Сите книги на Матилде Асенси

Книги на Матилде Асенси

Роден во Аликанте на 12 јуни 1962 година, Матилде Асенси е една од најуспешните шпански писатели на милениумот, Со повеќе од 20 милиони читатели ширум светот. Авторка на историска и авантуристичка литература чиј бум се случи во раните 2000-ти, оваа новинарка и писателка продолжува да ги воодушевува читателите со своите стории. Ние ви носиме сите книги на Матилде Асенси така што, ако веќе не сте го сториле тоа, можете да го откриете овој одличен писател.

Килибарната соба (1999)

Килибарната соба

Литературното деби на Матилде Асенси дојде од издавачката куќа Плаза и Јанес, и покрај тоа што беше издадена од Планета во 2006 година. Заговор за зависност што го претставува оној познат како Шаховска група, чии членови ја бараат сликата „Килибарната соба“, едно од платното изгубено за време на уметничкиот грабеж, извршен од нацистички војници во 1941 година во советските земји. И покрај тоа што сугерираше продолжување на неговиот епилог, Асенси сè уште нема напишано втор дел.

Дали сакате да прочитате Килибарната соба?

Јакобус (2000)

Јакобус

Од сегашноста и Првата светска војна, Матилде Асенси нè потопи крајот на крстоносните војни, поточно во распаѓањето на Редот на темпларите на почетокот на XIV век. Заплетот започнува со враќање на Пиринејскиот полуостров во Галцеран де Роден, монах од Редот на болницата, непријател на темпларите. Откако замина во потрага по одредени книги за превод и еден млад човек со мистериозен приврзок, главниот јунак го предупредува папата Климент, кој му ја доверува мисијата да го открие убиецот на неговиот претходник, папата Климент V и францускиот крал Филип IV. , кој почина по егзекуцијата на Големиот мајстор на темпларите.

Патувајте назад во времето соЈакобус од Матилде Асенси.

Последната мачка (2001)

Последната мачка

Ноктите вклучени продажба од 1.25 милиони примероци, еден од најуспешните книги на Матилде Асенси  сè уште продолжува да биде репер за loversубителите на современите историски романи. Главниот јунак на овој роман е Отавија Салина, монахиња која открива седум грчки букви и седум крстови обележани на трупот на млада Етиопија. На негова страна, тој наоѓа парчиња дрво што на почетокот малку го тера да се сомнева дека имаат врска со Вера Круз, чии парчиња се крадат низ целиот свет. Од сите книги на Матилде Асенси, ова е една од нашите омилени.

Сè уште не сте прочитале Последната мачка?

Изгубеното потекло (2003 година)

Изгубеното потекло

Поегзотичен карактер и поставен во наши денови, Изгубеното потекло, ги поврзува минатото и сегашноста преку a Авантуристички роман само Главниот јунак на романот е Арнау, хакер од Барселона чиј брат страда од синдром на Котар (или синдром на негирање). По истражувањето на истражувањето на неговиот брат за потеклото на сектата Јатирис и јазикот Ајмара (толку архаичен што може да симулира компјутерски јазик), Арнао предлага да отпатува во Боливија за да го открие потеклото на проклетството што може да предизвика болест на неговиот брат.

Перегринацио (2004)

Перегринацио

Преку очите на бунтовникот Јонас, син на милитантниот Галцеран де Роден, знаеме а Патот на Сантијаго полн со обреди што младиот протагонист има намера да ги исполни заедно со антички Темплар откако даде ветување за иницијаторско витештво. Од сите книги на Матилде Асенси, Перегринацио Тоа е, повеќе од приказна како таква, совршен изговор за истражување на градовите и обичаите на опкружување како што е Јакобејскиот пат во текот на XIV век.

Сè под небото (2006)

Сите под небото

Асенси нè тера да патуваме во таа Кина полна со тајни и скриени богатства прикажани на епската мапа на Сите под небото. Приказната започнува со откривањето на главниот јунак, Ана, шпанска учителка во Париз, за ​​смртта на нејзиниот сопруг во Шангај. По пристигнувањето во азиската земја, младата жена ќе открие дека по нејзината смрт може да се скрие потрагата по богатството на Првиот император, чиј гроб лежи во градот Ксијан. Авантура против часовникот на која се додава и прогонот од мафијата која себе си се нарекува Зелен бенд и империјални евнуси.

Трилогија на окото Мартин Сребрена

Firm ground (2007)

Копно

Низ својата библиографија, Матилде Асенси се осврнуваше на историските мистерии на џунглата во Амазон, Кина или средновековна Европа, но сепак имаше рамка што чекаше: патуваат во Америка во текот на XVII век. Познат како трилогија Мартин Ојо де Плата, или големата шпанска златна доба, салата, Тјера Фирм стана првиот том на нов предизвик за авторот. Постои приказна за една жена, Каталина Солис, која мора да ја усвои личноста на нејзиниот брат Мартин, убиен од некои англиски пирати за време на експедицијата во Новиот свет. Откако помина две години на пуст остров, Каталина станува Мартин Ојо де Плата, еден од најодмаздливите шверцери на Карибите.

Дали сакате да прочитате Копно?

Одмазда во Севилја (2010)

Одмазда во Севилја

По авантурите на Тјера фирма, Каталина Солис се вратила во Шпанија во 1607 година, поточно во градот Севилја, каде што предложила убиство на Курво, важно семејство на трговци од Новиот свет. Книга што служи како големо сведоштво за едно исто толку мизерно и прекрасно време како што беше шпанското златно доба.

Откријте Одмазда во Севилја.

Заплетот на Кортес (2012)

Заговорот на Кортес

Уништување на Курво станува мотив на Каталина Солис да го демаскира трговското семејство, овој пат од Новиот свет. Клучното парче од приказната паѓа на картата за богатства на Хернан Кортес, преку која Curvos бараат да го соборат кралот на Шпанија. Епска завршница за интензивното патување што Асенси ни го предлага со својата единствена трилогија досега.

Завршете ја шпанската златна ера со Изабел Аleенде со Заговорот на Кортес.

Враќањето на мачката (2015)

Враќање на катонот

Успешниот „Последниот катон“ заслужи втор дел на кој му требаа четиринаесет години, при што исто така стана голем успех. Повторно, Отавија Салина, придружувана од Фараг Босвел, историчарот на грчко-римскиот музеј во Александрија, кого веќе го запознавме во првата книга, се стреми да ги реши мистериите кои датираат од истиот XNUMX век, исто време. Пат на свилата.

Вие сè уште немате Враќање на катонот?

Што мислите за овие 8 одлични наслови на историски роман?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)