Хавиер Реверте: Книги

Африкански пејзаж

Африкански пејзаж

Кога се распрашувате на Интернет за „Книги Хавиер Реверте“, главните резултати се пренасочуваат кон Африканска трилогијаНа Оваа сага е едно од најпрепознатливите дела на Шпанците; во него тој ни ја покажува својата визија за овој загадочен континент. Реверте беше страстен и iousубопитен патник кој знаеше да сними со своето точно пенкало неколку негови блогови низ целиот свет.

Додека патувал низ иконски места, напишал точни описи за пејзажот и луѓето што ги познавал. Во овие белешки тој ги одразуваше сите негови чувства и перцепции, кои подоцна ги дополни со историски податоци. Неговиот богат наратив му овозможи да добие стотици илјади читатели кои ценат дека можат да патуваат секој пат кога ќе ги посетат неговите книги..

Најдобри книги од Хавиер Реверте

Сонот за Африка (1996)

Тоа е книга за патување каде авторот го опишува своето патување низ Источна Африка и ја започнува сагата Африканска трилогија. Маршрутата во форма на круг започнува во Кампала (Уганда), продолжува до Дар ес Салам (Танзанија) и завршува во КенијаНа Работата покажува голем дел од историјата на регионот, нејзината колонизација од Европејците и распадот на африканските монархии.

Цитат од Хавиер Реверте

Цитат од Хавиер Реверте

Реверте детално го раскажува своето патување низ магична територија полна со живот, со тажни и среќни нијанси. Исто така, писателот ги разоткри врските на пријателство што ги изгради со разни староседелци со кои се делеше. Покрај тоа, меѓу редови се однесува на некои важни автори кои го посетиле и пишувале за континентот, меѓу нив: Хемингвеј, Хагард и Рајс Бароуз.

Срцето на Улис (1999)

Во оваа прилика, Шпанците патуваат низ источниот Медитеран и ја опишува неговата посета на три земји: Грција, Турција и Египет. Reverte ви овозможува да ги видите различните емоции предизвикани од наидување на толку многу култура, традиција и литература. За време на неговиот развој, некои места на овие три нации се детализирани, а наративот е надополнет со басни за грчката митологија и други релевантни историски настани.

Додека развојот на текстот продолжува вклучени се некои личности - вистински и фиктивни - претставници на античките времињаНа Тие вклучуваат: Хомер, Улис, Елена од Троја и Александар Велики. За време на патувањето, Реверте, исто така, нагласува значајни места, како што се турскиот брег, Пелопонез, Родос, Итака, Пергам, Коринт, Атина, островот Кастелоризон и Александрија.

Реката на пустош. Патување низ Амазон (2004)

Во оваа прилика, патникот е потопен во порој на импозантна енергија, полна со легенди и авантури: АмазонНа Кога влегува во водите на Амазонија, реверте раскажува фрагменти од домородни приказниНа Патувањето започнува во јуни 2002 година во градот Арекипа, во јужниот дел на Перу. Крајната цел е да стигнеме таму каде што се раѓа таква величествена притока: Невадо дел Мисми.

Попатно, покрај запознавањето со некои градови и градови, Реверте комуницира и со жителите на бреговите на митскиот поток. Патот наложува да се качите на патнички чамци, кануа, па дури и авион во неколку навратиНа И покрај тоа што се разболе од маларија, авторот успева да се опорави и да го заврши патувањето во бразилскиот Атлантик.

Времето на хероите (2013)

Тоа е роман за животот на генералот Хуан Модесто, кој служеше како водач на комунистичките трупи во Шпанската граѓанска војнаНа Приказната започнува во март 1939 година, во последните денови од вооружениот конфликт. Републиканците се подготвуваат да ја напуштат власта, а Франкоистите напредуваат низ најновите освојувања. Во тоа време, Модесто - заедно со други воени лица - организираше излез од владата.

Заплетот опишува аспекти од личниот живот на генералот, како спомени од неговото детство и мали фрагменти од неговиот loveубовен живот. Во меѓувреме, се раскажуваат битките што ги водел и како војниците ги надминаа своите стравови. Лојалност и дружење, ги наполни војниците со галантност за да ги надминат најтешките моменти.

Собрани е авторот

Хавиер Реверте

Хавиер Реверте

Хавиер Мартинез Реверте Роден е во петокот, 14 јули 1944 година во Мадрид. Неговите родители беа: Јозефина Реверте Феро и новинарот Хесус Мартинез Тесиер. Уште од мали нозе го привлекуваше професијата на неговиот татко, нешто што можеше да се види во неговата страст за пишување. Не залудно одлучи да продолжи универзитетски студии по филозофија и новинарство.

По дипломирањето, Работел повеќе од три децении како новинар во различни шпански медиумиНа Во неговото работно искуство, се издвојуваат неговите 8 години (1971-1978) како дописник на печат во градови како Лондон, Париз и Лисабон. Во текот на неговата кариера, тој работеше и на други функции поврзани со неговата професија, како што се: новинар, политички хроничар, писател на уредници и главен уредник.

Литература

Ги направи првите чекори како писател преку сценарија за радио и телевизиски програми. Во раните 70 -ти тој се фокусираше на две негови страсти: литература и патувања.На Во 1973 година тој формално влезе во арената со книжевно со Авантурата на Улис, работа каде што сними некои од своите искуства како глобетротер.

Во 80 -тите тој се впушти во други жанрови: наратив и поезијаНа Започна со објавување на романите: Следниот-последен ден (1981) y Ненавремена смрт (1982), а подоцна и стихозбирката Метропола (1982). Продолжи со патни книги и во 1986 година ја претстави својата прва сага: Трилогија на Централна АмерикаНа Ова е составено од три романи во кои тој ги опишува тешките години на регионот во тоа време.

Реверте изгради обемно и беспрекорно книжевно портфолио, со вкупно 24 текстови од неговите патувања низ светот, 13 романи, 4 книги поезија и расказ. Меѓу неговите најистакнати дела се: Сонот за Африка (1996 година, Африканска трилогија), Срцето на Улис (1999), Траги траги (2005), Реката на светлината. Патување низ Алјаска и Канада (2009) и неговата постхумна работа: Човек на вода (2021).

Добитник е на наградите

За време на неговата писателска кариера беше награден трипатиНа Првиот, во 1992 со наградата за роман на Мадридскиот саем на книгата за Човек на војната. Потоа во 2001 го доби Романскиот град Торевиеја за Ноќта престана (2000). Дојде неговото последно признание 2010, со Фернандо Лара де Новела за Нулта населба.

Смрт

Хавиер Реверте починал во родниот град, на 31 октомври 2020 година. Ова, производ кој страда од рак на црниот дроб.

Дела на Хавиер Реверте

Книги за патување

 • Авантурата на Улис (1973)
 • Трилогија на Централна Америка:
  • Боговите на дожд. Никарагва (1986)
  • Аромата на Копал. Гватемала (1989)
  • Човекот на војната. Хондурас (1992)
 • Добредојдовте во Пеколот. Сараевски денови (1994)
 • Африканска трилогија
  • Сонот за Африка (1996)
  • Вагабонд во Африка (1998)
  • Изгубените патишта на Африка (2002)
  • Срцето на Улис. Грција, Турција и Египет (1999)
 • Билет во еден правец (2000)
 • Сентименталното око (2003)
 • Реката на пустош. Патување низ Амазон (2004)
 • Авантурата на патување (2006)
 • Песната на Мбама (2007)
 • Реката на светлината. Патување низ Алјаска и Канада (2009)
 • Во диви мориња. Патување на Арктикот (2011)
 • Ридови што горат, огнени езера (2012)
 • Пејзажи на светот (2013)
 • Пејте Ирска (2014)
 • Римска есен (2014)
 • Кинеско лето (2015)
 • Њујорк, Њујорк (2016)
 • Ограничува (2018)
 • Италијански апартман (2020)

Novelas

 • Следниот-последен ден (1981)
 • Ненавремена смрт (1982)
 • Полиња со јагоди засекогаш (1986)
 • Дамата на бездната (1988)
 • Сите соништа во светот (1999)
 • Ноќта престана (2000)
 • Лекарот на Ифни (2005)
 • Нека дојде твоето царство (2008)
 • Лорд Пако (1985)
 • Соседство нула (2010)
 • Време на хероите (2013)
 • Знамиња во магла (2017)
 • Man Overboard (2021)

Поезија

 • Метропола (1982)
 • Ранетиот вулкан (1985)
 • Траги траги (2005)
 • Африкански песни (2011)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.