«Како викаат тие проклети, Дон Хуан! Но, лошата гром ги раздели ако ...

Дон Хуан Тенорио

Дон Хуан Тенорио

… Кога го заклучија овој напис, тие не плаќаат скапо за нивните врисоци ». Па, дозволете ми литературната лиценца. Но, дали е тоа Октомври нè напушта уште една година и Дон Хуан се враќа. И јас, пред тикви (што ми се допаѓаат само во кремови) трикови, зделки и костумски забави од англосаксонска традиција, ми преостанува нашата најкласична класика од овие датуми. За евиденција, моето воодушевување од англосаксонците е добро познато. Но има обичаи што не ме освоиле и Ноќта на вештерките е А..

Слушнав како татко ми многупати го рецитира тој почеток и уште неколку стихови од Тенорио. Тие дури ја запознаа целата работа затоа што ги натераа да ја научат на училиште. Тоа, кога сте мали, а родителите се најсилни и најмудри, тоа останува само со вас. Подоцна, ќе научите да ги читате и loveубите тие стихови и универзалната приказна за loveубовта, честа, измамата, лагата и откупот што прво се одрази Тирсо де Молина во исмевање на Севилја и подоцна ја направи Хозе Зорила бесмртна. Тие дури и оставаат урнатини веќе.

Театарски верзии

Сум видел многу претстави на Тенорио на телевизија и во живо. Од најкласичните што се програмираат во митското Студија на РТВЕ 1 -незаборавен е оној на Пако Рабал како Дон Хуан и Конча Веласко како Доња Инес- дури и најавангардната. Се сеќавам на една особено во Фестивал на класичен театар Алмагро 2003 година. Беше конкретно Измамникот на Севилја. CNTC, предводен од Карлос Хиполито, ја крена публиката на нозе таа жешка летна ноќ.

Последната верзија што ја видов беше минатата година. Од прекинувачите. Или наводно. Тоа беше дмонтажа на актерката и режисерка Бланка Портиoо, што ги претвори ликовите во Mad Max badass. Тој исто така сакаше да му го даде културен допир и политички коректно. Така, тој го претставил Дон Хуан како лапав, мачо и криминалец, најлош од најлошите (секако открил барут) што не заслужува да биде романтичен национален амблем што е тој. Но, поентата беше во тоа го задржа оригиналниот стих. И, тоа е суштината, не може да се промени. Актерите направија што можеа, да, друга работа е што се покажа добро.

Како и да е, јас, што Јас сум од старото училиште, Претпочитам возбудувања, кринолини, пердуви и мечеви, што ќе правам. Тенорио може да има илјада претстави од сите форми и бои, но ако сакате да ја извлечете неговата суштина, тогаш тоа повеќе нема да биде тоа што го напиша Зорила. На митовите мора да се гледа со перспектива, во нивниот контекст. И тие се митови токму поради тоа, поради универзалноста на концептите што ги претставуваат.

Тикви и зомби?

Значи, неколку години на овој дел (што се доволни), со оваа тенденција досега да не гледаме себеси преку рамениците, но да лигавиме над странските обичаи, Почнавме да увезуваме тикви, памучни пајажина, дух лепак и рими толку романтични и разработени како „трик или лекување“.. Ние во основа почнуваме да се маскираме како ... било што или да се претвориме во зомби. Бидете внимателни, ми се чини многу добро што, како и секогаш светот, ние ја осветлуваме трансценденцијата и се смееме на разни стравови, особено на смртта.

Фрагмент - Дон Хуан Тенорио

Фрагмент - Дон Хуан Тенорио

соло Јас се жалам дека никој не се маскира во Дон Хуан или во лулавиот Дон Луис Мехија, или капетанот Центелас, или Сиути или макро Бригида. Оние од нас кои имаат одреден дух на Доња Инес, не заради навиките, туку заради вкусот на никаквеците, ни недостасува. Со играта што дава толку многу наши слики. И толку страшно. Улични тепачки меѓу бескрупулозните мечувалци, револтирања, убиства, гробишта и привиди кои сакаат да ве вовлечат во пеколот и чиста и за inубена душа што ќе ве откупи. Трговија што за некои тикви ...

Затоа, си дозволувам од тука препорачајте читање или препрочитување на оваа класика. Да го цениме повторно, да го намирисаме, да уживаме во јазик кој повеќе не се користи, кој се заборава, да се знае дека некогаш сме зборувале така и сме биле такви. Ниту подобро, ниту полошо. Човечката состојба не се смени многу откако сме тука. И можеби донхуаните од сега се аматери и им е погодно да го прегледаат наставникот. Не, подобро, можеби тие се многу полоши од него.

Конечно исто така Јас се повикувам Оваа статија од Артуро Перез-Реверте. Во тоа време, јас се претплаќав на секоја запирка што ја стави и продолжувам да го правам тоа. Значи уште една година се обложувам на Дон Хуан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Изабела dijo

  Дон Хуаните денес можеби дури и не знаат од каде потекнува името.
  Никогаш нема да ги чујат познатите стихови што ставаат крај на отпорот на Доња Инес; можеби само ангелот на loveубовта од затскриениот брег ...
  Како и да е, како добар ученик во училиште за калуѓерки, повеќе ми се допаѓаат стиховите во кои Доша Инес се одрекува од пристојност и живот заради loveубовта.
  „Дон Хуан! Дон Хуан! Го молам
  од твојата благородна сочувство
  или раскини го моето срце,
  или сакај ме, затоа што те обожавам “.
  Штета за крајот, на кој му недостасува само хорот на ангели што пеат, но секако без црковниот „среќен крај“, мислам дека немаше да се изведува толку години.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Изабел, ти ми го даде оној стих што го сакам, можеби е еден од оние што најмногу ми се допаѓа во целото дело. Beе биде затоа што и јас сум од училиште за монахињи, хех, хех. Ви благодариме за вашиот коментар

 2.   Нурилау dijo

  Ај дон Хуан, колку прекрасно годишно состанок имаме со вас. Многу добро патување на Дон Хуанес што не направивте, се присетува Мариола. Исто така, повеќе уживам во класичните верзии, но ако сегашните се направени од почит, а не од екстравагантни и ултрамодерни експерименти, уживам и во нив од почеток до крај. И таа душа на Доња Инес што ја носиш заради твојот вкус за подлиот ме насмеа, 😉, а кој не? Мислам дека ќе прочитам неколку стихови од Дон Хуан.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Дон Хуан засекогаш!