Литературен туризам: одмори во романи.

Дубровник: Да се ​​чувствувам како еден од протагонистите на „Игра на тронови“.

Дубровник: Да се ​​чувствувам како еден од протагонистите на „Игра на тронови“.

Книжевниот туризам е во мода. Понудата за пресоздавање на поставките на вашите омилени романи расте. Од добро познатата и телевизиска сага на  Игра на тронови, Со кои можеме да патуваме голем дел од Ирска, Дубровник, Севилја и други локации до лондонските правци по стапките на Шерлок Холмс, каде што е создаден Музеј на адресата што ја зафати неговиот дом: Бејкер Стрит 221б, адреса што не постоел кога Конан Дојл му дал живот на славниот детектив.

Идејата е успешна: изминатиот Велигден, долината Базтан, место малку познато на повеќето се додека Долорес Редондо не ја промовираше славата од нејзиниот детектив Амаја Салазар, доби целосна окупација, благодарение на читателите на добитникот на наградата „Планета“. .

Како е литературниот туризам?

Општини се приклучат на банда на трендот и туристичките правци почнуваат да се организираат околу романите поставени на нивниот локалитет, приказни каде што околината станува еден од протагонистите. Надвор од класичните маршрути низ Кастилја ла Манча по стапките на Дон Кихот, пред скоро десет години, Виго организираше туристичка рута по стапките на Лав Калдас, детективот создаден од Доминго Вилар, која по две рати исчезна, оставајќи ги читателите да сакаат повеќе. Денес можеме да ја посетиме Ваљадолид следејќи ги сценаријата за Мори момент de Цезар Перез Гуелида o Виторија Гастеиз , шетајќи по улиците каде што интригата на „Тишината на белиот град“ од Ева Га Саенц де Уртури.

Најновиот тренд е дека самите писатели дејствуваат како водичи.. Ова е главното тврдење на трасата организирана од градско собрание на Севилја, да шетаат по улиците на градот рака под рака со писателот Ева Дијаз Перез, автор на Бојата на ангелите.

Otros автори, како Елој Морено, тие сами го организираат, точни според нивниот распоред им овозможува.

Во Шпанија, деловна иницијатива за литературен туризам, Букмејк, лансиран од двајца млади студенти на универзитет, студенти на АДЕ, emема Бош и Мар Хавиер ги добија наградите награда за најдобра претприемачка иницијатива на Центарот YUZZ на Универзитетот во Валенсија. Разликата е во тоа што понудата оди надвор од туристичката патека низ сцените на романите.

Пат низ Валенсија следејќи ги сцените на сагата Валерија од Елизабет Бенавент.

Пат низ Валенсија следејќи ги сцените на сагата Валерија од Елизабет Бенавент.

Интервју за меморија

Actualidad Literatura разговараше со Гема и Мар, креатори на Bookmeup и ова е она што тие ни го кажуваат за нивниот проект:

АЛ: Букмејк Тоа е ваш прв деловен проект кога сè уште сте во факултетска фаза и со тоа ја добивате наградата за најдобар претприемач од Центарот YUZZ на Универзитетот во Валенсија. Дали мислевте дека вакво нешто ќе се случи кога започнавте да ја градите Bookmeup?

BookmeUp: Воопшто не, никогаш не би замислувале да стигнеме таму каде што стигнуваме. Отпрвин, тоа беше само идеја на двајца пријатели кои споделуваат aубов кон читањето и ние само се занесевме. Вистината е дека тоа беше уникатно искуство во кое научивме многу работи и сме многу горди на сè што градиме.

АЛ:  Која е понудата Bookmeup? За патниците со вкус на читање или да ги охрабрат мрзливите читатели да излезат од дома? 

BookmeUp: Bookmeup е услуга каде што читателот може да резервира во рестораните каде вечераат нивните омилени ликови, да ја презема музиката што ја слушаат, да оди да купува од веб-страниците на продавниците каде што тоа го прават и да патува до местата каде се одвиваат нивните приказни. ; да може да го сподели сето ова со останатите корисници.

Всушност и за двајцата, бидејќи од една страна за loversубителите на читањето ќе биде платформа каде што ќе можат да уживаат во сè што ја опкружува нивната омилена книга и да ја живеат приказната како самиот главен лик.

Од друга страна, веруваме дека може да биде голем поттик да се поттикне читањето, а со тоа и туризмот. Ние дури би сакале да создадеме рута насочена кон читање на деца во училиштата, така што таа ќе престане да биде обврска за децата и да стане атракција, да може подоцна да патуваме на местата каде што се одвива историјата. Тоа би бил иновативен и поинаков начин за достигнување до децата преку читање.

АЛ: Шест искуства за патување за почеток, Валенсија, Мадрид, Тангер, Единбург или Базан, следејќи ги Меган Максвел, Елизабет Бенавент, Долорес Редондо, Марија Дуењас и Елена Монтагуд. Како дојдовте на овие избори? Сите писатели, фокусирани на женска публика? Кога е „Игра на тронови“?

Отпрвин, го ограничивме пазарот на романтичен и историски жанр, бидејќи овие типови на книги се прилично подложни на искуство. Откако излеговме на улица за да направиме анкети, го спротивставивме мислењето на нашата јавност со нашите вкусови за читање и со книги што можат да го создадат ова искуство, и така ги избравме.

АЛ: Што ќе можеме да најдеме во Букмеуп една година од сега?

BookmeUp: Се надеваме дека за една година апликацијата ќе биде подготвена за преземање со сите подготвени функционалности и со голема разновидност на поставени книги, не само оние што сега ги имаме на располагање, така што сите читатели ќе можат да уживаат во уникатно искуство со читање.

Од Актуалидад Литература му посакуваме многу успех на Букмеуп и се надеваме дека секоја година понудата е поголема и дека ќе можеме да уживаме во сите одлични сцени што ја поставуваат шпанската литература.

И, ако е наше да тргнеме по свој пат ...

Книжевната туристичка понуда започнува да биде широка и разновидна. Дури и да е така, во моментов, тој дури и не го собира големиот прилив на туристи во потрага по поставките за неговите омилени романи. Повеќето сè уште планираат свои рути, со помош, да, на се повеќе и повеќе веб-страници кои им помагаат на независните туристи да создадат свои тури низ најлитературните улици на шпанската и европската географија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.