Книги што ги преферираме? види да прочиташ. _ Кирано де Бержерак, _ Фантомот на операта и _ Лес мизерни_

Книги што ги гледаме.

Погледнете да прочитате. Да се ​​соочиме, правам: со некои книги не можеме. Долг, „густ“, тежок за следење ... Или едноставно, и секако дека е така за најмрзеливите, кој се нивни филмски верзии. Верзии што ги сумираат или прилагодуваат тие оригинални текстови и ги прават полесни или сварливи. Или, иако ги прочитавме, мора да го признаеме тоа претпочитаме да ги „видиме“.

Обично ни се случува особено со Големи дела на најдобрите писатели во историјата. И покрај тоа што тие верзии се далеку инфериорни во однос на нивните литературни референци. Уште повеќе, од некои има неколку за избор. Денес Зборувам за три одлични француски класици. Нека секој примени своја.

Кирано де Бержерак - Едмонд Ростанд

Едниот го гледа зборот Кирано и следниот е лицето (и носот) на Жерар Депардје. Или можеби е најстарото од местото што го гледаат Хозе Ферер. Или можеби да Хозе Марија Флотат, кој го свиреше околу овие делови. Но, крени ја раката кој прочитал Александриските стихови на игра што го напишал францускиот неоромантичар Едмонд Ростанд и премиерно беше прикажан во 1897.

На кратко, има безброј лица во кино или театар со текот на времето, но оние на Депардје и Ферер се оние на кои најмногу се сеќаваме. Исто така и најуспешните. Двајцата актери беа номинирани за Оскар (Ферер го освои) за враќање во живот Херкул-Савиниен од Сирано де Бержерак, војник на XNUMX век, поет и романтична референца со одлична каква што беше. 

Сите видовме некои од неговите верзии. Од онаа на Ферер во 1950 година до онаа на Депардје во 1990 година, особено последната, што ако се направи со слушање на француски јазик, се постигнува возвишеното. И искрено, сè уште не го читам.

Фантомот на операта - Гастон Леру

Фаантомот на операта е тука… во мојот ум

Затоа што тоа е она канто кога ќе ги погледнам тие букви. Јас не избирам ниту една нејзина филмска верзија, туку со мјузикл. Оваа и следната титула се сметаат за најдобри во историјата. И, ако вработените беа прашани за авторот на литературното дело, сигурно многумина го дадоа името на Ендру Лојд Вебер.

Познатиот англиски композитор ја украде страницата од нејзиниот вистински творец, Француски новинар и писател Гастон Леру. Плоден жанр автор на готски ужас и мистерија, Леру го објави својот најпознат наслов во 1910. Но, оној што ја воздигна до вечна слава беше Вебер со либрето на незаборавен мјузикл.

Постојат безброј лица и гласови што ги ставија големи пејачи од целиот свет, од митските Мајкл Крафорд се до големиот Onеронимо Раух во својата шпанска верзија и исто така во Лондон. Подигнете ги рацете кои ја посетиле британската престолнина и не сте го виделе тој постер на фасадата на Театарот на нејзиното височество на улицата Хајмаркет. Еден дел од моето најмјузичко срце остана таму трипати.

Се разбира, јас исто така ќе го потенцирам и филмска верзија де 1943 со еден од моите омилени класични актери, Клод Рејнс . Пред да постои тоа на Лон Чани Ср. И последната во која глумеше Eraералд батлер во 2004 година. И ... Ни јас не сум го прочитал.

Бедните - Виктор Хуго

Дали ги слушате луѓето како пеат?

Што да кажам? Ова е едно од најпознатите важни романи на сите времиња. Но, крени ја раката кој ја прочита ЦЕЛО. Не можев и овој пат се обидов. Едноставно, и покрај застојот на францускиот писател, возвишен мјузикл на Клод-Мишел Шенберг и Ален Бублил литературното дело е изедено.

La бесмртна историја на затвореникот Jeanан валжан, неговиот немилосрден гонител Aveаверт, малку Cosette и несреќниот Фантастичен тоа е веќе внесено со други текстови и музика исто толку бесмртно. Ако некој сè уште не го видел мјузиклот, нека се потруди да го стори тоа или барем слушај го.

Имало и многу пејачи кои им позајмиле глас. Од најисториските Колм Вилкинсон до последната и многу кинематографска Хју Џекмен. И на шпански, повторно Аргентинецот чад. Ветувам дека морам да читам повеќе од половина. Но, еден ден не можев повеќе да издржам. И таму продолжува.

Како и да е

Што повеќе наслови имаш? Ајде, направи ја таа листа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.