Хавиер Ириондо: книги

Фразата на Хавиер Ириондо

Фразата на Хавиер Ириондо

Кога корисникот на Интернет го бара барањето „книги на Хавиер Ириондо“, најчестиот резултат укажува на тоа Каде ве носат вашите соништа (2012). Исток бестселер Тоа беше дебитантска карактеристика на шпанскиот писател (со повеќе од триесет изданија). Оттогаш, познатиот шпански претприемач го искористи успехот на тоа лансирање за дополнително да ја промовира својата успешна говорна кариера.

Другите книги на Ириондо се Место наречено судбина (2014), 10 чекори до вашиот личен врв (2016) y животот те чека (2019). Во сите нив, тој изложува инспиративни приказни — некои врз основа на неговите сопствени искуства — со позитивна позадина и личен раст.. Затоа, неговите текстови имаат очигледна цел за читање самопомош.

Каде ве носат вашите соништа (2012)

Краток преглед

Давид, искусен планинар, го губи својот другар за качување во фатална несреќа додека пешачете по Хималаите. По враќањето во татковината, умот на главниот лик останува заглавен во трагедијата и во длабока депресија. Тој решава да се соочи со своите стравови дури кога Џошуа, мистериозен учител, ќе му пукне во животот.

учењата на Џошуа

Потоа, Дејвид одлучува да се врати на највисокиот планински венец во светот придружуван од неговиот нов „духовен водич“. Вториот раскажува приказни, анегдоти и размислувања кои му помагаат на главниот лик да ги разбере своите емоции. Исто така, монолозите на наставникот нè повикуваат да му пристапиме на животот од различни перспективи, каде што најважно е да го нахраниме пламенот на соништата.

На овој начин, Дејвид постепено успева да ја прифати загубата, првиот чекор во учењето од минатото, колку и да е болно. По прифаќањето, „чиракот“ може да ги анализира, разбере и надмине нивните стравови. На овој начин, можно е да се пробијат сопствените граници и да се промовира постоење полно со надежи вкотвени во верата во себе.

Истакнати фрази

„Вашето минато не ја одредува вашата иднина“.

„Стравот од страдање е полош од самото страдање., а во повеќето случаи тие грижи дури и не се материјализираат“.

"Ако сакате да ја преземете контролата врз вашиот живот, треба да се ослободите од овие лажни граници. да лета повисоко.

"Омразата е како оган, кога не е исклучен, троши се“.

"Целиот свет размислува за промена на човештвото. Тешко дека некој ќе се промени себеси“.

Место наречено судбина (2014)

Синопсис

Дејвид се враќа во Бостон откако ја расфрли пепелта на Џошуа во околината на манастирот Ронгбук (Префектура Ксигазе на автономниот регион Тибет, Кина). Со себе ја носи „кафеавата книга“, подарок што му ја подарил учителката пред да замине во друг авион. Исто така, протагонистот чувствува обновена надеж по завршувањето на тежок циклус од неговиот живот.

Во Масачусетс, Давид се обидува да ги примени учењата на Исус Навин. Поради оваа причина, тој не се двоуми да му помогне на својот пријател Алекс, кој е крајно потресен поради семеен конфликт. Во средината на неговата „мисија“ тој мора да се соочи со нови несигурности, отелотворени, меѓу другите прашања, со појавата на Викторија, загадочна жена која го наведува да ја пронајде вистинската смисла на љубовта.

10 чекори до вашиот личен врв (2016)

Оваа книга го претставува практичниот метод за примена на заповедите изложени во Каде ве носат вашите соништа. Затоа, серија вежби, квизови, размислувања и микро приказни изложените се наменети да му помогнат на читателот да ги надмине своите стравови. Така, очекуваниот ефект е преземање контрола и зајакнување на поединецот.

Темите истражени во книгата

 • Гледањето на целта е важно за да се постави првото светло на патеката
 • многу е потребно простување
 • Енергијата која е способна да придвижи сè во светот
 • Моќните предности на фокусот и грижата
 • Невидливите сили кои управуваат со животите на луѓето
 • Клучно е да се знае кој и каде е непријателот
 • Стравот да не биде доволно е најголем од сите
 • Акциониот план
 • Формирање на конструктивни навики
 • Моќта на одлуката.

животот те чека (2019)

Синтеза

Софија таа е зрела жена која, очигледно, не треба да се жали како поминал нејзиниот живот. Сепак, да И покрај тоа што е многу успешна на професионален план, таа чувствува дека нешто недостасува за да се чувствува сито и среќно. Но, сè се менува кога главниот лик ќе биде примен во итна болница. Искуството го тера да размисли кои се навистина важните работи.

При напуштање на болницата, Софија решава да тргне по патот на личната еволуција со Маја, нејзиниот љубезен и внимателен цимер. На тој пат на самооткривање, протагонистката ги остава зад себе сите грижи поврзани со иднината и го прифаќа вистинскиот извор на исполнување: живеењето во сегашноста.

Собрани е авторот

Хавиер Ириондо

Хавиер Ириондо

Неколкуте познати лични податоци за Хавиер Ириондо Нарваиза стигнаа до јавноста преку различни интервјуа. Познато е дека е роден во 1966 година во Залдибар, Баскија, Шпанија. Уште од рана возраст копнеел да стане спортист со висока конкуренција. а за ова емигрирал во САД по завршувањето на средното образование.

Во северноамериканските земји, залдивартара стигна до професионалната елита во Цеста Пунта, дисциплина (варијанта на Frontón) со потекло од Баскија. Сепак, тој сон се оствари кога во 1988 година топчиите на американските лиги штрајкуваа речиси три години. Следствено, тој беше принуден да ги преиспита своите цели заедно со повеќето негови колеги.

потребната промена

Невработеноста го принуди Ириондо да живее од трговија. Во тоа време, тој немаше самодоверба и говорни вештини за да се вклучи во односите со јавноста и да ги пренесе своите идеи. Од оваа причина, младиот Шпанец започна огромен самоук тренинг со цел да стекне верба во себе и учење за ефективно комуницирање во бизнисот.

Во овој поглед, тој објасни во интервју со Рикардо Ламас (2017): „Јас бев свој пациент, морав да се излечам… Бев мојот најголем непријател“. Од тој момент, Ириондо ги постави темелите за конференциите што почна да ги одржува од 1991 година. Подолу се некои од најчестите слогани во текстовите и презентациите на шпанскиот автор:

 • "најважниот разговор што ќе имаш во животот е оној што го имаш со себе без да знаеш“
 • Кога човек не може да го контролира својот внатрешен глас, тој му ја „киднапира главата“ и постојано им навлегува во мислите со сомнежи за „ако вредам“, „дали ќе можам да се прилагодам на иднината“, „дали ми недостасува знаење“, „дали ми недостасуваат ресурси?“...
 • Секој има приказна за оправдување на своите неуспеси и преземете одговорност кога работите ќе тргнат наопаку
 • Кога човек се менува на лично ниво, не мора да прави ништо друго за да стане лидер., бидејќи оние околу него гледаат. Луѓето слушаат со очите.
 • Кога некој е добар пример, зборовите се непотребни.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.