Вероника Рот: книги

Книги на Вероника Рот

На оние кои сакаат младешки и дистописки книги, во кои тие претставуваат иднина на општества, класи, итн. сигурно името на Вероника Рот и нејзините книги добро им е познато.

Но, која е Вероника Рот? Какви книги имате напишано? Ако не ја знаете, или напротив, ако ги знаете нејзините најпознати книги, тогаш ќе ви кажеме за сите оние што таа ги напишала и за нејзината биографија.

Која е Вероника Рот?

Која е Вероника Рот?

Извор: дивергентен блог

Вероника Рот се прослави поради трилогија. Поточно, Дивергентно. Таков беше успехот што за кратко време го адаптираа во филм, и тоа дополнително ја зајакна кариерата на овој американски писател роден 1988 година. Се разбира, тој е роден од татко Германец, Едгар Рот и мајка Американка, Барбара Риџ (кој исто така има полско потекло).

Su животот ги помина првите години во Newујорк, но кога неговите родители се разведоа, а неговата мајка повторно се омажи, тој живееше во Илиноис, во Барингтон.

Уште од мала сакаше да пишува, а и да чита. Нејзиното семејство беше голема поддршка за неа, кога, кога открија дека има талент за пишување, ја охрабрија да ги насочи напорите да се подобри и да се обучи за тоа. Така, тој се запишал на Универзитетот Северозапад каде студирал „Креативно пишување“.

Таа има диплома во таа кариера и исто така беше поттик за пишување на нејзината прва книга. Отпрвин тоа беше само нацрт, место каде што го фати она што го учи од својата кариера, додека го користеше како гаранција за одмор од работните места на колеџот. Името на таа книга? Дивергентни. Всушност, Вероника Рот тврди дека првиот пат кога таа „контактирала“ со таа приказна била на нејзиното патување во Минесота, на колеџ.

Очигледно, тој го објави, и таков беше успехот што во 2011 година беше признат во 15 земји. Затоа, тој изјави дека се работи за трилогија. 2011 година беше исто така одлична година за писателката бидејќи се омажи за фотографот Нелсон Фитж.

Една година подоцна, тој доби компанија за филмска продукција, Самит Забава ќе ја забележи таа книга, и продадете ги авторските права за филмската адаптација. Истата година, веќе во 2012 година, го издаде вториот дел, Insurgente.

Во 2013 година беше редот на Леал. И сигурно знаете дека адаптациите на сите книги беа направени, собирајќи доста успех.

Што се однесува до наградите, има две доста релевантни. Од една страна, во 2011 година, кога заедницата Goodreads ја додели како Омилена книга. Една година подоцна, исто така и на Goodreads, ги освои наградите за најдобра научна фантастика за млади за возрасни и фантазиска приказна.

Надвор од трилогијата Дивергент, Вероника Рот има објавено и други романи, овие со помал успех затоа што за нив не е слушнато. Сепак, ќе ги коментираме подолу.

Книги на Вероника Рот

Книги на Вероника Рот

Извор: Град на книги

Од Вероника Рот, книги што навистина триумфираа и значеа револуција, ги нема многу. Всушност, само првите три што ги извади, Различни, востанички и лојални, сите од дивергентната трилогија.

Сепак, тоа не значи дека авторот престанал да објавува, далеку од тоа. Неговата книжевна кариера започна во 2011 година и с still уште трае во 2021 година. Затоа, ние ви кажуваме за неговите книги.

Различна трилогија

Различна трилогија

Започнуваме со првите книги од Вероника Рот, а тоа се Divergente (2011), Insurgente (2012) и Leal (2013). Сите тие ја раскажаа приказната за Беатрис, девојка која, наместо да има вештини за една фракција од своето општество, ги имаше сите. И тоа беше опасност, дури и да отиде дотаму што ќе биде осудена на смрт ако ја откријат нејзината тајна. До неа, го имаме Куатро, придружник на главниот лик.

Трилогијата беше хит со дистописки книги. Всушност, излезе истовремено со Игрите на гладот, што го направи неговиот успех уште поголем.

Раскази поврзани со Divergent

По завршувањето на трилогијата Дивергент, Вероника Рот продолжи да им дава „подароци“ на обожавателите, а резултатот од тоа беа кратките приказни што ги произведе. На пример, Четири: збирка од историјата на Дивергент, во која состави пет кратки раскази кои раскажуваат делови од животот на Четири, или неговата гледна точка за одредени поглавја од оригиналната приказна. Се разбира, не беше премногу долго, бидејќи имаше едвај 257 страници (во споредба со трилогијата, скоро и да не беше книга на оваа).

Насловите на овие пет приказни се:

 • Бесплатни четири.
 • Трансферот.
 • Започнете.
 • Приказна за Синот.
 • Предавник.

Дуолошки знаци на смрт

По завршувањето со Дивергент, Вероника Рот ја проба среќата со нова приказна, во овој случај дуологија, односно две книги: Марките на смртта, од 2017 година; и поделени дестинации, во 2018 година.

Приказната немаше големо влијание, бидејќи не беше адаптирана за кино. Но, тие не беа последните книги на авторот.

Крајот и другите почетоци: приказни од иднината

Во 2019 година, верен на фактот дека секоја година објавува книга, авторот го објави „Крајот и другите почетоци: приказни од иднината“. Тоа е единствена книга (првата што ја прави) и тоа се состоеше од кратки приказни.

Дуологија Ние бевме избрани

Конечно, во 2020 година, авторот продолжи со дуологија. Во 2020 година тој го објави „Ние бевме избрани“ и се очекува следната книга да излезе во 2021 година, иако с nothing уште не се знае ништо за тоа.

Слушај

Hearken е кратка приказна со која Вероника Рот соработуваше на дистописката антологија на кратки приказни Shards & Ashes. Заплетот се врти околу а девојка која добива имплант на мозок и може да ја слуша музиката на умирање среде апокалипса.

Вероника Рот нема објавено многу повеќе, но ја има својата официјална страница на која ќе ги најдете вестите што ги објавува. Засега, неговата најнова книга е Избрани сме, но не исклучуваме дека има најава за вториот дел од оваа биологија. Дали ви се допаѓа авторот? Какви книги сте прочитале за неа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.