Федерико Мокија: книги

Книги на Федерико Мокија

Извор на слика за книгите на Федерико Мокија: Pinterest

Дискутирај Федерико Мокија а неговите книги треба да го направат тоа од писател кој бил лидер во продажбата на романи за тинејџери. Всушност, се вели дека благодарение на нивните приказни се појавил младиот жанр за возрасни, теми за возрасни, но раскажани на начин што самите адолесценти биле свесни за нив на „помек“ начин.

Со текот на годините, Федерико Мокија се прослави меѓу великаните, и секогаш кога излезе со книга беше успех, не само во неговата земја, туку и во поголемиот дел од светот. Но, какви книги има Мокија? Која е приказната зад овој автор? Откријте с everything подолу.

Кој е Федерико Мокија

Кој е Федерико Мокија

Извор: Јавно

Првото нешто што треба да знаете за Федерико Мокија е дека неговата вистинска страст, пред литературата да влезе во неговиот живот, беа телевизијата и киното. И не е за помалку, ако земеме предвид дека неговиот татко е usузепе Мокија, Пиполо, сценарист за филм и телевизија, политичар и режисер на бројни филмови и ТВ -емисии.

Сите го живеел своето детство опкружен со кино што неговиот татко му го всадил и покажал, затоа, кога бил доволно возрасен да работи, се одлучил за сценарист во италијански комедии. Поточно, можете да најдете референци за него во филмови од 70 -тите и 80 -тите години.

Почна да работи како асистент на режисерот на филмот Атила флагело ди Дио, филм на неговиот татко.

Сепак, 5 години подоцна, тој се претстави со филм „Пала ал центро“На Проблемот е што успехот на неговиот татко не се повтори кај него, а филмот остана незабележан, толку што Федерико Мокија одлучи да го промени киното за телевизија, нешто што веќе го правеше една година претходно, каде учествуваше како сценарист во прва сезона на Момчињата од трета. Во 3 година тој беше режисер и сценарист на Колегио и овој имаше малку повеќе успех.

Така, тој започна да комбинира телевизија, пишува текстови за успешни програми, а исто така и кино.

И покрај тоа, Федерико Мокија одвои време за своите книги. Тоа беше во 1992 година кога заврши со пишување на три метри над небото, што ќе биде негов прв роман. И, како што се случи со многу автори, таа имаше доволно проблеми за секој издавач да одлучи да и верува. Така, тој донесе одлука самостојно да го објави со мал издавач. За време на тој тип, книгата не започна, и Мокија се фокусираше на својата работа со киното, со филмот Мешана класа 3ª А. Повторно без успех.

Се врати на телевизија, но, во 2004 година, мораше да го напушти кога неговата прва книга почна да се истакнува по 12 години објавување. Односно, тој дојде до него, како феномен во римските средни училишта, и оттаму да се преведе на неколку јазици и да се објави во различни земји како Европа, Јапонија, Бразил ... Истата година книгата исто така, ја доби својата адаптација во кино, премиерно прикажана и дополнително зајакнувајќи го романот.

Се разбира, во тоа време Федерико Мокија се сврте кон својата книжевна страна и ја испроба среќата со вториот роман, имам желба за вас, продолжение на неговиот прв роман, и со ист успех како овој, вклучена и адаптација.

Тие две книги беа само почеток на феноменот Мокија, а следните што излегоа повторно триумфираа до денес.

Книги на Федерико Мокија

Книги на Федерико Мокија

Извор: Твитер

Ако сакате да го прочитате Книги на Федерико Мокија по ред, тогаш овде ги коментираме за да не пропуштите ништо. Имајте на ум дека огромното мнозинство од нив се од саги, односно се состојат од минимум две книги. Потоа има неколку независни, иако тие не се толку познати.

Сага Три метри над небото

Составен е од неколку книги: „Три метри над небото“, „Те сакам“, „Три пати ти“, „Баби и јас“.

Вториот е всушност приказна, не е роман, но одговара на приказната и ликовите што се појавуваат во оваа сага.

Романот н introdu запознава со група пријатели, со нивните личности и нивниот премин од адолесценција во зрелоста, обидувајќи се да го најдат своето место во светот. Протагонистите живеат loveубовна приказна во најчистиот стил на Ромео и Јулија, но модерна.

Сага Извини ако те викам loveубов

Составен од две книги, „Извини ако те викам loveубов“ и „Извини, но сакам да се омажам за тебе“. Тоа беше еден од најголемите успеси на авторот и вистината е дека за многумина тоа е подобро од неговите први романи.

Постои и трета книга, „Очајно ја барам Ники“, но таа не е преведена на шпански и само обожавателите на сагата знаат за нејзиното постоење.

Приказната се занимава со loveубовта помеѓу двојка со голема разлика во годините и пречките што треба да ги надминат за конечно да бидат среќни, и за пријателите, семејството и сл.

Сага вечерва кажи ми дека ме сакаш

сага книги федерико мокија

Составен од две книги: „Кажи ми вечерва дека ме сакаш“ и „Илјада ноќи без тебе“.

Во овој случај, главниот лик е повеќе момчето, Нико, кое штотуку го исфрли неговата девојка и кое одеднаш запознава две млади Шпанки со кои почнува да чувствува нешто повеќе од атракција. Додека не исчезнат.

Сага Тој момент на среќа

Исто така составен од две книги: „Тој момент на среќа“ и „Ти, само ти“.

Во романот, тој н us запозна со два лика кои се разликуваат малку од нормалните, бидејќи главниот лик е еден од најбогатите мажи во светот, а девојката е чудо од клавир. Но, се случува нешто што ги прави патиштата на двете да се вкрстуваат.

Независни романи

Како што споменавме, меѓу книгите на Федерико Мокија тој има и некои други кои се независни, односно тие имаат почеток и крај. Овие се:

  • Прошетката. Тоа е можеби еден од најчудните романи на авторот, бидејќи не сме навикнати на овој регистар. Тоа е краток роман во кој тој размислува за смртта на неговиот татко.
  • Каролина се заубува. Главниот лик на романот има 14 години, девојка како и другите. Додека не се придружи на група девојки во средно училиште и забавите, започнуваат бакнежи, пријателства и традиции и вистинска loveубов.

Дали сте прочитале нешто од Федерико Мокија? Која книга најмногу ви се допадна кај авторот? Дозволете ни да знаеме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.