Кога Првата светска војна за малку не остави без „Господарот на прстените“

фото-1

Британските војници иницираа обвинение за време на битката кај Сом.

Дека судбината е каприциозно е нешто што сите сме го слушнале во одреден момент. Затоа не е ни чудо дека кога го проучуваме животот на некој лик или, едноставно, го анализираме нашиот, ние сме изненадени од тоа како работите би се смениле кога би се случило едно или друго во одреден момент.

Многумина, соочени со овие тапани, ќе се згрозат од помислата за можната дестинација и леснотијата како тоа го решава нашиот пат. Во случај на, на пример,  R.Р.Р. Толкин, судбината за чудо го спаси од страшен крај. Нешто што, накратко, ни овозможи да уживаме во неговата работа и неговиот прекрасен свет.

Што ќе станеше со фантастичната литература ако овој писател умреше на 23-годишна возраст? Па сигурно, без «Хобит “ или „Господарот на прстените“, овој жанр би се развил поинаку и во популарната имагинација, суштества како хобити, џуџиња, орки или џуџиња, тие не би постоеле или едноставно, тие би биле многу различни.

Па, да, само мала околност го спаси Толкин од сигурна смрт многу пред да ги напише книгите што го сместија на „Олимп“ на литературата за фантазија . За да се разберат деталите за ова, потребно е да се вратиме на Првата светска војна и на една од најважните и најстрашни битки на овој конфликт, Битката кај Сом.

Британскиот писател се пријавил на 22-годишна возраст да се бори за својата земја во Големата војна. Тој го стори тоа како многу негови придружници на универзитетот, сите беа желни да ја бранат својата земја. Затоа, должноста стана единствена одговорна за таквата голема одлука, влечејќи на овој начин илјадници несреќни луѓе до пеколот на бојното поле.

Стана дел, по неговото регрутирање, на 11-от баталјон на пушката полк на Ланкашир. Баталјон во кој се приклучи како офицер поради социјалниот статус и академските студии. На овој начин, по одреден период на настава, дојде на фронтот во 1916 година само подготвен да учествува во големата битка на Сом.

Оваа битка, една од најдолгите и најкрвавите на натпреварот, стави крај на животот на повеќе од милион мажи. Вистинска „Апокалипса“ во која беше вклучен Толкин како од а Хобитот en Мардор беше.

Ако едноставниот факт дека сте биле во ова сценарио го натера опстанокот на идниот писател да виси на тенка линија. Настанот се случи за време на ова воинствено патување што дефинитивно ја смени рамнотежата на страната на животот на штета на уверената смрт во борбите.

Поентата е дека, среде овој простор на ужас, кал, смрт и уништување, нашиот лик претрпе многу честа болест меѓу војниците преполнети во рововите. Толки и слабост го погодија Толкин принудувајќи го да се откаже од функцијата на фронтот.  поради болеста наречена, прецизно, „ров“.

Поради оваа причина, тој беше префрлен од 75-та компанија за брза помош на задниот дел и од таму во воз на брза помош назад кон неговиот остров. Нај curубопитно е што, додека тоа се случуваше, минофрлачкиот оган и масивните артилериски бомбардирања го збришаа неговиот баталјон, практично уништувајќи ги сите негови поранешни другари..

Ова се случи неколку дена по неговиот трансфер назад. Од оваа причина, не можеме да не помислиме што ќе се случеше доколку неговиот трансфер беше одложен доволно долго за да го вклучи писателот во овие бомбашки напади. Мора да се каже дека, од сите пријатели на Толкин, само еден успеа да ја преживее војната. Податоци кои ни помагаат да ја разбереме бруталноста и високата смртност на Големата војна.

Конфликтот не успеа да го заврши, но значително влијаеше на „Господарот на прстените“. Аспекти како што е маршот на Frodo кон Мардор (предниот дел), односот помеѓу Frodo y Сем (односот живееше меѓу офицерите и нивните помошници војници) и страшните суштества (воени машини од сите видови) се целосно поврзани со нивните искуства и воени искуства.

Без сомнение, војната речиси го направи светот никогаш да не знае „средна земја“ и суштествата што ја населуваат. Во секој случај, без истата војна, приказната сигурно ќе беше многу поинаква и R.Р.Р. Толкин немаше да биде во можност да го смисли светот што толку фасцинираше и продолжува да фасцинира милиони луѓе.

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   RICARDO dijo

  Одличен напис

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Ви благодарам многу Рикардо. Вистината е дека има многу писатели кои, во одреден момент од животот, станаа војници. Две професии што историјата ги поврзува повеќе пати отколку што мислиме и за кои ќе коментираме во следните објави. Прегратка.

 2.   RICARDO dijo

  ГИ ПРОЧИТАЛЕ ЛЕКОВИТЕ КИПЛИНГ НА ПГМ, многу е интересно што е објавено од форкола

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Па, ми го дадоа релативно неодамна и навистина ми се допадна. Вистината е дека отсекогаш сум бил позаинтересиран за Втората светска војна, но прашање на неколку години ќе се свртам кон читањето околу Големата војна. Во овој момент би ми било тешко да дефинирам кој од двата конфликти предизвикува поголем интерес за мене, хаха

 3.   RICARDO dijo

  ДВАТА Конфликти генерираат повеќе интереси, исто така ми се допаѓа СГМ. КНИГАТА НА ХАРТ Е НАЈДОБРИОТ ШТО ВЕ ОБЈАСНУВА МНОГУ ДОБЕЛО ОБЈАВЕНО ВО НОГОРИЈА ИМАМ ИЗДАВА ВО 2 ДЕЛ

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Јас го запишувам, благодарам за препораката. Сега го читам Антони Бивор од Ардените.

 4.   RICARDO dijo

  ИЗЛЕГУВА ОВИЕ ДЕНОВИ ЗА ФРАНЦИСКИОТ отпор што ќе го купам денес, тоа е МНОГУ МНОГУ СТУДИРАНА ТЕМА И СО СЛОБОДОТ ОБЈАВУВАНО ВО БИК, ИСТА СЕ СКАПА

бул (точно)