Карл Густав Јунг: Книги

Цитат на Карл Густав Јунг

Цитат на Карл Густав Јунг

Важноста на Карл Густав Јунг во медицината на XNUMX век е без какво било сомневање. Не е изненадувачки што тој се смета за основач на аналитичката психологија поради неговиот фундаментален придонес во модерната психијатрија. Покрај тоа, овој еминентен доктор роден во Швајцарија се истакна и во други сродни области, како што се: антропологијата, филозофијата, религијата, литературата и археологијата.

Како резултат на тоа, Сосема е неправедно - и кратко - да се процени наследството на Јунг без да се земе предвид разновидноста на неговата работа. Поради оваа причина, сите негови познати книги се накратко опишани во оваа статија. Всушност, неговите текстови влијаеле на безброј многу истакнати научници и интелектуалци од неговото време и генерациите што доаѓаат.

Најпознатите книги и списи на Карл Густав Јунг

Симболи за трансформација (1912)

Wandlungen и симбол на либидото — оригиналниот наслов на германски — е, според зборовите на авторот, „опширен коментар на практична анализа на продромалните фази на шизофренијата“. Студијата беше заснована на белешките на д-р Теодор Флуорној во врска со фантазиите на госпоѓица Френк Милер (кои исто така се појавуваат во додатокот на Симболи за трансформација).

Во текстот Јунг објаснува дека постојаните алегории на митологија содржани во соништата на Милер тие беа индикации за раните фази на шизофренија. Следствено, прогнозата на швајцарскиот лекар беше неизбежен шизофреничен колапс. Но, таквото предвидување не се исполни, а Јунг подоцна изјави дека книгата всушност се однесува на некои критични прашања на неговата сопствена психа.

седум проповеди до смрт (1916)

Оваа збирка на гностички документи првично беше објавена под псевдоним и е дел од серијата Црвената книга (Црниот дроб Новус – објавено во 2009 година). Тоа е збир на размислувања на Јунг за неговите „конфронтации со несвесното“ и различните состојби на свеста. Овие размислувања беа споделени само приватно додека авторот беше жив.

Типови на личности (1921)

Оваа книга првично беше објавена на германски јазик под името на Psychologische Typen (психолошки типови) во 1921 г. Во 1923 година беше преведен на англиски и подоцна стана дел од шестиот том на Собраните дела на C. G. Jung.

Е внимателен еден од најтрансценденталните текстови на швајцарскиот психолог поради нејзиниот пристап кон четирите функции на свеста. Јунг ги групира во нерационални функции (сензација и интуиција) и расудувачки или рационални функции (размислување и чувство). За возврат, тие се модифицирани од двата главни типа на ставови: екстровертен и интровертен.

Современиот човек во потрага по душа (1933)

Овој есеј се одразува на некои од драматичните искуства на Јунг во доцните 1920-ти и раните 30-ти. опфаќа различни теми поврзани со гностицизмот, теологијата, филозофијата на Далечниот Исток и духовноста воопшто. За да го направите ова, авторот прибегна кон анализа на соништата и примена на оваа техника за психотерапевтски цели.

Дополнително, Јунг ги истражува - според него- фазите на животот (од перспектива на архаичниот човек) и ги спореди неговите теории со оние на Зигмунд Фројд. Подоцна, авторот дискутира за односот помеѓу психологијата и литературата пред да кулминира со медитација за духовните проблеми на современиот човек во повоената ера. Прва светска војна.

Психологија и алхемија (1944)

Овој наслов се појавува и во дванаесеттиот том од Собраните дела на C. G. Jung. Текстот ги истражува аналогиите помеѓу алхемијата - централната хипотеза на Јунг за колективната свест -, христијанската догма и психолошката симболика. Слично на тоа, авторот ја објаснува меѓусебната врска помеѓу хемиските процеси и паралелните мистични компоненти на алхемијата.

Одговори на Јоб (1952)

Antwort auf Hiob -оригиналното име на германски- е дело кое се однесува на значењето на Библиската книга Јов. За Јунг, овие библиски пасуси ја сочинуваат „божествената драма“ на христијанството и го потврдуваат единството меѓу Бог и човечките суштества. Аргументот и развојот на оваа книга беа пофалени од личности како теологот Џон Шелби Спонг и писателот Џојс К. Оутс..

спомени, соништа, мисли (1962)

Еринерунген, Трауме, Геданкен -оригинално име- е автобиографија на Карл Јунг напишана заедно со Аниела Јафе. Книгата е објавена на германски јазик една година по неговата смрт (која се случи на 6 јуни 1961 година) и на англиски во 1963 година. Текстот опфаќа детали од детството на швајцарскиот психолог, неговиот личен живот и истражувањето на неговата психа.

Човекот и неговите симболи (1964)

Јунг придонесе за првиот дел од оваа книга - наречен „Пристап кон несвесното“ - и тоа беше неговото последно дело напишано пред да умре. Останатите автори се: Џозеф Л. Хендерсон („Примитивните митови и современиот човек“), Мари-Луиз фон Франц („Процесот на индивидуализација“), Аниела Јафе („Симболизмот во пластичната уметност“) и Џоланд Јакоби („ Симболизми во индивидуална анализа“).

Целта на публикацијата беше, преку бројни илустрации и описи, јасно да се објаснат теориите на Јунг на не-специјалистички читатели. Куриозитет факт за оваа книга е дека Јунг во прв случај ја отфрлил нејзината реализација. Сепак, тој се предомислил во голем дел поради големиот број читатели кои му пишувале преку Би-Би-Си.

биографска синтеза

Карл Густав Јунг

Карл Густав Јунг

Раѓање, детство и студии

Карл Густав Јунг (германско име) е роден во Кесвил, Тургау, Швајцарија, на 26 јули 1875 година. Неговиот татко, Пол Јунг, бил психолог и свештеник. малиот Карл имал осамено детство, многу обележано со набљудување на однесувањето на неговите родители и оние околу него, во обид да ги разбере.

Слично на тоа, живата имагинација на неговото детство ја поттикнала неговата потреба да ги анализира религиозните верувања — особено оние на неговиот татко — и традициите на неговата татковина. Затоа, Неговиот избор да студира психологија на Универзитетот во Базел беше сосема логичен. (1895 – 1900), како и магистрирал на Универзитетот во Цирих (1905).

Некои аспекти од неговиот професионален и личен живот

Јунг се оженил во 1905 година со ќерката на богат бизнисмен, Ема Раушенбах, со која имал пет деца: Агата, Франц, Маријана и Хелена. Иако парот остана заедно до нејзината смрт во 1955 година, разни историчари забележале барем неколку вонбрачни врски со Сабина Спилрајн и Тони Волф.

Исто така, швајцарскиот психолог учествувал во Првата светска војна како лекар во британската армија. Сепак, неутралноста на Швајцарија значеше дека нејзиниот медицински персонал служел на двете страни од војната. Непосредно пред воениот конфликт, Јунг заврши да се дистанцира од д-р Зигмунд Фројд (Заедно тие го развија она што ќе стане основа на психоанализата).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.