крадецот на коски

крадецот на коски

крадецот на коски

крадецот на коски е трилер напишан од иберискиот адвокат и автор Мануел Луреиро. Неговата работа беше лансирана од издавачката куќа Планета на 4 мај 2022 година. Лоуреиро многу читатели го сметаат под наслов „

“, иако ова е фундаментално поврзано со темите на кои се однесуваат неговите дела, а не со неговиот стил или кариера.

Но, треба да се истакне дека книжевната кариера на овој автор е -покрај обемната- и забележителна. Лоуреиро е единствениот автор од шпански јазик кој успеал да влезе во листата на 100-те најпродавани наслови во САД.. Во оваа смисла, не е изненадувачки што читателите треба да знаат повеќе за книгите како крадецот на коски.

Синопсис за The Bone Thief

крадецот на коски ја раскажува приказната за Лаура, жена која живее во градот Луго, во Галиција. Една вечер, по убавата и романтична вечера со нејзиното момче Карлос, прими мистериозен повик. Гласот од другата страна на линијата ве предупредува дека, за неисполнување на опасната мисија што треба да се наметне, нема да го видите партнерот повторно жив. Работата што мора да се изврши се состои од кражба на моштите на апостолот во катедралата во Сантијаго.

Изненадена и вознемирена, Лора се упатува кон својата маса. На ваше чудење, Карлос исчезна. Ella го бара, но не може да го најде никаде. Главниот лик решава да ја праша сопственичката на ресторанот дали го видел нејзиното момче како заминува, но тој и вели дека на тоа место пристигнала без друштво, дека покрај неа нема маж. Секој човек со кого имал контакт од тогаш - и кого го прашал за партнерот - Рекоа дека не го познаваат.

Лудост или заговор?

Лора не може да се сети на ништо што би ѝ помогнало да ја разбере нејзината и ситуацијата на Карлос. Единственото сеќавање кое живее во неговиот мозок е поврзано со страшниот напад што го претрпе во Мексико пред некое време.. Всушност, овој настан е единственото нешто во неговиот живот за кое се сеќава.

Ова беше главната причина поради која го запозна Карлос, нејзиниот психолог. Протагонистот по неколку сеанси станал љубител на овој човек, а и двајцата решиле да започнат љубовна врска.

Карлос беше единствената поддршка што ја имаше Лаура од нападот, нејзиниот единствен столб. Мажот ја придружувал и ја навел да се откаже од траумата, но не успеал да и ги врати спомените. Тие остануваат недостапни на почетокот на парцелата. Без нејзиниот партнер, Лара почна да се чувствува изгубено во свет кој воопшто не го познаваше.

Наспроти историските симболи на христијанството

Лаура има само седум дена да го пронајде и испрати лицето кое и се заканувало се што ќе побара. Крадењето на моштите не е лесна задача: остатоците од историјата се погребани во катедралата Сантијаго де Компостела. Неговата точна локација е крипта која ја чуваат обучени агенти. Обезбедувањето се должи на нападите што ги претрпеа различни парчиња од христијанската историја.

временскиот скок

Тогаш делото го враќа читателот во 1983 година, каде се претставени два нови лика: маж на околу четириесет години и Ивана, неговата млада придружничка. Овој пар е посветен на киднапирање деца низ светот. Неговата главна мотивација е да ги пренесе доенчињата во Советскиот Сојуз за да ги претвори во агенти на неговата влада.

Гнездото

Киднапираните деца се однесени во гнездото, таен одметник на советската влада. Комплексот и неговата работа се опишани како злобни и сурови. Во Ел нидо малолетниците биле обучувани за различни задачи. Генерално, тоа беа посебни деца, надарени со необични способности кои и служеа на нацијата во различни области и мисии.

Најголемата нивна задача беше да се инфилтрираат на Запад и да станат заспани ќелии. Доенчињата биле обучени да станат најдобрите тајни агенти на земјата., а неговата крајна цел била да го опустоши западниот регион и на тој начин да победи во Студената војна. Главниот проблем беше што објектот функционираше под команда на област на КГБ што постоеше зад грбот на сопствената влада.

Падот на Берлинскиот ѕид

Советите задолжени за програмата „Гнездо“ никогаш не замислуваа дека, еден ден, светот на Берлин, КГБ и самиот Советски Сојуз ќе пропаднат, отстапувајќи им место на другите политички системи. Како што е невообичаено под тоталитарните команди, беа елиминирани одговорните за објектите каде што беа сместени децата. Во меѓувреме, преживеаните не сакаа да остават сведоци на прекршувањата на човековите права во минатото.

За да ја разрешат ситуацијата, тие се нафатиле да ги избришат трагите, трагите и записите за нивните злосторства, без разлика на времето, државата или личноста за која станува збор. Сепак, историјата успеа да ги достигне до точка да ги остави без ресурси, сојузници кон кои треба да се свртиме или места за криење.

Која е Лаура?

Протагонистот е заедничката нишка што ги поврзува двете временски линии. Таа ќе има одговорност да ги заштити религиозните симболи од терористички манијак додека се обидува да спаси дечко и да ги врати изгубените останки од неговото нарушено сеќавање.

Меѓутоа, како една кревка жена може да изврши мисија со такви квалитети? Можеби Лаура не е личноста каква што мисли дека е.: оној што го изгради со години.

За авторот, Манел Луреиро

Манел Луреиро

Манел ЛуреироМанел Луреиро е роден во 1975 година во Понтеведра, Шпанија. Лоуреиро дипломирал право на Универзитетот во Сантијаго де Компостела. По стекнувањето на диплома, тој служеше како чест соработник на весници како што се Весникот Понтеведра o Светската. Работел и како водител за медиуми како Галициска телевизија. Покрај тоа, тој често работи како сценарист за филм и ТВ.

Луреиро Има напишано и дел од шпанската верзија на списанието GQ, И има честа програма за слушање на Национално радио на Шпанија. Од друга страна, има дел во ТВ-програмата Четврти милениум во четири, кој може да се подеси Mediaset Espaa.

Други книги од Манел Луреиро

 • Апокалипса Z 1. Почеток на крајот (2008);
 • Апокалипса З 2. Темните денови (2010);
 • Игра на тронови: Книга остра како валирски челик (2011);
 • Последниот патник (2013);
 • Отсјај (2015);
 • Дваесет (2017);
 • Вратата (2020).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.