Камелот, каде ја користи теоријата за римското минато на кралот Артур. Постојат два наслови: Каменот и мечот Roвонењето на челик

Валерио Масимо Манфреди - Последната легија

Манфреди, уште еден великан на современиот историски роман, исто така се согласува со Вајт во цртањето на римското потекло на Артур во оваа неодамна хит-наслов. Однесено е во кино во 2007 година, но не одговараше на неговиот литературен оригинал.

Марк Твен - Јенки на дворот на кралот Артур

Познатиот американски писател го избра патувањето низ времето како изговор за да напише арсмешно елато и полно со социјална и политичка сатира што го карактеризираше. Тој ги карикатурираше сите: монархиски, црковни и витешки институции, а исто така и ликовите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)