Кои се книжарниците?

Instagram

Интернетот и особено социјалните мрежи се занимаваат со засилување на скоро секој аспект на културата во последните пет години: фотографии од урбана уметност, портрети на млади уметници, електронски книги уредувани од хонорарни писатели и да, исто така aубов кон читање преточена во илјадници фотографии од книги од нова генерација која ветува дека ќе му ја врати на светот страста за буквите.

Најмногу во пораст социјалната мрежа деновиве, Инстаграм, стана совршена изложба за сите оние корисници и пред се за читателите кои сè повеќе ги споделуваат своите литературни предизвици, заеднички читања и страст кон книгите со поголема умешност.

Овие читатели, книжарници, станаа еден од главните моменти на саемот на книгата во Буенос Аирес што се слави деновиве.

(Нови) литературни кафулиња

Прекрасен крај на прекрасниот ден🌝 # пуштимерегиони

Фотографија објавена од B∞ks (@bookstagrammer) на

На 21 април започна Саемот на книгата во Буенос Аирес (Аргентина), состанок што трае до 9 мај. Настан кој служеше за истакнување на најновите предлози од латиноамериканскиот и меѓународниот издавачки пазар, во исто време кога повеќе од еден настан беше посветен на присуството на млади луѓе чие присуство во „реалниот“ свет можеби сè уште нема голема тежина , но тоа го прави во социјалните мрежи: т.н. книжарници.

И се прашуваме, Кои се книжарниците? Како што сугерира нивното име, овие страствени читатели ја претворија социјалната мрежа Инстаграм во нивно лично книжевно кафуле благодарение на хаштагот #bookstagrammmer, покрај многу други групи во кои се прегледуваат книги, се препорачуваат нови читања и, пред сè, sharedубовта кон книгите се споделува благодарение на фотографијата.

Снимките од стотици книги стануваат визуелен ураган кој не само што го претвора уживањето во читањето во нешто подемократско и поразновидно, туку судејќи според оваа треска, новите генерации изгледа дека ја спасуваат страста кон литературата, која почнува да станува вирусна низ целиот нето.

Меѓу овие корисници наоѓаме луѓе како 16-годишник Максимилијано Пицикоти (@thxboywthebooks), добитник на наградата за најдобар книжарџија минатата недела на гореспоменатиот саем во Буенос Аирес. Овој млад човек прочитал 27 книги досега оваа година и е експерт за ова книжевно „држење на телото“ судејќи според презентациите на неговите книги на Инстаграм: плакети во хард рок кафе, придружни книги за романтика, портокалови плишани животни со книги од истите нијанси така натаму, потврдувајќи дека присуството на читателот на XXI век во фотографската социјална мрежа е пред се визуелно искуство кое бара одредена уметност.

💛 Сабота во жолта забава! 💛 Тука во Аргетина е национален ден на книгата! Затоа сакам да ми кажете која е вашата омилена книга. Мојот е домаќин на Стефани Мејер (никогаш не сум го сликал тоа и никогаш нема да го сторам, главно затоа што можам да ги искажам своите чувства за книгата на една фотографија… 🙈) • iFiesta de Sabado Amarilla! 💛 Денес во Аргентина е Национален ден на книгата! Затоа сакам да ми кажете која ви е омилена книга. Мојот е гостин на Стефани Мејер (никогаш не ја фотографирав и никогаш нема да направам затоа што моите чувства кон книгата не можат да бидат изразени на фотографија 🙈)

Фотографија објавена од Макси (@thxboywthebooks) на

Инстаграм не е единствената социјална мрежа во која овие зависници читаат во живо, бидејќи на ова ќе треба да додадеме присуство на книжни клубени (литературната верзија на јутјуберите, специјализирана за читање и прегледување книги на поактивен начин) или блогери, блогери посветени на прегледите на книги на Интернет.

Во овие кругови, новите читатели го надминуваат она што се смета за специјализирана критика за да ги прекршат правилата, да ја демократизираат дисеминацијата на книга и да вежбаат своја верзија на зборот од уста меѓу масите, што им овозможува на новите автори да бидат попознати и да се откриваат старите класици. од новите генерации.

Книжарниците тие стануваат најновиот литературен феномен во социјалните мрежи благодарение на изложеноста, ширењето и создавањето на клубови за читање на платформи како што е особено Инстаграм и други како што се блогови на Јутјуб или Гугл.

И што би бил ти? Instagrammer, booktuber или bookblogger?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво повторно, истоимен.
  Никогаш не сум чул за „книжарници“, „книжобар“ и „блогери“. Ако бирам помеѓу трите опции, ќе останев да бидам „книговесник“.
  Мислам дека е одлично што нови автори и нови и стари книги се рекламираат преку социјалните мрежи. Пред сè, за оние луѓе кои почнуваат да пишуваат или постојат веќе некое време и им е тешко или невозможно да се направат познати преку повеќе или помалку важни издавачи. Проблемот што го гледам е што се промовира многу ефтина, лоша литература и тоа е само затајување. Литературата за бегство е добра, но ако е придружена со одредена длабочина и ако остави трага врз вас, па дури и го менува погледот кон животот.
  Литературен поздрав од Овиедо, Алберто.

бул (точно)