Книги од Пилар Ер

Кога корисник на Интернет ќе напише во пребарувачот „Пилар Ејр Либрос“, резултатите ја изложуваат работата на добро познат интелектуалец во Шпанија. Па, освен озлогласеноста добиена во националните аудиовизуелни медиуми, авторот роден во Барселона има повеќе од три децении литературна кариера.

Од нејзиниот прв новинарски есеј (1985 г.) натоварен со малку „розови“ откритија, наративниот стил на каталонскиот автор се развива неверојатно. Секако, неговото остро критичко око - изострено благодарение на целиот живот во новинарството - е својствена одлика на сите негови текстови. Затоа, Ејр секогаш се труди да го задржи објективниот фокус на своите книги.

Theивотот на Пилар Ер, накратко

Пилар Ер Естрада е родена на 13 септември 1951 година во Барселона, Шпанија. Таа е втора од трите ќерки, резултат на заедницата меѓу уметникот од Понтеведра Висенте Ејр Фернандез и Пилар Естрада Борахо де Ороско. За време на својата младост студирал филозофија и писма на Универзитетот во Барселона.

Потоа, Ејр ја започна својата новинарска кариера во важни шпански весници. Меѓу нив, Ла Vanguardia, Светската, Интервју y Понеделник лист. Во раните 1990-ти, Ејр направи скок кон телевизијата со личности како Jordорди Гонзалес, Julулијан Лаго, Хавиер Васкез и Марија Тереза ​​Кампос. Главно, тој се појавуваше во програмите на каналот Шпанска телевизија.

Некои од најпознатите книги на Пилар Ер

Богата, славна и напуштена (2008)

Деветтата книга на Пилар Ер раскажува приказни за разни жени - прилагодени на сегашниот концепт на социјалит- Најдобро од шпанскиот шоу-бизнис. Некои елегантни, други енигматични и несомнено сите почитувани за убавината и гламурот што ги покажаа во одреден момент од нивниот живот. Овој социјален статус беше проследен со фактот за формирање парови со мажи обожавани како нив.

Следствено, овие дами станаа вистински starsвезди на безброј настани од политичка, социјална, уметничка, културна природа ... На крајот, протагонистите беа сентиментално предадени од нивните придружници и оставени на нивната судбина.. Тогаш некогашното чувство на моќ и восхит попушти на најдлабоката болка придружена со голема фрустрација.

Волјата за повторно појавување

Пилар Ер го искористи контекстот на протагонистите за да потенцира колку е минлива слава во комбинација со бескрупулозната суровост на розовиот печат. На ист начин, каталонскиот автор го опишува процесот на реинвенција плус потребната храброст што ја покажа секој од нив да стане во осаменост. Сето ова, иако сè уште веруваше во loveубов и со интегритет за пофалба.

Како и во многу текстови на Ејр, неговата заслуга во Богата, славна и напуштена е да обезбеди (до тогаш) необјавени информации за јавното мислење. Понатаму, шпанската писателка го потенцира најзначајниот квалитет - според нејзините критериуми - на женската состојба: способност да се спротивстави во најтешки околности.

Доверлив искрен (2013)

За кој било шпански писател, невозможно е да елаборира интимна биографија за него. Генералот Франциско Франко без да крева плускавци. На крајот на краиштата, тој е човекот кој ја собра целата моќ на ибериската нација скоро четири децении. Во секој случај, Пилар Ер не се двоумеше да напише или да штеди на детали кога ги откриваше најскриените тајни на „Генералисимо“.

Синопсис

Ејр, со неговиот уникатен стил на раскажување, прави обиколка низ најодлучните настани во личноста на шпанскиот диктатор. Прво, трауматско детство, во кое тој акумулираше комплекси поради стравот на целото семејство кон татко алкохоличар. Следно, разоткриена е блискоста на Франко со Кармен Поло, конзервативна жена со тежок темперамент.

На сличен начин, Поло ја одгледал својата ќерка во многу репресивно опкружување и покажал многу jeубоморно однесување кон нејзиниот сопруг. Покрај тоа, Ејр ги истражува биографските детали за другите роднини на Франко, како и јавните личности познати за време на диктатурата. Таков е случајот со Рамон Серано Соер, (во тоа време) принцот Хуан Карлос и Луис Мигел Домингуин, меѓу другите.

Омилена боја ми е зелената (2014)

Ова дело со автобиографски елементи е, до денес, најфалена книга на Пилар Ер. Не залудно, Оваа титула беше финалист за наградата „Планета“ во 2014 година и добитник на наградата за книжевност „Јас Хоакин Солер Серано“. Во согласност, јавноста ја прифати оваа loveубовна приказна чиј развој е полн со не толку пријатни изненадувања.

Аргумент и структура

За време на едно лето на Коста Брава, Пилар Ер поминува три ноќи на страст со Себастијан, згодниот дописник за војната во Франција. Меѓу нив се јавува интензивна loveубов, до таа мера што таа чувствува дека ја постигнала ofубовта во нејзиниот живот. Одеднаш тој исчезнува. Зад себе остава само трага од збунувачки траги што ќе ја натераат Пилар да ги тестира сите нејзини граници.

Во структура која опфаќа 14 поглавја, романот меша надреални сегменти и прашања од лична природа со напредокот на комплицираната истрага. Меѓу овие особености се дијалозите на авторката со нејзините починати родители, како и деталите за нејзината работа и семејните односи.

Совршен господин (2019)

Ејр испреплетувал вистински ликови (вклучувајќи го и неговиот татко) со други измислени ликови за да создаде многу комплетна и забавна приказна. Совршен господин е роман што претставува раскош на каталонската буржоазија за разлика од суровиот секојдневен живот на работничката класа.

Заговор и синопсис

Се чини дека Маурисио Касасновас го има сето тоа во животот: ветувачка иднина како наследник на голема фабрика за текстил, придружувана од убава и интелигентна жена. Покрај тоа, тој води живот полн со луксуз во него како член на богатата елита на Барселона по Граѓанската војна.

Но, за време на посетата на компанијата, тој се в loveубува во Ампаро, работник пред кого не може да се задржи.. Затоа - наспроти разумниот совет на неговиот татко - Маурисио целосно му се предава на својот нов lубовник. Најлошото: Тоа е само прва во низата лошо советувани одлуки чии реперкусии ќе го прогонуваат до смрт.

Јас, кралот (2020)

Во оваа пригода, Ејр се потопува целосно во животот на една од најчестите фигури на насловните страници на шпанските весници денес: Хуан Карлос Први. Зборуваме за еден од најрелевантните монарси (ако не и најважниот) во современата европска дипломатија. На ист начин, тој беше крал обдарен со непобитен аура на чест ... дојде до помалку во текот на XNUMX век.

Кои се причините за таквата загуба на престиж? Дали тоа беше алчност, можеби aубовница или можеби нејзината огромна ароганција? Пилар Ер ја анализира секоја од гореспоменатите можности притоа презентирајќи му на читателот многу интимни детали од животот на кралот. Од неговото детство како марионета на неговиот татко и Франко, преку несериозната млада Казанова, до тажен пад заситен со полемики.

Список на книги на Пилар Ер

Насловите претходно опишани во овој напис се изоставени од следниот временски рок.

 • Випс: сите тајни на познатите (1985).
 • Сè започна во клубот Марбела (1989).
 • Алејата на заборавот (1992).
 • Womenени, дваесет години подоцна (1996).
 • Кико Сабате, последниот герила (2001).
 • Сајберсекс (2002).
 • Два Бурбони на дворот на Франко (2005).
 • Тајни и лаги на Кралското семејство (2007).
 • Романот (2009).
 • Царска страст (2010).
 • Марија Ла Брава: Мајката на кралот (2010).
 • Осаменоста на кралицата: Софија живот (2012).
 • Кралицата на куќата (2012).
 • Не ме заборавај (2015).
 • Loveубов од исток (2016).
 • Кармен, бунтовникот (2018).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)