Книгите на Хуан Гомез-Јурадо

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо.

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо.

Книгите на Хуан Гомез се објавени во повеќе од четириесет земји. Според Амазон, неговите романи Амблемот на предавникот y Лузна тие станаа најпродавани електронски текстови во текот на 2011 година, соодветно на 2016 година. Понатаму, шпанскиот автор беше еден од првите писатели што објави во електронски формат на шпански јазик, (Божји шпион, 2006).

Неговите книжевни дела опфаќаат различни жанрови. Од возбудливи трилери за возрасни -Црн волк (2019) - преку популарни младински и детски серии, дури и нефантастични приказни. Особено, сагите на Алекс Колт y Реккатадорес тие култивирале милиони читатели на деца и адолесценти ширум светот. Затоа, многу е веројатно дека има уште епизоди во двете серии.

За Хуан Гомез-Јурадо

Раѓање, студии и работни места

Роден е во Мадрид на 16 декември 1977 година. Тој се стекна со диплома за информатички науки на Универзитетот ЦЕУ Сан Пабло. Во својата новинарска работа тој работел за медиуми како на пр радио Шпанија, Канал +, ABC y Светската, меѓу другите. Дополнително, тој беше соработник на списанијата Што да прочитате, Собори y Преглед на книгата NY Times.

Гомез-Јурадо има учествувано и на подкасти (Семоќен y Еве џинови) и на каналот „Seriotes de AXN“ (YouTube). Тој беше еден од пионерите автори во шпански јазик во електронски формат, како дел од „1libro 1euro“, колективна иницијатива на писатели. Амблемот на предавникот (2008), неговиот трет роман, му ја донесе VII меѓународна награда за роман во градот Торевиеја.

Книгите на Хуан Гомез

Неговите романи за возрасни

До денес, писателот од Мадрид создаде девет наслови насочени кон публика за возрасни. Во сите нив, Хуан Гомез-uraурадо достигнува нивоа на неизвесност способни да ги натераат неговите читатели да задржат здив од првата до последната страница. Ниту, пак, тој бега од трнливи или контроверзни духовни проблеми; Тој ги детализира без прикривање и предрасуди. Поради неговото добро ракување со нарацијата, неговите дела за возрасни секогаш се истакнуваат.

Овие карактеристики се познати во книгите како што се Договор со бог (2007), Легендата за крадецот (2012) y Тајната историја на г-дин Вајт (2015). Според тоа, некои медиуми -ABC o Културниот, на пример - тие го опишуваат Гомез-Јурадо како „мајстор на трилерот“. Списокот на неговите романи за возрасни го комплетира:

Божји шпион (2006)

Некои коментари издадени од читатели на брендот за литературни портали Божји шпион како контроверзен текст. Гомез-Јурадо нецеремонично опишува различни протоколи и безбедносни процедури во рамките на Ватикан среде многу напнат контекст. Потоа, читателот е ангажиран во истрагите во врска со убиството на двајца кардинали за време на Конклавата за избор на нов папа.

За да се разјаснат фактите, криминалниот психијатар Паола Диканти ги здружува силите со отецот Ентони Фаулер. Среде заплетот, откриено е постоењето на сериски убиец чија цел се црковните власти. Тежината на истрагите е максимална, бидејќи на официјално ниво смртта на кардиналите не се случува.

Амблемот на предавникот (2008)

Наративот започнува во 1940 година, кога група лебдат Германци се спасени од трговски поморски брод. Како благодарност, капетанот на бродот добива подарок злато и скапоцени камења. Предметниот подарок е всушност амблем поврзан со искуствата на Пол, млад сираче од Минхен. Тој по секоја цена сака да ја открие вистината за контрадикторните извештаи околу смртта на неговиот татко.

На секојдневниот напор да се преживее, се додава безусловна loveубов кон еврејска девојка, малтретирање на братучед и влегување во масонеријата. Со сите овие елементи, Гомез-Јурадо го враќа читателот назад во годините на растот на моќта на нацистите, пред консолидацијата на Третиот рајх.

Пациент (2014)

Тоа е роман со многу високи дози на напнатост што го држи читателот во неизвесност во текот на 36 часа од неговиот развој. Не залудно беше меѓу најчитаните книги за 2014 година. Главниот јунак, познатиот неврохирург Дејвид Еванс, се соочува со непремостлива морална дилема во трката со времето. Како да се одлучи помеѓу најсветото (семејство) и акција што може да ја промени историјата засекогаш?

Од една страна, лекарот бил уценуван од психопат кој ја киднапирал својата мала ќерка Јулија. Заканата: тој мора да остави пациентот што работи да умре, инаку Julулија умира. Од друга страна, откриен е идентитетот на пациентот ... ништо повеќе и ништо помалку од претседателот на Соединетите држави.

Хуан Гомез-Јурадо.

Хуан Гомез-Јурадо.

Лузна (2015)

Сајмон Сакс ја пренесува сликата на интелигентен и среќен млад човек - очигледно - без никакви недостатоци во животот. Покрај тоа, тој има можност да стане милионер поради претстојната продажба на извонреден алгоритам (измислен од него) на мултинационална. Сепак, главниот јунак крие огромна егзистенцијална празнина поради неговите несмасни социјални вештини, особено со жените.

Среде депресијата, Симон решава да се сврти кон страниците за средби преку Интернет со цел да најде партнер. Потоа, тој интензивно се в inубува во Ирина, и покрај тоа што е „неорганска врска“ оддалечена илјадници милји. Но, таа крие вознемирувачка тајна, која може да биде поврзана со мистериозната лузна на нејзиниот образ.

Белата кралица (2018)

Маестрален трилер се фокусираше на ликовите Антонија Скот и Јон Гутиерез, обајцата жители на населбата Маласања во Мадрид. Таа е многу решена и храбра да ги решава туѓите проблеми, додека непрестајно се бори со нејзините внатрешни демони. Тој има слична личност, прилично предиспонирана да помогне, иако без можноста за успех каков што има неговиот партнер.

Текстот е структуриран во кратки поглавја, полн со несигурност и изненадувачки пресврти. Затоа, тоа е многу зависно и динамично читање, достојно за продолжување. Всушност, продолжението беше објавено во текот на 2019 година: Црн волк. Објавувањето ги истражува длабочините на психата на Антонија ... Дали има заклучоци? Да, со неа само едно е сигурно, нејзиниот единствен вистински страв е од самата себе.

Серија Алекс Колт

Станува збор за сага со тема за дете-млади чиј протагонист е Алекс Колт, преслатко, бавно и многу храбро момче. Малото човече се пренесува преку слајд до некое место во вселената. Таму дознава дека е избран за заштитник и спасител на целиот космос. Поради оваа причина, Алекс формира одред со група ексцентрични иселени вонземјани кои ја истражуваат целата галаксија.

Како што напредуваат книгите, се открива заканувачка трка желна да ја избрише Земјата, Заркијанците. Гореспоменатите елементи ги меша Хуан Гомез-Јурадо во патување преполно со возбудливи авантури, раскажано на многу забавен и забавен начин. Серијата е составена од четири наслови, секоја вешто ја илустрираше Фран Фериз. Тие се споменуваат овде подолу:

 • Алекс Колт. Вселенски кадет (2016).
 • Алекс Колт. Битката кај Ганимед (2017).
 • Алекс Колт. Тајната на Заркот (2018).
 • Алекс Колт. Темна материја (2019).

Серија Реккатадорес

Тоа е уште една од сагите со тема за деца и млади од Хуан Гомез-Јурадо. Направени се во соработка со детскиот психолог Барбара Монтес и се карактеризираат со илустрации на Фран Фериз. Тие се создадени со цел да се поттикнат навиките за читање кај деца и адолесценти, како и да се промовира loveубов кон животната средина.

На темите како што се добро однесување, дружење или лојалност се пристапува со добра смисла за хумор што се смета за многу природно. Се разбира, нема недостаток на авантури и активирачки мистерии на многу моќно застој. Досега се објавени четири наслови во оваа серија:

 • Мистеријата за Пунта Ескондида (2017).
 • Рудниците на пропаста (2018).
 • Подводната палата (2019).
 • Темната шума (2019).

Публикации за независна литература за деца

Хуан Гомез-Јурадо напиша две прозни книги наменети за публика од дете-млади: Други гласови (како коавтор; 1996) и Седмиот принц (2016). Последново е прекрасно раскажување приказни, многу волшебно поради метафорите што се користат навремено за да се додаде длабочина. Главниот јунак е малиот Бенјамин, најчувствителниот меѓу синовите на монарсите на многу далечното кралство.

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Доколку се појави жестокиот змеј - наводно - тој мора да го одбијат неговите браќа, најсмелите воини во кралството. Никогаш не би било мисија за деликатниот Бенјамин, но ... Приказната остава прекрасна лекција за распространетоста на интелигенцијата над силата и почитта кон оние кои се сметаат за различни. Покрај тоа, врвната илустрација на Хозе Анхел Арес заврши едно фантастично дело.

Неговата нефантастична книга

Масакр на Вирџинија Техника: Анатомија на измачен ум (2007) е едно од најистражувачките дела на новинарските квалитети на Хуан Гомез-Јурадо. Тоа е хроника раскажана со многу течен јазик, чијашто суровост и ниво на детали можат да ги збунат несомнените читатели. Слично на тоа, атмосферата на вознемиреност е многу густа поради нарацијата во стилот на трилер и обилните вистински фотографии од трагедијата.

Најголемата заслуга на авторот е изградбата на психолошкиот профил на Чо Сеунг-хуи, извршителот на масакрот извршен со необична студенило. Корејски студент роден во Кореја заврши со убиство на 32 соученици од неговиот кампус пред да изврши самоубиство. Иако многу од сигурните слики на настанот може да изгледаат есхатолошки, во ниту еден момент нема извесен морбидитет или непочитување од страна на известувачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   КАРМЕН СЕЦИЛИЈА АЛБАРАЦИН ХЕРНАНДЕЗ dijo

  Ми смета интересно, жанрот што го користеше Хуан Гомез uraурадо

 2.   Аурора росело dijo

  Ми се чини дека е одличен писател на интриги романи ... за помалку од една година ги прочитав сите негови романи ...