Антоан де Сент-Егзипери: Книги

Фразата Малиот принц

Фразата Малиот принц

Кога некој ќе ја слушне фразата „книги на Антоан де Сент Егзипери“, првиот веројатен наслов што ќе ни падне на ум е Малиот принц. Тоа е сосема логично прашање, бидејќи Малиот принц (1943) е еден од најпознатите филозофски и детски романи во светот. Но, освен гореспоменатата публикација, легендарниот француски авијатичар заврши уште седум текста.

Заедно, Пишаните креации на Сент-Егзипери претставуваат единствен одраз на пилот и воин може да ја опише авантурата со перспектива на поет. Слично, книжевното дело на родениот Лион во текот на неговиот живот беше препознаено со повеќе награди благодарение на книгите како што се Ноќен лет (1931) или земја на луѓето (1939).

Анализа на книгите на Антоан де Сент-Егзипери

Сеприсутната тема

Од дебито на Антоан де Сент Егзипери-, Авијатичарот (1926), аеронаутика претставуваше двоен извор на инспирација. Од една страна, тоа е главна тема на неговата работа, каде стремежот за професија може да ги чини протагонистите живот. Од друга страна, авијацијата е централната оска на херојските дела што предизвикуваат размислувања за светот и за себе.

Овие линии на аргументи се очигледни во Курир Југ (јужна пошта, 1929), чиј главен лик - пилотот Жак Бернис - умира во пустината Рио де Оро. ноќен лет (Ноќен лет, 1931) е посветена на величањето на славата на првите пилоти во историјата. Тие пионери не се двоумеле да се соочат со смртта за ригорозно да ја исполнат својата должност.

Авантурист од вистинскиот живот

Личните искуства на галскиот автор го сочинуваат тематското јадро на Terre des hommes (земја на луѓето, 1939). Во овој случај, Авионот е совршен предмет за набљудување и истражување на светот. Во исто време, таа служи за откривање на внатрешната солидарност во братските напори на луѓето во остварувањето на нивните цели.

Имено, благодарение на неговите подвизи во воздухопловството - плус фактот што преживеа неколку несреќи - Сен Егзипери имаше светска репутација. Потоа, ги користел сопствените мемоари за да ја пофали соработката, индивидуална одговорност и посветеност на универзалните човечки вредности.

книжевна еволуција

Кон крајот на 1930-тите, делата на Сент-Егзипери демонстрираат елаборација на полирски, благороден и потресен јазик. Во оваа смисла, воен куп (воен пилот, 1942) е лична евокација за извиднички лет направен во мај 1940 година. Предметната мисија беше извршена со дух на пожртвуваност и завршена против сите шанси.

За време на неговиот престој во САД, Сент Егзипери напишал Lettre à un otage (Писмо до заложник), објавен во 1944. Овој текст тоа е повик за единство на сите Французи, чувство во согласност со нивната верност кон францускиот отпор. И покрај тоа, тој никогаш не го криел својот непријателство кон генералот Шарл де Гол, воениот и политички лидер на Слободна Франција.

Пилотот стана легенда

Без сомнение, Малиот принц (Малиот принц, 1944) го направи Антоан де Сент-Егзипери бесмртна фигура во светската литература. Тоа е детска басна за возрасни со возвишен потсетник, концизен и непропадлив: најдобрите работи во животот се наједноставните. Според тоа, едно лице може да постигне вистинско богатство само кога може да им даде на другите.

Конечно, растечкиот очај во погледот на авијатичарот од Лион е јасно претставен во тврдина (Цитадела, 1948). Ова е постхумен том на филозофски размислувања околу една упорна идеја во последната фаза на францускиот писател. Ова верување потврдува дека најтрајната причина за човековото постоење е да се биде складиште на принципите на цивилизацијата.

Анекс: шест полусемпитернални фрази на Малиот принц

 • „Сите големи луѓе претходно биле деца. (Но малкумина се сеќаваат)“.
 • „Кога мистеријата е премногу импресивна, не е можно да се непослуша“.
 • „Многу е потешко да се судите себеси отколку другите. Ако можеш да се судиш себеси, ти си вистински мудрец“.
 • „Тажно е да заборавиш пријател. Не секој имал по еден“.
 • „Еве ја мојата тајна. Многу е едноставно: не се гледа добро, но со срце. Суштинското е невидливо за очите“.
 • „Времето што го потрошивте за вашата роза ја прави вашата роза толку важна“.

Собрани е авторот

Антоан де Сент-Егзипери

Антоан де Сент-Егзипери

Раѓање, семејство, детство и младост

Антоан-Мари-Рожер де Сент-Егзипери е роден на 29 јуни 1900 година во Лион, Франција. Сирак од четиригодишна возраст, тој беше трето од петте деца во добро почитуваното аристократско семејство во неговиот роден град. Сепак, идниот писател не бил извонреден студент, згора на тоа, тој паднал на приемниот испит на Екол Навал (Поморска академија).

Во секој случај, младиот Антоан можел да студира архитектура неколку месеци на Еколата за убави уметности. Во 1921 година, тој беше примен во француските воздухопловни сили и тринаесет месеци подоцна се квалификува како воен пилот. Во 1926 година, тој се приклучил на кампањата Latécoère во Тулуз, со задача да воспостави рута за пошта Воздушна над северозападна Африка, Јужен Атлантик и Јужна Америка.

Литературно дело и брак

расказот Авијатичарот (1926) беше книжевното деби на Сент-Егзипери. Следно, тој заврши јужна пошта (1928) додека работел како директор на шпанската воздушна станица Сахара. Почнувајќи од октомври 1929 година, тој почна да прави постојани летови од аеродромот Генерал Пачеко (Аргентина) до различни точки во јужниот конус (главно до Патагонија).

Францускиот пилот и писател живеел 15 месеци на територијата на гаучо. Иако неговата официјална резиденција беше во Кордоба, тоа беше во Буенос Аирес каде што го запозна Салвадорецот Консуело Сунцин, со кој се ожени во 1931 година. (Таа е розата во Малиот принц). Истата година тој објави Ноќен лет а во февруари 1932 година ја напушти Аргентина, принуден од преовладувачката турбулентна политичка ситуација.

Новинарски работни места, несреќи и Втора светска војна

Во следните години, Сент-Егзипери работел како тест пилот, публицистичко аташе за Ер Франс и известувач за Paris Soir. И покрај неговите бројни жртви поради воздушни несреќи - речиси умрел во пустината Сахара на 30 декември 1935 година - станал воен извидувачки авијатичар. Во меѓувреме, тој ја продолжи својата литературна работа со објавувањето на земја на луѓето (1939).

Потоа, пилотот роден во Лион емигрирал во САД кога Франција паднала под нацистичка власт во 1940 година. Во северноамериканската нација објави воен пилот (1942). Тој се вратил во Европа во 1943 година и веднаш се приклучил на Медитеранската воздушна ескадрила. Во тоа време тој доживеа сериозни економски проблеми; Понатаму, за работите да бидат уште полоши, генералот Шарл де Гол го обвини дека ја поддржува Германија.

Исчезнување

На 31 јули 1944 година, Сент-Егзипери полета од аеродромот на Корзика за извидничка мисија во пресрет на сојузничката инвазија на Франција. Тоа беше неговата последна мисија, никогаш не се враќа. Остатоците од уништениот брод заедно со нараквица со неговото име беа пронајдени шест децении подоцна на морското дно во близина на островот Риу, околу 11 милји југоисточно од Марсеј.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.