Јохана Линдзи Книги

Јохана Линдзи автор

Јохана Линдзи е едно од соодветните имиња во романтичната литература. Позната низ целиот свет, таа е автор на повеќе од 50 романтични книги што се најдоа во книжарниците на повеќе континенти.

Ако сакате дознајте повеќе за Јохана Линдзи и пред сè да ги знаете сите книги што ги напиша овој писател, не заборавајте да погледнете што сме подготвени.

Која беше Јохана Линдзи

За жал, мора да зборуваме во минато време затоа што писателката Јохана Линдзи почина на 27 октомври 2019 година на шеесет и седум годишна возраст во Нашуа, Newу Хемпшир. Но, кој беше овој познат автор на романтични романи?

El Вистинското име на Јохана Линдзи беше Хелен Јохана Хауард. Кога се омажи, нејзиното презиме стана Линдзи, па оттука и нејзиното уметничко име. Родена е во Франкфурт, Германија, во 1952 година и беше светски позната писателка на романтични романи. Всушност, дојде до тоа да се најде на врвот на листата на најпознати книги на Newујорк Тајмс со секоја негова книга, што е доста достигнување.

Родено од татко Американец и мајка Германка, неговото детство поминало во доаѓање и заминување од двете земји.

Зачудувачки е што тој се ожени во 1970 година, на 18-годишна возраст, затоа што сè уште беше во средно училиште кога се ожени. Сепак, бракот помина добро и тој имаше три деца. Но, нејзиниот живот како домаќинка не ја задоволувал, па започнала да пишува за да не се досадува и тоа беше кога Во 1977 година, тој го објави својот прв роман „Невеста заробена“ (Заробената невеста). Таков беше успехот што тој не престана да го пишува сè до 2019 година, кога се пензионираше (исто така поради рак на белите дробови, што му стави крај на неговиот живот)

Што се однесува до неговите книги, сите тие беа романтични и историски, засновани на документација од периодот, што ги прави „политички коректни“ во однос на протоколот, поставувањето итн. Не само што пишуваше за регентност, тој исто така пишуваше и за средновековна Англија, за дивиот запад ... романи со допири на фантазија или паранормални (како што е Ли-Сан-Тер).

Кои книги ги има Јохана Линдзи

Кои книги ги има Јохана Линдзи

Врз основа на записот што го има самата Википедија, Јохана Линдзи напиша вкупно 56 книги, последниот од нив во 2018 година. Овие се поделени во неколку саги, иако има и независни романи. Ве оставаме под насловите на книгите на писателот.

Независни романи

 • 1977 година: Невеста заробена
 • 1978 година: pубов на пират
 • 1981 година: Рајски див
 • 1983 година: Така зборува срцето
 • 1984 година: Нежна расправија
 • 1985 година: Нежна е бура
 • 1986 година: Кога чека loveубов
 • 1987 година: Таен оган
 • 1988 година: Сребрен ангел
 • 1991 година: Затвореник на мојата желба
 • 1995 година: До засекогаш
 • 2000 година: Дом за празници
 • 2003 година: Човек да го наречам мојот
 • 2006 година: Бракот најскандалозен (скандалозен предлог)
 • 2011 година: Кога владее страста
 • 2016 година: Натерај ме да те сакам
 • 1986 година: Индомитско срце

Семејна сага од Хаардрад

 • 1980 година: Пожари на зимата
 • 1987 година: Се разгорува срцето
 • 1994: Предадете ја мојата убов

Јужна серија

 • 1982 година: Славен ангел (Ангел на славата)
 • 1983 година: Срцето на громот

Серија Вајоминг

 • 1984 година: Храбар див ветер
 • 1989 година: Див гром
 • 1992 година: Ангел (Ангел)

Сага од династијата Малори

Сага од династијата Малори

 • 1985 година: Loveубов само еднаш
 • 1988 година: Нежен бунтовник (Тендер и бунтовник)
 • 1990 година: Нежен непријател (kindубезен и тиранин)
 • 1994 година: Магијата на тебе
 • 1996 година: Кажи дека ме сакаш (Кажи ми дека ме сакаш = Theубовниот заробеник)
 • 1998: Сегашноста (Маркизот и Циганката)
 • 2004 година: lovingубовен ѓубрив (мојот симпатичен расипник)
 • 2006 година: Заробеник на моите желби
 • 2008 година: Нема избор освен заведување
 • 2010 година: Тој совршен некој
 • 2015 година: Бурно убедување
 • 2017 година: Убава бура (Двајца во невремето)

Сагата за семејството Стратон (Семејната сагата за Стратон)

 • 1986 година: Срце толку диво
 • 1997 година: Сè што ми треба е Ти (Патот на loveубовта)

Витези на Шефорд или средновековна серија (средновековна серија)

 • 1989: Не му пркоси на срцето
 • 1999 година: Придружување (Бесот на loveубовта)

Јохана Линдзи Книги: Семејна семејство сага од Лај-Сан-Тер (Самска семејство од Ly-San-Ter)

 • 1990 година: Warената на воинот
 • 1993: Чувар на срцето (нешто повеќе од желба)
 • 2001 година: Срце на воин

Сага за кралското семејство на Кардинија

 • 1991 година: Еднаш принцеза (Некогаш имаше принцеза)
 • 1994 година: Ти ми припаѓаш мене

Серијал Шеринг Крос

 • 1992 година: Човек од моите соништа
 • 1995 година: Сакај ме засекогаш
 • 2002 година: Извршување

Книги на Јохана Линдзи: Семејство Лок или Сага за семејството Рид (Сага за семејството Рид)

 • 2000 година: Наследникот
 • 2005 година: ilаволот што ја скроти (Провери до срцето)
 • 2009: Нечесен мој (невина дама)
 • 2012 година: Letубовта нека те најде

Јохана Линдзи Книги: Калахан-Ворен

 • 2013 година: Едно срце да се победи
 • 2016 година: Шумски пожар во неговите раце
 • 2018: Marry Me By Sundown

Најдобрите книги на Јохана Линдзи

Најдобрите книги на Јохана Линдзи

Јохана Линдзи напиша 56 книги за време на нејзиниот живот (и сигурно повеќе ќе остане во фиока или во нејзината глава). Сите, или скоро, се лансирани во Шпанија. затоа е многу лесно да се најдат целосните саги или независните романи, бидејќи, во прилики, се прават нови изданија.

Изборот на неколку од тие 56 книги е доста комплициран, но од долгиот список што ви го оставивме претходно, можеме да земеме неколку што ќе го привлечат вашето внимание:

Заробена невеста

Како што рековме, ова беше нејзино деби како писател во 1977 година, и не беше толку лошо ако оттогаш немаше година да не издаде роман. Всушност, начинот на раскажување во романот, толку едноставен, толку привлечен, ве тера да не можете да престанете да читате.

Заплетот е прилично јасен, но поставката е таа што му донесе следбеници за неговото пенкало. Толку многу што од време на време тие издаваа нови изданија на оваа книга бидејќи таа беше една од најважните. Но, не смееме да заборавиме кој бил првиот.

Youе те сакам до зори (омажи се за зајдисонце)

Претходната реченица влегува во игра со оваа книга. И, всушност, ќе те сакам сè додека не се раздени, всушност е последната книга што ја објави Јохана Лиднси, конкретно во 2018 година. Затоа е толку посебен, бидејќи тоа беше последната приказна што ја објави авторот.

Исто така, служи како споредба за неговото пенкало, бидејќи еволуцијата на тоа како тој пишува е забележлива помеѓу првото и последното. Што се однесува до приказната, таа припаѓа на торба, онаа на Калахан-Ворен, па затоа, како последна, може малку да шокира ако не сте ги прочитале претходните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Саманта Валиевна Иванова dijo

  Не, не сте во право, последната книга на Јохана е објавена во јули 2019 година-; дека патем ја имате сликата за книгата тука на вашиот блог. „Милата на искушението“ е неговиот последен објавен наслов, кој не е преведен на шпански јазик.