Кои се придобивките од читањето за деца и возрасни

придобивки од читање книга

Се гледаме читање на дете Денес ни се чини слика достојна за фотографирање. И тоа е дека, сè повеќе има оние кои одбиваат книга или што читаат само оние што се задолжителни во училиштата и институтите (па дури и во тие моменти се обидуваат да ги изберат најдобрите). Промовирајте читање на децата не е прашање само на принудување да читаат, туку и на стекнување големи вештини што ги знаат само читателите.

Честопати, на книгата се гледа само како збир на страници што раскажуваат приказна, повеќе или помалку вредна, но малку друго. Но, вистината е тоа читањето со себе носи мноштво предности Што треба да се знае за да се разбере зошто е толку важно да се поттикнува читањето кај децата.

Големите придобивки од читањето книга

La да читате книга не само што ве тера да знаете неверојатна приказна што некој друг ја создал од ништо. Всушност, книгите учат многу повеќе. И доказ е дека може да добиете некои придобивки од читањето, како што е следново:

Збогатете го вокабуларот

Шпанскиот јазик има скоро 100.000 зборови, но никој навистина не ги знае сите. Сепак, los jóvenes тие користат само 25% од тие зборови, додека едно лице со просечно ниво може да знае од 500 до 1000. Просечен писател, може да достигне 3000. Но, што е со останатите?

Точно е дека книгите нема да содржат 100.000 XNUMX зборови, но тие ќе помогнат да се прошири вокабуларот уште од најмала возраст, а тоа ќе ги натера да знаат како да се изразат соодветно во различни ситуации.

читање книга ја подобрува концентрацијата

Подобрете ја концентрацијата

Кога читате, вниманието треба да биде насочено кон книгата, буквите и зборовите што ги пренесувате. Обрнувајќи внимание и фокусирање додека читате, му помагате на вашиот ум да знае фокусирајте се и обрнете внимание на она што го имате во ваши раце.

Y фаворизира разбирање.

Кога детето ќе се концентрира на она што го чита, се претпоставува дека, ако го прашате што прочитал, тој ќе знае како да одговори соодветно. Текстуалните коментари, оние што моравте да ги правите кога бевте млади кога читавте книга, сега се заборавени.

А сепак, тие беа вредни затоа што ве натераа да обрнете внимание на текстот што го читавте и да го асимилирате во вашиот ум за да направи резиме на тоа читање.

Вежбање меморија со книга

Постојат студии кои потврдуваат дека, ако не се користи меморијата, таа се губи. Во денешно време, сеќавањето на нешто едноставно како телефонскиот број на пријатели или адресата на куќата на вашите роднини, понекогаш станува незамисливо, особено да имате при рака мобилен телефон каде што сè е зачувано и нема потреба да се запаметите.

Од друга страна, кога ќе завршите со читање книга, нормалното е да се сетите на приказната, можеби не сите, но многу работи. И тоа, на долг рок, им помага на оние мускули и неврони да не се изгубат.

со книга што учиш да пишуваш

Научете да пишувате

Можеби звучи глупаво, но навистина не е. Читањето помага да се зголеми вокабуларот, но исто така и дека, за време на пишувањето, ти даваш броење на погрешни правописи кои се сторени, затоа што како да тревога аларм во главата и ни кажува дека има нешто во ред со зборот.

Отпрвин тоа можеби нема да се случи, но со текот на времето (и читањето на повеќе книги), сè додека има концентрација при читање, можно е да се напише без грешки, нешто за што денес се знае дека децата се многу склони кон извршувајќи ги.

Читањето книга може да биде досадно кога не ви се допаѓа приказната, литературниот жанр или авторот. Но секоја личност има посебна, тоа што е оној кој сака да чита. И од мала возраст, треба да се обидете да ја пронајдете таа идеална книга за да ги добиете сите придобивки што може да ги донесе нешто едноставно како читање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)