Книги на полица за книги. Приказни и автори од вчера, денес и засекогаш

Започнува Април во тешки и неизвесни околности, страда и издавачкиот свет. Во месецот на книгата задолжителен престој дома нè наведе да погледнеме во полици, на сите оние кои се таму од кога се сеќаваме. Полици кои се исполнети со копии чијашто потекло веќе сме ги заборавиле. Книги на нашите татковци или оние што ги стекнавме. Книги што веќе тие немаат сопственик затоа што тие веќе припаѓаат на сите и се дел од куќата. Книги што можеби сè уште не сме прочитале, и покрај тоа што ги гледав таму цел живот. Книги на многу внимателни колекции или џеб. Ова е преглед на некои за нив. Тие се моја куќа, но можат да бидат и сите. Y тие секогаш придружуваат. Во војна и мир.

Стари колекции

Салват, Алијанса, Мил, круг на читатели, Чаир, Австрал... Секој од нив произведе повеќе или помалку внимателна колекција. Во мојата куќа - и сигурно во таа на многумина - има најпрепознатлив за Салват, со титули класици на светската литература. Постојат и такви на Кристи Агата, во неговата најпозната џебна колекција, која беше онаа на Уреднички Молино. Или оние од Австралија, особено титулите на Шпански автори. Неговиот џеб Дон Кихот е чудо од кондензирано издание, но тешко може да се прочита. Тие ги обновуваа изданијата, но го оставија истиот дизајн.

Дури и тоа списание, сега и класично, што беше тоа на Избори од Најдобриот читател (сеуште работи), лансираше издание во формат на книги на романи или приказни, како она што го гледате таму, во кое беше вклучено Базен со крв, една од расказите за Плинио од Франциско Гарсија Павон, или Љубовна приказна од Ерих Сегал.

Посебно се споменуваат силно изработени збирки со врзани тврди корици, со таа сепија тешка или многу многу тенка хартија и убаво внатрешно издание. Тие вообичаено беа наменети за такви универзални класици како Раскош de Гете, најдобрите дела на Молиер или големи руски автори како Горки.

Суштински класици

Не недостасуваат на полица или во куќа. Во кое било издание и формат.

Декамерон

Уникатните приказни за Бокачо, сега поуникатно, каде друга пандемија го опустошува светот. Кој знае дали сега не се пишуваат или раскажуваат други приказни што ќе бидат Декамерон на XNUMX век.

Ана Каренина

Ако нема Толстој на полица, нема полица. И ако има, тоа е приказна за грофицата Ана Каренина или монументалната Војна и мир. Претпочитам пребројување Вронски повеќе отколку да го победиш бакарот во Аустерлиз, навистина.

Силата и славата

Ниту може да недостасува Грем Грин. Со овој наслов или со познаникот Бунт на фармата, од Georgeорџ Орвел, кој исто така е таму, го ставаме уделот на романите со критичко-социјална компонента.

Мигел Строгоф

Ulesулс Верн Можете да наполните цела полица со вашите романи. И приказната за најхрабриот курир на Царот е една од најзабавните.

Фонтановејуна

Дон Лопе де Вега го напушти плачот, кој беше историски, на целиот народ што плачеше против злоупотребата на моќ. Но, тој остави и повеќе комедии за да надокнади, како на пр Глупавата дама o Кучето во јасли.

Божествената комедија

И да затвориме со друга италијанска класика, секогаш ќе имаме Данте Алигиери и нивното вечно слегување во пеколот, за да нè потсети дека тие сè уште се таму.

Малку од сè

Од Кама Сутра a отиде со ветрот, поминува низ Господинот Капоне не е дома. Стиховите на Федерико Гарсија Лорка со оние од Балади Шпански или со Сатирикон. Патување од Маршрутата на Дон Кихот de Азорин и кастилските полиња на Секира. Неволјите на Дневник на пензионер на Делибас и опасностите од сагата за Дукај постигна Лајос Зилахи. Или филозофијата на Критиката на Хаиме Балмес коегзистира со таа скоро автобиографија и примерок од објективизмот на Ayn Rand en Оние што живеат. Стотици приказни за избор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Марија Росарио dijo

    Секогаш ја читам „Тековната литература“ со голем интерес, затоа се охрабрувам да се консултирам со наслов што денес ми го привлече вниманието, „Бунт на фармата“: не е од Georgeорџ Орвел? Не го гледам тоа како автор на Греам Грин ...