Книгите на Елена Феранте

Улиците на Неапол

Улиците на Неапол

Елена Феранте е псевдоним на италијанска писателка која речиси две децении ја заслепува светската книжевна сцена. И покрај тоа што ја започна својата литературна работа во 90-тите, неговата кариера се катапултираше во 2012 година по објавувањето Големиот пријател, роман со кој започна тетралогијата Двајца пријатели. Во 2018 година, по успехот на сагата, HBO ја адаптираше за ТВ со името на првата книга и досега се емитувани 2 сезони.

Со речиси 20 години во литературната средина, авторот има каталог од девет романи, детска приказна и есеј. Неговата анонимност не го спречи да освои безброј читатели и во Италија и во остатокот од светот. Неговиот последен роман, Лажливиот живот на возрасните (2020), беше каталогизиран од време како една од најдобрите 100 книги во годината.

Книгите на Елена Феранте

Јас сум вознемирен (1992)

Станува збор за првата книга на италијанската писателка, која и ја посветила на својата мајка. Објавен е во Шпанија со името Досадна loveубов (1996), во превод на Хуана Бигноци. Станува збор за роман кој се одвива во Неапол во средината на XNUMX век, има 26 поглавја и се раскажува во прво лице. На нејзините страници врската помеѓу мајката и нејзината ќерка е поврзана - Амалија и Делија -.

Синопсис

На 23 мај е пронајден труп кој плови во морето, по идентификацијата на телото се потврдува дека се работи за Амалија. Страшната вест стигнува до ушите на Делија токму на нејзиниот роденден. Дека неговата мајка стана мртва беше она што тој најмалку очекуваше да го знае токму тој ден.

По трагедијата, Делија решава да се врати во родниот Неапол за да го истражи настанот, бидејќи била изненадена што Амалија носи само градник. По пристигнувањето во градот, не му е лесно да се соочи со минатото кое толку многу се трудеше да го игнорира, тоа сложено детство што решил да го блокира во својот ум.

Додека ги разоткрива мистериите околу злобната, вистините што тие ги фалсификувале излегуваат на виделина вашата околина, вашиот живот и вашата личност, суровост што ќе ве натера да видите нова реалност.

Темната ќерка (2006)

Тоа е трет роман на литератата. Преведена е од Селија Филипето и објавена на шпански со наслов Темната ќерка (2011). Тоа е приказна раскажана во прво лице од неговата протагонистка Леда и чија главна тема е мајчинството. Дејствието е сместено во Неапол и се одвива преку 25 кратки поглавја.

Синопсис

Леда е жена на речиси 50 години, разведена и со две ќерки: Бјанка и Марта. Таа живее во Фиренца, а освен што се грижи за своите девојчиња, работи и како професорка по англиска литература. Вашиот рутински живот ненадејно се менува кога нејзиното потомство одлучи да се пресели во Канада со нивниот татко.

Фраза од Елена Феранте

Фраза од Елена Феранте

Ената, далеку од тоа дека чувствува носталгија, таа се гледа себеси фунти да правиш што сакаш, значи оди на одмор во родниот Неапол.

Додека се одмара на плажа споделување со неколку локални семејства, заживее, ненамерно, неговото минато. Во тој момент, нападната од непознати кои пристигнуваат во нејзините сеќавања, донесе сложена и ризична одлука.

Брилијантен пријател (2011)

Тоа е почетниот роман на сагата Двајца пријатели. Неговата италијанска верзија беше објавена во 2011 година. Една година подоцна беше преведена на шпански од Celia Filipetto и претставена под името: Големиот пријател (2012). Заплетот е раскажан во прво лице и се одвива во Неапол во минатиот век. Во оваа прилика, пријателството е основата на приказната, а тука се протагонисти двајца млади луѓе: Лену и Лила.

Синопсис

Лену и Лила ги поминале детството и младоста во неговиот роден град, исклучително сиромашно место на периферијата на Неапол. Девојките пораснаа заедно и нивниот однос се префрли помеѓу пријателството и ривалството типични за таа возраст. И двајцата имаат јасни соништа, убедени се да се надминат себеси и да излезат од тоа темно место. За да ги постигнете вашите амбиции, образованието ќе биде клучот.

Приказна за perduta bambina (2014)

Изгубената девојка (2014) — наслов на шпански — е делото со кое завршува тетралогијата Двајца пријатели. Приказната се одвива во XNUMX век во Неапол и ги прикажува Лену и Лила во нивната зрела возраст. И двајцата зазедоа различни насоки, што ги натера да се дистанцираат, но новата приказна за Лену повторно ќе ги обедини. Приказната патува од денешниот ден на овие две жени и прави ретроспекција на нивните животи.

Синопсис

Лену станал познат писател, се преселил во Фиренца, се оженил и имал деца. Сепак, нивниот брак се распадна. Лила од своја страна имала поинаква судбина, не успеала да го напушти селото и се уште се бори против нееднаквостите кои владеат таму. Лену решава да започне нова книга и темата ја натера да се врати во Неапол, што ќе и овозможи повторно да се сретне со својата пријателка..

La Vita bugiarda degli Adulti (2019)

По успехот на сагата Двајца пријатели, презентираше Елена Феранте Лажливиот живот на возрасните (2020). Тоа е приказна која ја има Џована за свој протагонист и која се одвива во Неапол во 90-тите.. Овој роман има лични особини на Феранте, кој во колективното интервју изјавил: „Како дете бев многу лажго. Околу 14-годишна возраст, по многу понижувања, решив да пораснам “.

Синопсис

Фраза од Елена Феранте

Фраза од Елена Феранте

Џована е 12-годишно девојче дека припаѓа на неаполската буржоазија. Еден ден слушнал од татко му -Без тој да знае... дека е грда девојка, како нејзината тетка Виторија. Заинтригирана и збунета од она што го слушнала, таа можела да види како возрасните се лицемери и лажливци. Навлезена од љубопитност, решила да ја побара оваа жена, за од прва рака да види на што мислел нејзиниот татко.

За авторот, Елена Феранте

Поради нејзината анонимност, малку биографски детали се познати за италијанскиот автор. Многумина велат дека е роден во Неапол во 1946 година и дека моментално живее во Торино.  Во текот на нејзината кариера, таа е позната само од неколку интервјуа што ги дала преку мејлови.

Анита Раџа, „писателката“ зад Елена Феранте

En 2016, жена по име Анита Раџа преку Твитер профил „потврдила“ дека таа е личноста која стои зад псевдонимот. Преку различни пораки ова лице признало дека е „писател“ и побарало да се почитува неговата приватност, а потоа го избришал профилот. Сепак, кратко време подоцна Томазо Дебенедети - за жал познат по ширењето лажни интервјуа со познати личности - ги тврдеше твитовите, со што создаде повеќе сомнежи.

Дебенедети увери дека се сретнал со Раџа, а таа му ги доставила информациите. И покрај сомнителната траекторија на писателот - нарекувајќи се себеси „Италијански шампион на лагите“ - некои новинари ја потврдија теоријата. За да го направат тоа, тие се распрашале каде се депонирани парите за авторски права и истите биле ставени на сметката на Анита Раја, која можела да потврди дека е таа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)