Книги од Рејес Монфорте

Рејес Монфорте

Рејес Монфорте

Кога корисник на Интернет ќе влезе во пребарувањето „Книги на Рејес Монфорте“, најчестите резултати се поврзани Бурка за loveубов (2007). Оваа книга заснована на вистински настани - како и скоро сите текстови на авторот роден во Мадрид - раскажува потресна приказна од универзален обем. Не е изненадувачки што овој роман беше успешно адаптиран на малите екрани од каналот Антена 3.

Дополнително, овој шпански новинар и автор ја доби и наградата Алфонсо Х за историја на романот за Руска страст (2015). Пред да ја објави својата прва книга, Монфорте беше дел од екипата на неколку програми популарни кај шпанските слушатели и гледачи.. Меѓу нив, ТВ Ел Мундо, Луда земја (Онда Церо) и, се разбира, Седум месечини (Радио Поинт).

Неколку биографски информации за Рејес Монфорте

Рејес Монфорте (1975) е родена во Мадрид, Шпанија, каде е добро позната по својата новинарска работа. Кариерата ја започна во радио-спектарот во друштво на Луис дел Олмо во програмата Протагонистас. Од тогаш Била продуцент и директор на проекти во разни радио станици на Пиринејскиот полуостров.

Како презентер на вечерниот распоред на Седум месечини одгледуваше прилично значајна публика. Во врска со телевизиската работа, Монфорте Тој бил сценарист и учесник во мрежи како што се Антена 3, ТВЕ, Ла 2 и Телемадрид, меѓу другите. Денес таа е соработник на весникот Причината. Книгите создадени од овој шпански новинар и писател се опишани подолу:

Бурка за loveубов (2007)

Бурка за loveубов.

Бурка за loveубов.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Почеток на вистинска приказна

Овој наслов се заснова на вистинските настани околу мачните околности на Марија Галера. Монфорте дозна за приказната за овој млад Мајоркан кога прочита статија во весник. Подоцна, тие ја контактираа Роузи (сестрата на Марија) која помогна да се лоцира главниот јунак сè додека конечно не можеше да разговара со неа на телефон за време на Седум месечини.

Во врска со ова, Монфорте изјави во интервју за B.Б. Мекгрегор (2007):Можевме да ја лоцираме Марија во куќата во Кабул каде што живееше со нејзиниот сопруг, нејзините две мали деца и третото дете кое било на пат. И таму сè започна. Дури и крајот на кошмарот што Марија го живееше 4 години “.

Развој

Во суштина, овој роман е loveубовна приказна. Станува збор за една млада жена (Марија Галера) која се в loveуби во еден Авганистанец во Лондон. Нејзините чувства достигнаа таков интензитет што таа реши да се омажи за него, да се преобрати во ислам и да го следи сопругот до нејзината родна земја. Таму тој задолжително живееше под строгите правила на талибанскиот режим.

Околината сериозно се влоши кога започна војната, бидејќи таа беше заглавена среде конфликтот без идентификација и пари. Сепак, лтој несигурни услови за живот не ја спречиле да има две деца со нејзиниот сопруг. Иако, на патот со трето бебе, Марија реши да побара помош ... Еден бизнисмен од Мајорка ја подаде својата рака и така успеа да преживее за да раскаже за своето изненадувачко патување.

Сурова убов (2008)

Сурова убов

Сурова убов

Книгата можете да ја купите тука: Сурова убов

Со својата втора книга, Монфорте продолжи да истражува теми поврзани со семејството и loveубовта во вистински случај. Во оваа пригода, онаа на валенсиската државјанка Марија Хозе Караскоса. Таа беше затворена од 2006 до 2015 година (година во која беше пуштена на условна слобода), осудена на 14 години затвор за презир и киднапирање.

Караскоза патувала со својата ќерка од САД во Шпанија без дозвола од нејзиниот татко Питер Инс (жалител, државјанин на САД). Наводно, тој бил насилен и насилен сопруг, за што Марија Хозе изјавила дека никогаш нема да се откаже од намерата да го држи подалеку од девојчето. Книгата раскажува за опасните околности на неговото затворање и деталите за неговиот правен процес.

Скриената роза (2009)

Скриената роза.

Скриената роза.

Книгата можете да ја купите тука: Скриената роза

Третата книга на Монфорте беше многу очекувана со оглед на издавачките броеви на насловите на претходниците (продадени повеќе од триста илјади примероци помеѓу нив). Скриената роза ја раскажува вистинската приказна за Зехера, босански бегалец, кој пристигна во Шпанија по бегството од војната на Балканот. Сепак, неговиот живот на полуостровот воопшто не е лесен и покрај тоа што храбро се соочуваше со тешкотии.

Од кога Зехера мора да претрпи вознемирување од мафии, трговци со луѓе, ксенофобични предрасуди и вртлог на одмазда поврзано со нејзиното минато. Соочена со овие опасни пречки, таа се потпира на врската со нејзината сестра. Исто така, клучна е наклонетоста на една шпанска пријателка што ја спасува во крајност и илузијата за нова убов.

Неверниот (2011)

Неверниот.

Неверниот.

Книгата можете да ја купите тука: Неверниот

Во оваа книга има одредени тематски сличности со Бурка за loveубов. Тоа е да се каже, тоа е наратив заснован на вистински настани, раздвиженост помеѓу Шпанка (Сара) и Муслиман (Наџиб)… Значи, настаните добиваат шокантен пресврт кога протагонистката (наставник) ги открива вистинските намери на ученикот во кој се вубила.

Во реалноста, Наџиб е џихадист кој припаѓа на прикриена ќелија на Ал Каеда. Следствено, тој се преправа дека е целосно интегриран во западниот живот само за да привлече сентиментално ранливи жени во неговата култура и верски фанатизам. Во меѓу време, Сара предоцна го сфаќа заговорот во кој била вклучена и е принудена да носи радикални одлуки.

Бакнежи од песок (2013)

Бакнежи од песок.

Бакнежи од песок.

Книгата можете да ја купите тука: Бакнежи од песок

Бакнежи од песок е приказна сместена во западната пустина Сахара и се одвива во две епохи. Во сегашноста се наоѓа Лаја, девојка од Сахарави, која живее на шпанска територија неколку години. И покрај ентузијазмот, гледа во иднината, таа крие криво минато што се отелотворува во нејзиниот брат Ахмед. Кој отпатувал на полуостровот да побара негово враќање.

Од друга страна, Карлос - таткото на Julулио, шпанско момче на Лаја - ја доживеал својата посебна loveубовна врска во Дајла (Мавританија). Тој тоа го стори кога таа енклава уште се викаше Вила Сиснерос, пред инвазијата на мароканската армија (1975). Во овој контекст, Монфорте ги опишува обичаите на Сахарави и ситуацијата на Хартани (еден вид современо ропство, претрпено од илјадници млади Мавританци).

Руска страст (2015)

Руска страст.

Руска страст.

Книгата можете да ја купите тука: Руска страст

Овој наслов претставува, до денес, најистакната книжевна креација на Рејес Монфорте. Е историски роман dВо него се дадени детали за прекрасната уметничка кариера и невралгичните биографски настани во животот на мадридската пејачка Лина Кодина (1897 - 1989). Таа беше прва сопруга и муза на признатиот московски пијанист, композитор и диригент Сергеј С. Прокофиев (1891 - 1953).

Синопсис

Нарацијата ги прикажува првите среќни години од бракот Прокофиев во Париз. Таму, двојката се мачкаше со најиновативните интелектуалци и уметници од нивното време (1930-ти). Тогаш Сергеј одлучи да се врати со своето семејство во Москва. Каде - дури и кога беа примени со почести во прв степен - режимот на Сталин започна да ги малтретира.

Кон крајот на Втората светска војна, бракот се влошил поради вонбрачната врска на Сергеј со Мира Менделсон. По разделбата, комунистите неправилно ја обвинија и ја испратија во гулаг сè до смртта на Сталин (1978). Така, Руска страст е неверојатна приказна за loveубовта, маките и преживувањето на единствена жена.

Најновите книги на Рејес Монфорте

Комерцијалниот успех и поволната книжевна критика добиени од Руска страст тие генерираа многу очекувања околу следното издание на Монфорте, Сеќавањето на лавандата (2018) Секако, овој роман собра мнозинство позитивни критики, заедно со некои незадоволни гласови.

Конечно, со Разгледници од исток (2020 година) авторот роден во Мадрид се врати во стил благодарение на оваа извонредна приказна сместена во А. Нацистички логор. Во претставата, вистинските ликови заедно со другите измислени се мешаат за да создадат наративна нишка што потсетува на ужасите на Аушвиц.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)