Ана Тод: Книги

Цитат на Ана Тод

Цитат на Ана Тод

Ана Тод е американска писателка која се истакна по својот посебен почеток во книжевниот свет. Во 2013 година почна да пишува на апликацијата Wattpad и оживеа По (2014), дело засновано на неговото воодушевување од бендот One Direction. Потоа, по една година и милиони читања, текстот е објавен како негов прв роман.

Книгата брзо стана бестселер и доведе до објавување на четири други романи кои ја завршија сагата. со По, Тод успеа да се искачи на врвот, до степен да се смета како „...најголемиот книжевен феномен на неговата генерација„. Авторката се карактеризира со нејзината склоност кон романтични, еротски и младински романи.

Книги Ана Тод

По јас: Сè започнува овде (2014)

Во 2013 година, Тод ја откри платформата за читање и пишување Wattpad, во тоа време таа беше фасцинирана од толку многу луѓе кои ја сакаат литературата. Почна да пишува под псевдонимот „имагинатор1Д“ и го оживеа својот прв роман. По. По милиони читања, тој побара помош од платформата да најде традиционален медиум за да го објави и да допре до поголема публика.

Една година подоцна тој ја постигна целта благодарение на Gallery Books, етикета на Editorial Simón & Schuster. Од тогаш, делото триумфираше на меѓународно ниво и ја катапултираше кариерата на писателот. Во 2019 година беше објавен истоимениот филм на книгата, во режија на Џени Гејџ, со Џозефин Ленгфорд и Херо Фајнс-Тифин во главните улоги.

Синопсис

Теса Таа е срамежлива, рутинска, организирана и добра студентка, таа само што ги започна своите студии на Универзитетот во Вашингтон. Таму го запозна Хардин, млад човек со огромна и мачо личност. Живеел помеѓу прекумерни алкохол, секс, дрога и опкружен со лошо друштво.

Теса и Хардин се поларни спротивности. Таа не треба да го сака, но сепак нешто во врска со него ја привлекува на начин што не може да го контролира. Неочекуван бакнеж ја разгорува девојката страст каква што никогаш порано не ја почувствувала.. Од своја страна, Хардин не верува дека е достоен за нејзината љубов и постојано исчезнува. Овие промени кај младиот човек ја повредуваат Теса, но во исто време ја туркаат да открие што се крие зад сето ова.

По II: Во илјада парчиња (2014)

По успехот на првиот роман, авторот истата година го објави продолжението на приказната: По II во илјада парчиња. За овој втор дел беше продуциран и филм, овој пат во режија на Роџер Кумбл.. Премиерно беше прикажан во 2020 година и беше широко прифатен од обожавателите на сагата.

Синопсис

Наспроти сите шанси, се чинеше дека сè оди добро во врската на Теса и Хардин, толку многу што таа веруваше дека тоа е нешто стабилно. Сепак, една сурова вистина за него и потеклото на нивното додворување ја изненади девојката, кој остана вчудовиден од ова откритие. Тоа беше тежок удар за Теса, која сега се чувствува измамено и збунето.

Имаше многу што помина низ умот на младата жена, таа остави аспекти од нејзиниот живот запрени од Хардин и сега не знае како да продолжи понатаму. Иако знаела каков е неговиот начин на постоење, оваа нова реалност ја тера да мисли дека живеела во лага.. Теса ја изгуби довербата во љубовта на нејзиниот живот. Од друга страна, знае дека згрешил и направил голема грешка, но не знае дали ќе може да се поправи.

По III: Изгубени души

Пред крајот на 2014 година беше објавен третиот дел од серијалот. Зборуваме за По III: Изгубени души. Љубовната приказна на Теса и Хардин продолжува, овој пат со подолга книга од речиси осумстотини страници. Во текстот се појавуваат нови споредни знаци и заплетот малку се отвора кон нив.

Како и претходните романи, По III: Изгубени души беше направен и филм во 2020 година од режисерката Џенифер Гибгот. Лента наиде на тешки критики од љубителите на книгите, бидејќи испуштиле релевантни делови од приказната.

Синопсис

Љубовната романса на парот повторно пропадна кога ќе дознае што чувала Теса. Таа донесе важна одлука и се отиде од една во друга крајност. Откако ќе излезат на виделина скриените тајни на нивните семејства, размислувањето за заедничка иднина беше невозможно. Дотогаш, љубовта веќе не беше доволна, врската беше нарушена помеѓу толку многу дискусии, омраза, љубомора и простување.

Хардин се обиде да ја заштити Теса, но љубовта избледе за тешкотиите што морале да ги надминат за да живеат заедно. Таа била збунета и прегазена, веќе не е јасно што сакаат нивните срца.

По IV: Бесконечна љубов

Без да ги чека читателите, брзо во 2015 година четвртиот том од сагата беше лансиран на литературниот пазар. По IV: Бесконечна љубов. Кај, авторот претставува протагонисти обземени од зрелост и полни со конфликти.

Синопсис

Хардин открил уште една страшна вистина за своето семејство и решава да си замине од се, вклучително и од големата љубов. Тој се врати на старите пороци - веќе надминати порано - и на оние лоши пријателства од неговиот стар живот. Теса, збунета и многу зависна од Хардин, се онесвести, не знаејќи како да му помогне.

Девојката, принудена да се искачи до зрелоста, го оставила зад себе невиниот и срамежлив ученик и се фокусирала на фактот дека на Хардин му треба и дека таа е единствената способна да го смири. Сепак, можеби грешите. Нивната љубов можеше да надмине многу пречки, но знаејќи сè за нивните семејстваи од каде доаѓаат, отвори празнина која е тешко да се надмине.

По V: Пред неа

Објавен е на крајот на 2015 година и е петти том од сагата. Со оваа копија Ана Тод го завршува бестселер малолетничка. Оваа книга ја истражува трајната и непроменлива љубовна приказна на протагонистите, но од гледна точка на Хардин. Вака младиот човек раскажува што се случува потоа По и како биле првите средби со Теса.

Синопсис

Хардин ги разгледа своите чувства и во истиот момент препозна дека животот што го имал пред да ја запознае Теса е празен и долг. Тој никогаш не се грижеше за нејзината среќа и го призна големото влијание на нејзиното доаѓање врз неговиот темперамент. Тој го знаеше вистинското значење на шокот и љубовта без тврдења, затоа решил својот пат да го насочи да го сподели своето постоење со својата сродна душа.

За авторот, Ана Тод

Ана тргна

Ана тргна

Писателот и романсиер Ана Рене Тод е роден на 20 март 1989 година во градот Дејтон, Охајо, САД. Таа потекнува од работно семејство, каде што е втор од трите браќа и сестри. Уште од детството имал страст за читање., веќе во адолесценција призна дека се заљубил во класичната литература.

По завршувањето на средното училиште се оженил. Нејзиниот сопруг се пријавил во армијата и се преселил во армиската база Форт Худ во Тексас. Во слободното време се посвети на пишување на апликацијата на литературната социјална мрежа Wattpad. пост-серија После, авторот продолжил да ги освојува читателите со романи за млади: Слета на (2016), Замислете: илјада и една фанфикција (2017), Сестри (2017), а од неодамна и серијата Ѕвезди (2022).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.