Антонио Ескохотадо: книги

Книги на Антонио Ескохотадо

Антонио Ескохотадо (1941-2021) Тој беше шпански филозоф, правник и есеист. Тој беше особено познат по неговите исцрпни истраги за дрогата; неговата позиција во овој поглед беше во спротивност со забраната на овие супстанции. Не заборавајте дека тој поминал време во затвор поради поседување нелегални супстанци. Неговата идеологија е посветена на слободата на избор, нагласувајќи ја виталната потреба на човечките суштества да се борат против секое угнетување. Затоа Ескохотадо се смета за либерално-либертаријанец, во склад со марксизмот.

Неговата главна работа беше Општа историја на лекови (1989), а целокупното негово есеистичко дело е импрегнирано со цел животно проучување на Филозофијата со влијание на различни автори. Но, емпиризмот е многу присутен и во неговата методологија на работа и студирање преку континуирано набљудување на реалноста. Во оваа статија ви го кажуваме најрелевантното за работата на Антонио Ескохотадо.

Главните книги на Антонио Ескохотадо

Реалност и супстанција (1985)

Метафизичка книга која размислува за реалноста и филозофијата. Личен поглед на вежбањето на оваа гранка на хуманистичките науки, што таа треба да биде и што треба да влијае. Акт на разбирање на човечкото битие, привлекувајќи кон сегашно време концепти како што се ништо, битие, суштина, разум, материја, време или простор. Многу специјализирана книга за научници од оваа дисциплина.

Општа историја на дрогите (1989)

Филозофска расправа која прецизно и длабоко ги скенира повеќекратните и разновидни супстанции кои го менуваат однесувањето и свеста. Дури и Ескохотадо се чувствува слободно да го користи терминот „дрога“ во многу случаи. Тоа користи историска перспектива, го чувствувам ова дело a врвна работа на терен. Се земаат предвид супстанциите за легална и незаконска употреба. Прегледот е многу широк, опфаќа различни области: историја, култура, митологија, антропологија, социологија, медицина, хемија, па дури и политика. Сите во еден том од повеќе од 1500 страници со вклучени илустрации.

Свртници и сопруги: Четири митови за сексот и должноста (1993)

Сугестивен есеј кој ја разбира двојноста помеѓу мажите и жените. Текстот е поткрепен во судбината на двата пола со четири класични легенди. Користејќи ги овие големи ликови, кои се вртат околу митологијата, како модел или калап, универзализација на теми како што се семејството, заедницата и нивните соодветни должности. Тие ќе варираат во зависност од сексуалниот пол поврзан со неговите членови. Завршете ја синтезата на антиката и актуелниот свет преку проучување на домашното во нашите семејства. Митолошките двојки во оваа книга се: Иштар-Гилгамеш, Хера-Зевс, Дејанира-Херакле, Марија-Хозе.

Портрет на гребло (1997)

Книгата опфаќа различни поглавја чие заедничко јадро е прифаќањето на телото, сетилата и духот. На овој начин, текстовите собрани од Ескохотадо тие зрачат состојби кои се протегаат надвор од сензациите што ги доживува телото и кои ги надминуваат умот и духот. Во првото поглавје се дискутира за телесната љубов, а во второто се разгледуваат состојбите на умот како среќата и тагата во рамките на етиката. Во третиот го наоѓаме облогот од перспектива на порок. Четвртата глава го разгледува пијанството како начин на тестирање на светот. Петтиот е за евтаназија. Шестото и седмото се интервјуа со Алберт Хофман и Ернст Јунгер.

Хаос и ред (2000)

хаос и ред добија Еспаса награда за есеј en 1999. Со овој стимулативен наслов, Ескохотадо има намера да стави крај на класичната изолација на науките и хуманистичките науки, настојувајќи да ги обедини. Ескохотадо воспоставува нови начини на организирање на знаењето на лесен и разбирлив начин за читателот. Авторот прави анализа на мислата на минатото за да ја доведе до сегашноста на обновен начин. хаос и ред тоа е теоретска трансформација за читателот да ја разбере во неговиот секојдневен живот.

Учење од дрога (2005)

учење за дрога е ажуриран преглед на супстанции од различни епохи. Некои легални, а други не: алкохол, апчиња за спиење, марихуана, кокаин, хероин или кафе се некои за кои Ескохотадо зборува во својата книга. Авторот разбира дека можете да научите од нив, дека не е неопходно да ги демонизирате, туку тоа треба да се знаат нивните ефекти доколку се земаат и последиците од нивната злоупотреба. Целта е читателот да може да формира свое мислење за дрогата.

Непријателите на трговијата (2008)

Тоа е опширен есеј со поднаслов Морална историја на имототи поделена на три тома. Тоа е длабоко истражувачко дело за комунистичкото движење. Том првиот е објавен во 2008 година, вториот во 2013 година и последниот со кој се затвора студијата е од 2017 година. Еспаса-Калпе.

Првата книга се развива потеклото на комунизмот до Француската револуција. Вториот се фокусира на турбулентниот XNUMX и почетокот на XNUMX век, исклучително релевантни времиња за комунистичкиот проект. Третиот том е студија од преземањето на власта на Ленин во Русија што минува низ падот на берлинскиот ѕид и распаѓањето на Советскиот Сојуз. Во заклучок, непријатели на трговијата Станува збор за интересно есеистичко дело на анализа на комунизмот низ вековите со доаѓањето и конечното населување на потрошувачкото општество.

Мојата приватна Ибица (2019)

Тоа е автобиографска книга. Единствената напишана од авторот, која покрена сомнежи кои се рефлектираат и во ова дело. На дрзок и забавен начин Ескохотадо ја раскажува важноста што островот Ибица ја имал за него, неговиот прв пат таму, и сите години поминати на ова место, кои не беа малку. За прв пат повеќе ја гледаме личноста отколку писателот.

Колницата на славата (2021)

Ескохотадо беше филозоф, но и голем љубител на фудбалот. Со ова последно дело во неговата професионална кариера наоѓаме љубопитна рефлексија за историјата на Реал Мадрид. Ова е краток преглед на последователните победи на овој тим од Мадрид, кој горе-долу константно остана на врвот во секој пласман, без разлика дали е шпански или европски. Имено, Ескохотадо, во соработка со Хесус Бенгоечеа, се обидува да ја објасни тајната на успехот на клубот низ неговата историја.

Собрани е авторот

Антонио Ескохотадо Еспиноза е роден во Мадрид во 1941 година. Тој беше шпански мислител и писател образован на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. Доктор по филозофија на правото, бил и универзитетски професор и преведувач. Неговата мисла беше сместена во либертаријанскиот либерализам, марксистичка струја. И тој стана војник во Комунистичката партија тајно во времето на Франко.

исто така, Ескохотадо од неговото семејство контактирал со различни идеолошки линии. Неговиот татко бил фалангистски милитант, а неговиот вујко по мајка, Хуан Хозе Еспиноза Сан Мартин, исто така припаѓал на Фалангата и бил министер за време на режимот на Франко. Меѓутоа, неговиот братучед, филозофот Хозе Луис Ескохотадо, е мислител со марксистичка идеологија.

Островот Ибица стана контракултурен модел на Шпанија во 70-тите кога франкоизмот секна. Ескохотадо бил свесен за тоа и ја основал дискотеката Амнезија на островот во 1976 година. Ибица била многу важно место за него и тоа влијаело и на неговата работа. Таму ги помина последните месеци од својот живот каде што почина во ноември минатата година 2021 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.