Кога давате книга не давате само книга

Илустрација од (в) Даниел Камарго.

На мудри луѓе. Има бескрајна листа на подароци што сме го побарале. Понекогаш се физички, други само посакуваат, сите се обидуваме да ги направиме добри. И, тоа не пропаѓа книга.

Можеби веќе знаеме дека, според нивната бесконечна мудрост, Кралевите ќе ни го донесат тоа. Y Се надевам дека има повеќе од една, или оној што не го очекуваме и кој паѓа како бакшиш затоа што оваа година се однесувавме добро. Или не, но тие нема да го земат предвид. Книга исто така може да помогне во обелување на гревовите и другите грешки, да нè откупи или охрабри. Значи подари книга, затоа што го давате сето тоа и многу повеќе. Известување

Со книга подарите

Lивоти, приказни и авантури бесконечно Од сите видови и во секое време. И тие никогаш не умираат или завршуваат затоа што тие ќе живеат повторно и ќе започнат секогаш кога ќе го отворите повторно.

Затоа што книгата е

Liveивејте ги тие животи, приказни и авантури безмилосно. Ivesивее во други животи, кои возбудуваат или плашат, што се придвижуваат или одбиваат, што ужаснуваат или триумфираат.

Патуваат до места од минатото или надвор од имагинацијата. ИЛИ застанува и се крши на места што никогаш нема да ги газиме во животот на крв и коски. Еден ден ќе се претвориме во прашина или пепел. Книга ќе постои на илјада начини.

Книгата не е книга

Тоа е хартија, мастило, светло, милиони тастатури, уникатни потези на секој автор кој избира зборови и ги спојува на безброј начини на изразување.

исто така, време е и создавање. Ум кој чувствува, компонира и репродуцира, измислува и сонува, страда и станува емотивно. Тоа дише. Тоа не игра, но дека тој е семоќен бог кој дава животи, ги множи и ги одзема по волја.

Книгата не е само книга

Некој излезе со еден ден само за еден фраза, Еден сликата, Еден Инспирација, Еден полнење, Еден повторно, дури и А. апееста. Или А. задоволство едноставно

Замислете, создадете, вртете време, место, карактери во драми или комедии ... Пред повеќе од илјада години или со прво пробивање што се појави утрово. И го пишува.

Потоа некој Ли, некој проверка и исправи го, некој Уредување и му дава А. телоопипливо или не, некој дистрибуира, некој продава, некој ve, некој купување, некој подари и некој повторно го чита. И целиот процес се повторува со секоја нова книга што доаѓа во светот.

Сите сме книга

Оној што може да биде наш сопствен живот и приказни што некои го отелотворуваат а diario, во некои писма, или во мислења Твитер, WhatsApp, Facebook, Instagram, a блог, Еден artículo, Еден се напомене во постер. Можеби три зборови напишани во лет. Затоа што ако. Затоа што тие не ги носи ветрот.

Нашите интересни или здодевни приказни. Бавно или вртоглаво. Очекуван или конформистички. Сонувачки или реални. Од овој свет или од другите. Или ниту еден. Ние го создаваме секој ден.

Нашата омилена книга

Дека го чуваме од која било причина: рака прво тоа ни влијаеше во детството; оној кој тие дале во посебен или неочекуван момент, оној што тојжалиме што верувавме дека изгубивме еден ден, но се појави, оној што престо пријател и повеќе не се вративме. Фактот дека напишавме за десет години или три месеци, што имаме во рака, фактот дека не сме во можност да завршиме или сепак напишавме после ... не мислам на времето.

Дури и книгата што не ни се допадна

Има место во нашата меморија. „Како можев да го прочитам ова?“, „Каква тула!“, „Какво разочарување!“ Сè додека оној што ќе го оставиме и близу никогаш нема да се врати. Lивоти, приказни и авантури кои не убедија, или дека, да, може да се каже: тие беа многу лошо напишани. Мора да признаете.

Затоа подарете книга

Затоа што давате непобедливо задоволство. Y знаење, култура, време никогаш не изгубено На прекратко постоење Нема да ни даде на сите да читаме, но тие сепак ќе бидат тука кога ќе заминеме. Тие се вечни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.