Еден од книжевните капетани (и капетан) на морето

Одлево надесно: Немо (Jamesејмс Мејсон), Jackек Обри (Расел Кроу), Волф Ларсен (Себастијан Кох), Ахаб (Хозе Марија Поу), Jonонатан Кларк и Хорацио Хорнблоуер (Грегори Пек)

Денес е едно од морски капетани во литературата, дека има многу д незаборавно за оние од нас кои се убители на жанрот наутичка авантура. Што повеќе, кино ги направи уште понесмртни и популарни, придонесувајќи за ова хоби на нови читатели или, барем, правејќи ги најмрзелите да ги знаат кога станува збор за подигање книга. Запомнете дека тоа не е жанр што секој го сака или е лесен за правење.

Значи, оваа сувенирна ставка оди во капетани како Немо, Jackек Обри, Волф Ларсен, Ахаб, atонатан Кларк, Хорацио Хорнблоуер и капетанот и маркизата Долорес дел Кастиloо. Тие се создадени од такви славни писатели како што се Lesил Верн, Херман Мелвил, Jackек Лондон, Патрик О’Брајан, ЦС Форестер, Рекс Бич или Емилио Салгари.

Nemo

Lesил Верн беше специјалист за создавање книжевни капетани како Грант, Хатерас, Дик песок (кој имаше само 15 години) и, се разбира, Немо. И се смета еден од неговите најфасцинантни ликови. Се појави и во два негови романи: 20.000 XNUMX лиги на подводни патувања y Таинствениот остров.

Es светла, културна, без татковина но со кралство над сите океани на светот. Примерот на современиот човек, на науката, кој владее со технологијата и тој не сака да и се доставува на ниту една влада. Но, неговиот концепт за слобода е над тој на другите и тој го губи тоа. Во филмската верзија на 1954 година Дизни британскиот актер го играше како никој друг Џејмс Мејсон.

Jackек Обри и Хорацио Хорнблоуер 

Ги составив затоа што тие се современици и нивните авантури се случуваат во наполеонски војни на англиски и француски јазик на море. Создадено соодветно од Патрик О’Брајан и Сесил Скот ФорестерТие се два сосема спротивни карактери.

Роговиден хорацио е роден во 1937 и starsвезди 11 романи и 2 раскази. Е засновано во кралската фигура на англискиот морнар Томас Кокрајн. Задебелена и професионална, но можеби и премногу сериозна, во 1951 година беше донесена верзија која обедини три негови романи на големото платно и беше насловена Господинот на морињата. Ја играше специјалист за кинески кино капетани, Григори Пек.

На спротивниот пол е Jackек Обри, протагонист на повеќе од 20 романи, што води смелост до гордост и скоро глупост. Отворен ум, со вкус за музика, вино, жени и добар живот, како и битки. Во кино Расел Кроу Тој исчезна толкувајќи го во Господар и командант.

Ахав и Волкот Ларсен

И јас им одговарам на овие капетани затоа што се можеби најмрачните во литературата, особено „Ахав“ на Херман Мелвил. Ахаб за неговата прекумерна опсесија да се фати Моби Дик што е всушност чудовиштето во себе. И Волкот Ларсен Jackек Лондон е побрутален и најстрашен Немо, но исто така интелигентен и културен.

Во кино Ахаб имал многу лица, но најпрепознатливо е тоа на Григори Пек повторно Тука неодамна во театарска верзија го изведоа великаните Хозе Марија Поу.

Athонатан Кларк

Исто така знајте како "човекот од Бостон', Создаден е во 1946 година од американскиот писател Рекс Бич, кој беше под големо влијание на работата на Лондон. Тоа беше во Светот во ваши раце, каде што Кларк е храбар и бестрашен ловец на фоки од Сан Франциско. Сака купете ја Алјаска од Русите, но неговите планови се менуваат кога ќе се сретне со грофицата Марина Селанова. Грегори Пек повторно беше на кино во А. величествена верзија од 1952 година.

Долорес дел Кастиloо

И кој друг Емилио Салгари да се создаде маркионезата Долорес дел Кастиloо, авантурист и капетан на Јукатан, што е на услуга на Шпанија во Кубанска војна да им донесе оружје на трупите што се борат таму. Еден од ретките романи со женски протагонист сјајна и поразителна како и нејзините машки колеги. И да се потсетиме дека Салгари исто така создаде Капетанот Бура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)